Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Jubileuszowa modlitwa

Biskup Grzegorz Kaszak sprawował Mszę św. w intencji ks. kanclerza Mariusza Karasia z okazji urodzin.

Niedziela sosnowiecka 5/2022, str. III

[ TEMATY ]

rocznica urodzin

Piotr Lorenc/Niedziela

Jubilat odbiera życzenia

Jubilat odbiera życzenia

Modlitewne spotkanie odbyło się 16 stycznia w kościele św. Barbary w Sosnowcu, w parafii, gdzie ks. Kanclerz mieszka i na miarę możliwości i czasu pomaga duszpastersko. Wszystko z racji wspomnienia patrona ks. Karasia i 50. rocznicy urodzin.

Ks. Mariusz Karaś należy do grona najbliższych współpracowników Pasterza diecezji sosnowieckiej. Pełni funkcję wikariusza generalnego i kanclerza Kurii. Wikariusz generalny to duchowny wyznaczony przez biskupa diecezjalnego do pomocy w zarządzaniu całą diecezją jako jego pełnomocnik. Oprócz tego ks. Mariusz pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza policji i diecezjalnego duszpasterza ds. ekumenizmu.

Uroczystą Mszę św. wraz z sosnowieckim Ordynariuszem i szanownym Jubilatem sprawowali ks. Eugeniusz Cebulski – proboszcz parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, ks. Gerard Małodobry – proboszcz parafii św. Barbary w Sosnowcu oraz ks. kapelan Paweł Sproncel.

Reklama

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał o potrzebie wdzięczności za otrzymany dar życia. – Pismo Święte poucza nas, że kiedy obchodzimy rocznicę jakiegoś wydarzenia, to warto jest zatrzymać się i wspomnieć o tym wydarzeniu. Ale nie jest to wspominanie tylko dla wspominania. Przy tej okazji dobry Bóg mówi nam, aby wzbudzić w sercu swoim wdzięczność. Także i my chcemy dzisiaj dziękować, kiedy w sposób szczególny modlimy się za ks. Mariusza z okazji jego urodzin. Kiedy mówimy o urodzinach, właśnie mówimy o wydarzeniu wielkim, ale jednocześnie tajemniczym, o przyjściu człowieka na świat, o pojawieniu się nowego życia – zaznaczył Hierarcha.

Dziękując za życzenia i ciepłe słowa pod swoim adresem ks. Mariusz Karaś powiedział, że jest mu niezmiernie miło, że Ksiądz Biskup przed wielu laty obdarzył go swoim zaufaniem i pozwoli pełnić funkcję kanclerza i wikariusza generalnego w diecezji sosnowieckiej. – Dziękuję również ks. prał. Eugeniuszowi Cebulskiemu. Tak się składa, że to jest proboszcz mojej rodzinnej parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie – największej parafii w naszej diecezji. Księże Prałacie, dziękuję za tę przyjaźń, ale również za to takie odczuwalne wsparcie, którego doświadczam zawsze i wszędzie. Dziękuję także wam, drodzy wierni, to dla was jestem kapłanem, do was skierował mnie Pan Bóg. I jeśli o coś mogę was prosić, to proszę o modlitwę – powiedział Jubilat.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za pośrednictwem św. Andrzeja Boboli

30 listopada przypada 430. rocznica urodzin św. Andrzeja. Data urodzin jest umownie przyjęta, gdyż w dokumentach, jakie dotychczas znamy, trudno napotkać wiadomości na ten temat. Tego dnia odbędą się uroczystości ku czci świętego.

Dziwnym się wydaje, że zakon jezuitów, który znany jest w Polsce z bogatego archiwum, nie posiada dokumentu, który podaje datę urodzenia, miejsce i imiona najbliżej rodziny św. Andrzeja Boboli. Stąd przez lata powstawały różne hipotezy, szczególnie dotyczące miejsca jego urodzenia, zaś z ustaleniem daty urodzin nie było większych trudności. Dziś generalnie, jako miejsce urodzin przyjmuje się Strachocinę, parafię w archidiecezji przemyskiej na Podkarpaciu. Wpływ na tę decyzję miała praca ks. Jana Poplatka, jezuity, o bł. Andrzeju Boboli z roku 1936, ale decydujący wydarzenie z 16 maja 1987 r., gdy podobnie jak w Pińsku i Wilnie, św. Andrzej ponownie objawił się i powiedział, że trzeba go tutaj zacząć czcić. Kult świętego w parafii rozpoczął się w roku 1988. Dziś Strachocina staje się ważnym ośrodkiem w szerzeniu jego kultu w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję