Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Ważny głos z Italii

W głosach wsparcia dla Ukrainy zagrożonej rosyjską inwazją nie słychać zbyt wyraźnie wypowiedzi włoskich polityków, tradycyjnie bliskich Rosji. Tym bardziej cieszy głos przewodniczącego włoskiego episkopatu kard. Gualtiera Bassettiego, który w specjalnym liście do abp. Światosława Szewczuka stanął po stronie Ukrainy. Purpurat zapewnił o bliskości i modlitwie w tych „dramatycznych godzinach”.

la Repubblica
Czy Watykan „załatwi” pokój?

Co z wysiłkami dyplomacji watykańskiej w celu zatrzymania wojny i utrzymania pokoju w Europie? Możemy być pewni, że takie działania są podejmowane, choć jak to w dyplomacji bywa, nie w świetle reflektorów. Wskazuje na to choćby rozmowa, którą rzymska La Repubblica przeprowadziła z abp. Paolem Pezzim, nuncjuszem apostolskim w Moskwie. Z tego, co powiedział, można wiele wywnioskować. Najważniejsze, że jest jeszcze pole do działań dyplomatycznych. Przez usta nuncjusza, przedstawiciela Watykanu, w świat poszła informacja, że Franciszek wraz ze Stolicą Apostolską jest gotowy pełnić funkcję mediatora. Nie byłby to precedens, bo dyplomacja watykańska odegrała decydującą rolę w rozwoju sytuacji w Sudanie Płd., Kolumbii i Republice Środkowoafrykańskiej. W pamięci świata pozostaje zupełnie pozaprotokolarny gest ucałowania przez papieża nóg sudańskich przywódców podczas rozmów w Watykanie.

IL SISMOGRAFO
Z przekupstwem w tle

Inwazja – jak co bardziej stanowczy komentatorzy nazywają ustanowienie jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego na terenie Afryki, która według tradycji prawosławnej jest kanonicznym, czyli suwerennym terytorium patriarchatu aleksandryjskiego – trwa w najlepsze. Coraz więcej afrykańskich popów razem ze swymi wspólnotami przechodzi „pod skrzydła” Moskwy. Istnieje podejrzenie, że Rosjanie przekupują prawosławnych z Afryki, dając pensje popom oraz zapewniając pomoc medyczną i humanitarną ubogim ludziom. Oficjalny przekaz patriarchatu moskiewskiego jest taki, że to sami Afrykańczycy uznają decyzję Teodora II dotyczącą autokefalii dla Cerkwi na Ukrainie za niezgodną z prawem i w imię wierności prawosławnemu nauczaniu oraz w trosce o jedność Kościoła garną się pod opiekuńczy płaszcz Cyryla. Sytuacja patriarchatu aleksandryjskiego jest bardzo trudna ze względu na sytuację finansową. W Rosji Cerkiew jest wspierana przez państwo i miliarderów, którzy wyrośli na państwowym majątku.

Reklama

24 ORE PROFESSIONALE
Budżetowa dziura mniejsza

Droga do naprawy finansów Watykanu jest jeszcze długa. Zaplanowany na 2022 r. bilans Stolicy Apostolskiej zakłada deficyt w wysokości 33 mln euro – jest on mniejszy niż w ub.r. (42 mln). Problemy ekonomiczne pogłębiły pandemia oraz spadek ofiarności wiernych. Muszą pomóc oszczędności i sprawniejsze zarządzanie majątkiem. Temu przede wszystkim ma służyć reforma sekretariatu ekonomicznego.

Glas Koncila
Życie religijne w Auschwitz

Ciekawy wywiad z polską historyczką, która pracuje w Muzeum w Auschwitz, przeprowadził chorwacki tygodnik katolicki Glas Koncila. Teresa Wontor-Cichy próbuje przybliżyć w nim chorwackiemu czytelnikowi podstawową wiedzę o miejscu, które do dziś jest symbolem piekła na ziemi – obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dla polskiego czytelnika interesujący może być fragment dotyczący życia religijnego w obozie. Toczyło się ono w ukryciu. Najczęstszą formą religijności była modlitwa, zdarzało się, że zbiorowa, która w tym miejscu beznadziei dodawała otuchy. Były także sprawowane Msze św. – w niewielkim, zaufanym gronie i z zachowaniem środków ostrożności. Księża, o ile tacy byli, błogosławili pary, które w tych okrutnych warunkach podjęły święte zobowiązanie wierności małżeńskiej. Zdarzały się również chrzty św., choć porodów nie było wiele, a większość dzieci nie była w stanie przeżyć niemieckiego okrucieństwa. Chrztów udzielali zwykle współwięźniowie.

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

NAGRODY ROZDANE
Koncert pod patronatem „Niedzieli” z Feniksem 2021!

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

[ TEMATY ]

młodzież

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. "Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu +essa+. Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu" – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję