Reklama

Kościół

Włoskie serce, które biło dla Polski

Mój poprzednik abp Achilles Ratti uczył się Kościoła właśnie w rodzącej się do niepodległości Polsce – podkreślił abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, przed rozpoczęciem konferencji na Zamku Królewskim.

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 23

[ TEMATY ]

abp Achilles Ratti

Ze zbiorów Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

Debata została zorganizowana z okazji 100. rocznicy wyboru abp. Rattiego na Stolicę Piotrową (4 lutego). Arcybiskup Pennacchio odwołał się do wspomnienia ks. prał. Rattiego, który dzień po otrzymaniu decyzji o posłaniu go do Warszawy zanotował w swoim dzienniku: „Pociesza mnie myśl, że jest to ziemia Maryjna. Widzę wielką trudność w tej sprawie, ale czuję też wielki spokój”. Dziekan korpusu dyplomatycznego wyraził także radość z faktu, że Polacy pamiętają o abp. Rattim, i podziękował za wystawę poświęconą relacjom między Polską a Piusem XI, którą można oglądać na Zamku Królewskim do 27 marca.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Przyjaciel Polski

Wśród uczestników konferencji byli biskupi stołecznych diecezji – kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński. Metropolita warszawski zwrócił uwagę na wielkie zasługi abp. Rattiego w utworzeniu diecezji łódzkiej i katowickiej oraz wypromowaniu późniejszego prymasa Polski ks. Augusta Hlonda. – Niewątpliwie abp Ratti był przyjacielem Polski, a przede wszystkim był przyjacielem Warszawy – zaznaczył kard. Nycz i dodał, że Polakom i mieszkańcom Warszawy najbardziej zapadło w serca oraz pamięć to, że jako nuncjusz nie uciekł ze stolicy wraz z innymi dyplomatami podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r.

Dyrektor Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski przypomniał, że ks. Ratti odwiedził zamek 9 lutego 1919 r. – Tym samym pokazał, że uznaje wskrzeszone państwo polskie, odbudowywane po latach niewoli – podkreślił.

Debatę poprowadził red. Piotr Gursztyn, a wzięli w niej udział: ks. prof. Stanisław Wilk z KUL, dr hab. Paweł Skibiński, prof. UW, oraz ks. dr hab. Damian Bednarski, prof. UŚ (na zdjęciu).

Prelegenci zwrócili uwagę, że powodami ustanowienia stosunkowo niemłodego już wówczas, 60-letniego, ks. prał. Rattiego najpierw wizytatorem, a następnie nuncjuszem apostolskim w Polsce były jego wszechstronne zainteresowania i duża wiedza. – Mimo że ks. Ratti nie był dyplomatą, to jednak miał predyspozycje duchowe i intelektualne oraz osobiste wyczucie sytuacji – zauważył ks. dr Bednarski.

Reklama

Pozostał w Warszawie świadomie

Ksiądz prof. Wilk dodał, że Ratti był doskonałym znawcą archidiecezji mediolańskiej, a także miał bardzo szerokie znajomości. Historyk z KUL podkreślił też, że nuncjusz świadomie pozostał w Warszawie w 1920 r., czego dowodzi jego korespondencja ze Stolicą Apostolską, dyplomatami w Polsce i polskim rządem.

Zdaniem prof. Skibińskiego, historycznie ważniejsze dla Polski mogły być działania ks. Rattiego sprzed bitwy 1920 r. – Restytuował nadwyrężone przez administrację carską struktury diecezjalne, dostosował je do realiów II Rzeczypospolitej, a przede wszystkim usankcjonował pewien rys polskiego Kościoła, swoistą kolegialność – zaznaczył historyk z UW.

Karol Porwich/Niedziela

Pius XI - wystawa

Pius XI - wystawa

Paneliści byli zgodni, że ks. Ratti został bardzo dobrze i serdecznie przyjęty przez Polaków, których sprawami żył i wspierał je modlitwą także później – już jako papież Pius XI – w Watykanie.

2022-02-08 12:01

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

103 lata temu przyszły papież odwiedził Zamek Królewski w Warszawie

[ TEMATY ]

Pius XI

abp Achilles Ratti

Family News Service

„Nuncjusz apostolski pokazał, że uznaje wskrzeszone państwo polskie i składa wizytę w miejscu symbolicznym” – powiedział prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, wspominając wizytę ks. Achillesa Rattiego z 9 lutego 1919 r. Ratti prawie trzy lata później został papieżem jako Pius XI.

Wizyta nuncjusza Rattiego odbyła się na zaproszenie Józefa Piłsudskiego. Było to wydarzenie szczególne, gdyż Zamek Królewski jest miejscem wyjątkowym z punktu widzenia historii i polityki. „To jest taka historia, będąca częścią historii zamkowej, ale jednocześnie tworzy większą całość, tworzy również historię państwa polskiego” – podkreślił dyrektor Fałkowski przed rozpoczęciem debaty, która odbyła się 4 lutego 2022 r. o godz. 12:00 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Ks. Achilles Ratti w latach 1918-1921 był wizytatorem, a następnie nuncjuszem apostolskim w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję