Reklama

Niedziela Wrocławska

Salezjanie we Wrocławiu

W ostatnim dniu stycznia Kościół wspomina św. Jana Bosko, ojca i nauczyciela dzieci i młodzieży, który dał początek Zgromadzeniu Salezjańskiemu. Na wzór założyciela salezjanie podejmują wiele dzieł duszpasterskich naznaczonych głęboką troską o ludzi młodych.

Niedziela wrocławska 5/2022, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo akademickie

Archiwum zgromadzenia

Duszpasterstwo Akademickie MOST – Sylwester 2021

Duszpasterstwo Akademickie MOST – Sylwester 2021

Ksiądz Bosko widząc na ulicach Turynu ubogich chłopców wiedział, jakiej pomocy potrzebują – bezpieczeństwa domu, zbawienia duszy, ale i rozwoju fizycznego. Dziś sytuacja młodych wydaje się być nieco inna, ale potrzeby wciąż duże. Odpowiadają na nie placówki salezjańskie.

Z potrzeby chwili

– We Wrocławiu salezjanie prowadzą trzy placówki w ścisłym Śródmieściu, przy ulicach Młodych Techników i Bolesława Prusa oraz na Placu Grunwaldzkim – mówi ks. Jerzy Babiak, rzecznik prasowy Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko we Wrocławiu i dyrektor Salezjańskiego Zespołu Szkół Don Bosco. Początek działalności placówek wiąże się z rokiem 1946, kiedy to w związku z organizacją życia kościelnego na Ziemiach Odzyskanych salezjanin kard. August Hlond, ówczesny prymas Polski, poprosił salezjanów o zorganizowanie duszpasterstwa we Wrocławiu. – Pierwszym duszpasterzem młodzieży był wówczas ks. Jan Wurzel. Wtedy parafia, która aktualnie jest przy ul. Młodych Techników, miała swoje miejsce przy ul. św. Antoniego. Powstała tam również szkoła pod nazwą Gimnazjum Krawieckie, która cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Posiadała internat i można w niej było zdawać państwowe egzaminy krawieckie. Niestety w 1956 r., kiedy w Polsce likwidowano szkoły katolickie, została ona zamknięta – mówi ks. Babiak.

Salezjańska edukacja

Tradycja szkolnictwa u salezjanów jest bardzo mocna i jest jednym z podstawowych rysów charyzmatu zgromadzenia. W prowadzeniu szkół różnego typu wyraża się bowiem głęboka troska o młodych. – W momencie reformy szkolnictwa w 1999 r. zostały reaktywowane szkoły katolickie. Wróciliśmy zatem do tematu prowadzenia szkół we Wrocławiu. Powstało prywatne gimnazjum i liceum, które pięknie funkcjonowały do 2017 r. Wtedy to dzięki dużej życzliwości prezydenta Wrocławia otrzymaliśmy budynek szkolny przy ul. Świętokrzyskiej, co dało nam nowe możliwości. Powstały szkoły publiczne, odeszliśmy od szkolnictwa prywatnego. Pozycja szkolnictwa salezjańskiego ugruntowała się mocno we Wrocławiu i dlatego założyliśmy Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco. Mamy tam przedszkole, szkołę podstawową, liceum i technikum. Szkoły te cieszą się bardzo dużą popularnością. Aktualnie uczęszcza do nich 740 uczniów. Cieszymy się, że rodzice darzą nas dużym zaufaniem. Widzą wartość tej edukacji, która ma swoją specyfikę, bo nie ogranicza się tylko do tego, co najważniejsze w edukacji katolickiej – a więc do kształtowania postaw religijnych i umacniania wartości chrześcijańskich – ale też w sposób bardzo innowacyjny rozwija nowoczesny trend dydaktyczny. Skupiamy się bowiem bardzo mocno na rozwoju talentów, kreatywności uczniów, na tym, żeby zajęcia były ciekawe, odkrywcze i żeby w szkole panowała niepowtarzalna atmosfera radości i wolności, co jest bardzo ważne w wychowaniu. Mocny akcent kładziemy na wychowanie artystyczne, stąd orkiestra, wiele chórów, teatr, koła medialne i bardzo istotna działalność sportowa – mówi dyrektor zespołu.

Reklama

Duszpasterstwo dziecięce i młodzieżowe

Praca salezjanów we Wrocławiu to praca duszpasterska na terenie trzech parafii, w których dodatkowo funkcjonuje duszpasterstwo młodzieżowo-dziecięce. – Prowadzimy tzw. Oratoria, które cieszą się dużą popularnością, są to zarówno Oratoria dziecięce, jak i młodzieżowe. Młodzi ludzie lubią do nas przychodzić. Mogą tutaj odrabiać lekcje, dostają posiłki, rozwijają swoje zainteresowania i talenty przez udział w różnego rodzaju kółkach: plastycznych, fotograficznych, kulinarnych, muzycznych i sportowych. Mogą mieć przez to codzienny kontakt z duszpasterzami – mówi ks. Babiak i dodaje: – Oprócz tego prowadzimy trzy duszpasterstwa akademickie. Największe i najstarsze to DA Most przy Placu Grunwaldzkim. Kolejne to DA Horeb, które powstało w latach 70. XX wieku, oraz DA młodzieży pracującej i studiującej przy ul. Młodych Techników.

Reklama

Młodzi misjonarze

Od 13 lat we Wrocławiu działa Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, tworzony przez ludzi z pasją, pracujących na rzecz krajów najbardziej potrzebujących wsparcia. – Formujemy i przygotowujemy młodzież do czynnego zaangażowania się w dzieło misyjne Kościoła. Wysyłamy na misje – raz w roku odbywa się rozesłanie misyjne w katedrze. Ale pracujemy też z młodzieżą dla misji, organizując m.in. tzw. animacje misyjne, czyli niedziele misyjne. Odwiedzamy wtedy parafie Wrocławia i Dolnego Śląska. Jesteśmy tutaj rozpoznawalni i jesteśmy w bardzo dobrych relacjach z wieloma proboszczami naszej diecezji. To również bardzo młodzież buduje i cieszy – podkreśla salezjanin.

Grupy i stowarzyszenia

Salezjanie angażują się także w działalność Towarzystwa Edyty Stein, którego siedziba znajduje się na terenie parafii św. Michała Archanioła. Prowadzą we Wrocławiu dwa stowarzyszenia młodzieżowe i szereg grup charyzmatycznych, np. grupę Michael przy parafii św. Michała Archanioła, czy niedawno powstałą i rozwijającą się grupę ewangelizacyjną Odbudowa działającą przy Placu Grunwaldzkim 3. Przy parafii św. Michała Archanioła funkcjonuje również jedyny we Wrocławiu Ruch Czystych Serc. Oprócz tego działa Salezjańska Organizacja Sportowa Salos, powiązana ze szkołami salezjańskimi. – Jest to międzynarodowa organizacja sportowa, która organizuje wychowanie do wiary przez sport. To główne motto i zadanie. Przy szkole prowadzi zajęcia z koszykówki, siatkówki, piłki nożnej i wielu innych dyscyplin sportowych. Jest wpisana w międzynarodowy system rozgrywek. Raz w roku odbywają się rozgrywki ogólnopolskie, zaś co 3 lata mistrzostwa światowe. My również w tym uczestniczymy i jest to dobre wzmocnienie dla młodzieży – podkreśla ks. Babiak.

Aby przyjrzeć się pracy salezjanów z bliska, a może również rozeznać swoje powołanie, warto wziąć udział w spotkaniach organizowanych przez duszpasterstwo powołaniowe. – Organizujemy cyklicznie kilka razy w roku tzw. Formacyjne Spotkania Młodych (FSM), ale również duszpasterstwo młodzieżowe, które jest prowadzone dla ministrantów i lektorów. Raz w roku na początku maja jest organizowana pielgrzymka ministrantów do Twardogóry (PIM), ciesząca się dużą popularnością. Jest to duże wydarzenie, na które przyjeżdża kilkaset lektorów i ministrantów, nie tylko z parafii salezjańskich, ale z wielu parafii diecezjalnych. Cieszy nas, że przez pracę duszpasterską z młodzieżą możemy wpisywać się w życie Kościoła wrocławskiego i dolnośląskiego. Nie jest to łatwa praca, ale piękna, wdzięczna i bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach – podkreśla rzecznik prasowy Inspektorii wrocławskiej i zaprasza do odwiedzenia stron:

Reklama

https://wroclaw.salezjanie.pl/

http://www.salez-wroc.pl/

https://wroclaw-swm.pl/

https://most.salezjanie.pl/

https://angels.wroclaw.pl/

https://centrumdonbosco.pl/

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chodzi o człowieka

Niedziela Plus 17/2022, str. XI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo akademickie

Karol Porwich/Niedziela

Mówi o. Ambroży Okroy, franciszkanin, z DA „Plus”.

Łukasz Piotrowski: W obecnym niełatwym czasie zauważył Ojciec wzrost czy może spadek zainteresowania duszpasterstwem?

O. Ambroży Okroy: Wspólnocie posługuję od 2021 r., więc nie potrafię w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Wiem jednak, że w trakcie pandemii niemało osób odeszło z DA+, ale od początku 2022 r. zauważam wzrost zainteresowania naszą ofertą formacyjną. Dziś liczy ono pięćdziesięcioro ośmioro studentek i studentów.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję