Reklama

Niedziela Lubelska

Z różańcem zamiast miecza

Rycerze Jana Pawła II zadomowili się w Lublinie.

Niedziela lubelska 6/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

Paweł Wysoki

Ślubowanie pierwszych w Lublinie Rycerzy Jana Pawła II

Ślubowanie pierwszych w Lublinie Rycerzy Jana Pawła II

Zakon Rycerzy Jana Pawła II powstał w styczniu 2011 r., jako żywny pomnik papieża Polaka, szczególne wotum wdzięczności za wyniesienie go do chwały błogosławionych. To katolickie stowarzyszenie gromadzące mężczyzn, którzy chcą zgłębiać naukę św. Jana Pawła II i żyć jego słowami.

Pierwsza chorągiew

Uroczysta inwestytura odbyła się 23 stycznia w parafii św. Jana Pawła II, bo tam została powołana lubelska komandoria i pierwsza w naszej diecezji (a 95. w Polsce) chorągiew. Tworzy ją 8 mężczyzn, którzy przyjęli zaproszenie do formowania się w duchu św. Jana Pawła II. Podczas bogatej w znaki ceremonii ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej, odczytał dekret biskupa lubelskiego erygujący stowarzyszenie na terenie naszej archidiecezji. Abp Stanisław Budzik wyraził w nim nadzieję, że „działalność zakonu przyczyni się do pogłębienia formacji mężczyzn w duchu nauczania św. Jana Pawła II i na wzór życia w świętości, jaki pozostawił Jan Paweł Wielki”. Radość z powołania chorągwi wyraził ks. Grzegorz Trąbka, proboszcz parafii św. Jana Pawła II, dumny, że pierwsi rycerze w naszej diecezji będą wzrastali i służyli Bogu i Ojczyźnie na terenie papieskiej parafii. – Ogromnie się cieszę, że znalazła się w naszej wspólnocie grupa mężczyzn, którzy podjęli się życia zgodnego z zasadami rycerstwa. To cenne świadectwo wiary, ale także pomoc dla duszpasterzy, bo na rycerzy można liczyć w każdej sytuacji – powiedział ks. Trąbka.

Kandydaci złożyli uroczyste ślubowanie w obecności Janusza Paczkowskiego, prowincjała zakonu w Polsce. Przyjęli zakonny strój (czarny płaszcz z żółtym herbem wzorowanym na herbie św. Jana Pawła II) oraz otrzymali różańce, które są skuteczną bronią w walce o świętość. Klęcząc, wypowiedzieli rotę ślubowania, w której zobowiązali się do wierności Bogu, Ojcu Świętemu i Ojczyźnie. Przyrzekli wytrwać w wierze oraz nauce Kościoła; zobowiązali się poznawać i propagować nauczanie papieża Polaka oraz pomagać słabym i potrzebującym.

Współcześni rycerze

– Jesteśmy żywym pomnikiem św. Jana Pawła II. Próbujemy naśladować go i realizować charyzmaty, które nam zostawił. Staramy się być przyzwoitymi ludźmi, pomagać bliźnim i wspierać potrzebujących – mówi Janusz Paczkowski. Dla prowincjała zakonu powołanie komandorii i chorągwi w Lublinie jest szczególnie ważne, bo to miasto, podobnie jak Wadowice, Kraków czy Rzym, z którym Jan Paweł II był bardzo mocno związany. Jak wyjaśnia, zakon jest obecny także poza granicami Polski (w Kanadzie, Francji, Hiszpanii i na Ukrainie), a w ojczyźnie papieża działa w 23 diecezjach i gromadzi ponad tysiąc mężczyzn. – Rycerz Jana Pawła II służy Chrystusowi przez pośrednictwo Maryi, mając za wzór papieża Polaka. Rycerzem jest się codziennie, nie tylko od święta. Staramy się być dobrymi katolikami, dobrymi mężami i ojcami, bo wielu z nas jako świeccy mężczyźni ma żony i dzieci. Codziennie modlimy się na różańcu, który jest skuteczną bronią w walce ze złem. W domu i w pracy swoją postawą świadczymy o tym, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Naszym zadaniem jest być dobrym przykładem dla innych – podkreśla prowincjał. W szeregi rycerzy zaprasza pełnoletnich mężczyzn, którzy w jedności z Kościołem są gotowi codziennie modlić się oraz rozwijać cnoty wiary, miłosierdzia, solidarności i patriotyzmu.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze ruszają do boju

2023-01-03 13:52

Niedziela kielecka 2/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

Archiwum Chorągwi św. Jana Pawła II

Dziesięciu mężczyzn będzie dawało świadectwo wiary i łączności z osobą i życiem polskiego papieża, jako rycerze powstałej w Szańcu Chorągwi św. Jana Pawła II.

Chorągiew została powołana do życia 18 grudnia ub.r. Nowo zaprzysiężeni rycerze uświetnili już celebracje bożonarodzeniowe i szli w Orszaku Trzech Króli.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję