Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Jubileuszowa modlitwa

Biskup Grzegorz Kaszak sprawował Mszę św. w intencji ks. kanclerza Mariusza Karasia z okazji urodzin.

Niedziela sosnowiecka 5/2022, str. III

[ TEMATY ]

rocznica urodzin

Piotr Lorenc/Niedziela

Jubilat odbiera życzenia

Jubilat odbiera życzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitewne spotkanie odbyło się 16 stycznia w kościele św. Barbary w Sosnowcu, w parafii, gdzie ks. Kanclerz mieszka i na miarę możliwości i czasu pomaga duszpastersko. Wszystko z racji wspomnienia patrona ks. Karasia i 50. rocznicy urodzin.

Ks. Mariusz Karaś należy do grona najbliższych współpracowników Pasterza diecezji sosnowieckiej. Pełni funkcję wikariusza generalnego i kanclerza Kurii. Wikariusz generalny to duchowny wyznaczony przez biskupa diecezjalnego do pomocy w zarządzaniu całą diecezją jako jego pełnomocnik. Oprócz tego ks. Mariusz pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza policji i diecezjalnego duszpasterza ds. ekumenizmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystą Mszę św. wraz z sosnowieckim Ordynariuszem i szanownym Jubilatem sprawowali ks. Eugeniusz Cebulski – proboszcz parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, ks. Gerard Małodobry – proboszcz parafii św. Barbary w Sosnowcu oraz ks. kapelan Paweł Sproncel.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał o potrzebie wdzięczności za otrzymany dar życia. – Pismo Święte poucza nas, że kiedy obchodzimy rocznicę jakiegoś wydarzenia, to warto jest zatrzymać się i wspomnieć o tym wydarzeniu. Ale nie jest to wspominanie tylko dla wspominania. Przy tej okazji dobry Bóg mówi nam, aby wzbudzić w sercu swoim wdzięczność. Także i my chcemy dzisiaj dziękować, kiedy w sposób szczególny modlimy się za ks. Mariusza z okazji jego urodzin. Kiedy mówimy o urodzinach, właśnie mówimy o wydarzeniu wielkim, ale jednocześnie tajemniczym, o przyjściu człowieka na świat, o pojawieniu się nowego życia – zaznaczył Hierarcha.

Dziękując za życzenia i ciepłe słowa pod swoim adresem ks. Mariusz Karaś powiedział, że jest mu niezmiernie miło, że Ksiądz Biskup przed wielu laty obdarzył go swoim zaufaniem i pozwoli pełnić funkcję kanclerza i wikariusza generalnego w diecezji sosnowieckiej. – Dziękuję również ks. prał. Eugeniuszowi Cebulskiemu. Tak się składa, że to jest proboszcz mojej rodzinnej parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie – największej parafii w naszej diecezji. Księże Prałacie, dziękuję za tę przyjaźń, ale również za to takie odczuwalne wsparcie, którego doświadczam zawsze i wszędzie. Dziękuję także wam, drodzy wierni, to dla was jestem kapłanem, do was skierował mnie Pan Bóg. I jeśli o coś mogę was prosić, to proszę o modlitwę – powiedział Jubilat.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: 100. rocznica urodzin o. Czesława Białka SJ, patrioty, więźnia politycznego i społecznika

[ TEMATY ]

Poznań

rocznica urodzin

Archidiecezja Poznańska

„Jednym słowem niespokojny żywot” – to hasło spotkania, które odbędzie się 18 lipca w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu. W tym dniu minie 100. rocznica urodzin o. Czesława Białka SJ, żołnierza Armii Krajowej, patrioty i więźnia politycznego, społecznika i opiekuna represjonowanych, organizatora akcji charytatywnych na rzecz krajów Trzeciego Świata i misji Kościoła, zmarłego 36 lat temu w stolicy Wielkopolski.

– Życiorysem tego zakonnika można by obdzielić co najmniej kilka osób i naprawdę nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Z tego powodu trzeba by powiedzieć, że żył „zaledwie” 64 lata, w tym połowę w Poznaniu, ale za to z pełnym pasji oddaniem drugiemu człowiekowi, będącemu w potrzebie, niezależnie od okoliczności życiowych, w jakich sam się znajdował – mówi KAI Kinga Waliszewska z Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej”.
CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Romana Sucheckiego

2026-06-17 11:27

ks. Łukasz Romańczuk

śp. ks. Roman Suchecki

śp. ks. Roman Suchecki

Biskup Maciej Małyga przewodniczył Eucharystii pogrzebowej ks. Romana Sucheckiego. Msza święta sprawowana była w katedrze wrocławskiej.

Ks. Roman zmarł minionej niedzieli w wieku 93 lat, o czym przypomniał ks. Marcin Danielczuk, we wstępie do Eucharystii, wskazując na jego posługiwanie i zadania, jakie otrzymał w Kościele wrocławskim. Następnie biskup Maciej Małyga odczytał fragmenty testamentu. - “Po wojnie zostaliśmy zmuszeni przez Rosjan do opuszczenia Sokolnik i wyjechaliśmy na ziemie obiecane. Zawieźli nas na Pomorze, następnie cała nasza rodzina osiedliła się na Dolnym Śląsku. Szkołę zacząłem w Sokolnikach, a skończyłem w Dzierżoniowie. W 1954 wstąpiłem do seminarium we Wrocławiu, a święcenia przyjąłem 26 marca 1961 w Świdnicy - przypomniał biskup Maciej, czytając fragmenty testamentu. - Dziękuje wiernym w parafiach, gdzie pracowałem, za ich dobroć i wierność Kościołowi. Jeśli kogoś obraziłem i dałem zły przykład przepraszam i proszę o przebaczenie. Proszę wszystkim o modlitwę za moją duszę - czytał hierarcha, dodając: - Chcemy uczynić zadość tej ostatniej prośbie i sprawować Mszę świętą, prosząc o życie wieczne dla naszego brata, kapłana Romana.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

2026-06-17 17:26

[ TEMATY ]

tabernakulum

kradzież

diocesidiroma.it

16 czerwca, około godziny 10:00 odkryto kradzież tabernakulum przechowywanego w kaplicy wielospecjalistycznego domu opieki szpitala Aurelia w Rzymie.

Kapelan szpitalny zauważył incydent. Tabernakulum, które było dość ciężkie i zawierało konsekrowane hostie, zostało zdjęte z postumentu i zabrane. Dary złożone w świecznikach wotywnych w kaplicy również zostały skradzione.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję