Reklama

Niedziela Łódzka

Wybrani i powołani

Życie zakonne oznacza kroczyć bliżej Jezusa – powiedział o. Ernest Zielonka, przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

Kościół katolicki 2 lutego obchodzi 26. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który w 1997 r. ustanowił Jan Paweł II. Tym samym zachęcił każdego człowieka do głębokiej refleksji nad darem życia poświęconego Panu Bogu. Tradycja, którą wprowadził papież Polak, ma niesamowite znaczenie, gdyż przypada w święto Ofiarowania Pańskiego. Matka Boża ofiarowała Panu Bogu największy Dar – swojego Syna Jezusa Chrystusa, składając w ofierze również samą siebie. Warto przy tym zacytować św. Jana Pawła II, który w posynodalnej adhortacji Vita consecrata pisał: „Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne «charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo»”. I tak podobnie każda osoba konsekrowana ofiaruje swoje całe życie Bogu.

W archidiecezji łódzkiej na apostolską misję Chrystusa odpowiedziało wiele osób. Obecnie w 7 zakonach męskich przebywa 217 zakonników. 56 domów zakonnych liczy 435 sióstr zakonnych, a 3 zakony klauzurowe zamieszkuje 48 mniszek. Jednak pisząc o wybranych i powołanych, nie należy pominąć 121 osób świeckich. – W naszej diecezji łódzkiej jesteśmy protagonistami, mamy bardzo wiele osób świeckich konsekrowanych i powiedziałbym wręcz, że w diecezji łódzkiej chyba bardziej aktywnie rozwija się świeckie życie konsekrowane niż nawet to typowo zakonne, bo mamy bardzo wiele wdów czy dziewic konsekrowanych – wyjaśnia o. Ernest Zielonka.

W tym roku mija 20 lat, kiedy abp Władysław Ziółek dokonał pierwszej konsekracji 5 wdów: Danuty Adamus, Ireny Baranowskiej, Barbary Elsner, Izabeli Gerstmann i Bogusławy Kowalczyk – podkreśla s. Lucyna Witczak. Można wnioskować, że 773 osoby konsekrowane to dość imponująca liczba, ale czy rzeczywiście należy tak twierdzić? Raczej warto pytać: Czy każdy odpowiada na to szczególne wezwanie Pana do nowego życia? W dzisiejszych czasach odnotowuje się spadek zainteresowania życiem duchowym. Ludzie rezygnują z przebywania z Bogiem, aby żyć wygodnie, według nawyku robienia tylko tyle, ile się da. Życie konsekrowane to bycie bliżej Boga, a nie samotność. To wierne posłuszeństwo, a nie czas przetrwania.

W 26. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – 2 lutego zgromadzenia zakonne spotkają się o godz. 12 na Mszy św. w archikatedrze łódzkiej, a o godz. 17 na wspólnej celebracji Liturgii Godzin w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi (ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 6).

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie konsekrowane

W święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. 

Ustanowił go w 1997 r. papież św. Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni jerozolimskiej ofiarowali swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W tym dniu osoby konsekrowane odnawiają  swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję