Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Z miłością do Boga i muzyki

Zespół Ahawa świętuje 5-lecie istnienia. Wkrótce szykuje niespodziankę – premierę nowego krążka poświęconego nadziei.

Początki zespołu przypadają na grudzień 2016 r. Wówczas uczennica skoczowskiego gimnazjum Ewelina Knopek miała lekcje emisji głosu w Studium wokalno-instrumentalnym Mariusza Śniegulskiego. – Pamiętam, jak z lekcji na lekcje przynosiłam moje kolejne utwory, które aranżowaliśmy, planując mój pierwszy recital. Zaproponowaliśmy moim znajomym dołączenie do zespołu, który był moim marzeniem, i tak się zaczęło. 26 lutego 2017 r. zagraliśmy pierwszy koncert. Zespół nazwaliśmy Ahawa, co oznacza z hebrajskiego miłość – wspomina wokalistka, która pierwszy kontakt z muzyką religijną miała na scholce dziecięcej oraz przy okazji uczenia się gry na gitarze z jej ulubioną katechetką. To ją zainspirowało do tworzenia piosenek o takiej tematyce.

Chwalą Boga

Od czerwca 2019 r. obok Eweliny zespół tworzą młode osoby ze Śląska Cieszyńskiego: wokalistka i skrzypaczka Wiktoria Krótki, gitarzysta Bartłomiej Kołacz, pianista Jan Probosz i cajonista Michał Malinowski. – Przede wszystkim mam wokół siebie niesamowitych ludzi, którzy idą ze mną tą drogą. Próba to kontakt z prawdziwymi przyjaciółmi, a nie obowiązek zespołu. Ahawa umożliwia nam spotkanie z żywym Bogiem, pomaga mi Go bardziej kochać i przypominać sobie, że On kocha mnie. Śpiewanie i granie jest modlitwą i uwielbieniem Stwórcy – mówi Ewelina.

Wiktoria Krótki, absolwentka cieszyńskiego „Osucha”, podkreśla, że uszczęśliwia ją to, iż może muzyką chwalić Boga. Jan Proboszcz wyznaje, że muzyka jest czymś, czemu oddaje całego siebie i co pozwala mu cieszyć się codziennością.

– Do zespołu zdecydowałem dołączyć po koncercie, na którym właściwie pierwszy raz ich usłyszałem. Pokazali się wtedy jako ludzie z miłością do Boga i muzyki, mający w sobie niesamowitą szczerość i wrażliwość. Odtąd wspólne granie daje mi wiele okazji do podzielenia się swoim doświadczeniem, jak i muzycznego rozwoju oraz zmierzenia się z nowymi wyzwaniami – mówi Michał Malinowski. Gra w zespole jest rodzajem muzycznego powołania, które dotąd realizował, udzielając się muzycznie w okolicznych parafiach na wieczorach uwielbienia i innych wydarzeniach.

Reklama

Gitarzysta Bartłomiej Kołacz, który jest od początku w zespole, chce śpiewem i grą uwielbiać Pana i tym się modlić. – Próby i występy pomagają mi także doskonalić grę na gitarze. Owocny jest dla mnie czas spędzony z pozostałymi członkami zespołu, którzy są wspaniałymi muzykami, ale i dobrymi przyjaciółmi; możemy porozmawiać także o naszym codziennym życiu – zaznacza

Z nadzieją w przyszłość

W ciągu tych 5 lat Ahawa dała szereg koncertów na terenie naszej diecezji, ale grali również poza nią. Mieli różne przygody. Latem 2018 r. jechali do Kielc, a że nie było miejsca w samochodzie, położyli skrzypce na bagażniku tuż pod tylną szybą, przez co mocno się nagrzały. – Gdy wnieśliśmy je do chłodniejszego budynku, zaczęły stygnąć i kurczyć się tak gwałtownie, że aż dosłownie rozkleiły się na części pierwsze. Dziewczyny jakimś cudem skontaktowały się z miejscowym lutnikiem, który zgodził się pożyczyć inne skrzypce na czas koncertu. Przyznam, że załatwianie tej sprawy w obcym mieście półtorej godziny przed graniem kosztowało nas nieco nerwów, ale wszystko dobrze się skończyło. Zwieńczeniem przygód było jeszcze sprzęgło w samochodzie, które zaczęło się psuć w drodze powrotnej, więc przez pół Polski jechaliśmy, startując z dwójki i zmieniając biegi tak rzadko, jak tylko było to możliwe – wspomina Michał Malinowski.

Pierwsza płyta Ahawy mówi o Bożym Miłosierdziu. Planują wydać kolejną i na ten cel zbierają fundusze w internecie (zrzutka.pl). – Tematem przewodnim nowej płyty będzie nadzieja. To sześć utworów, które ukażą drogę od całkowitej pustki i braku zaufania do nadziei na nowe spotkanie i odnalezienie prawdziwej radości życia. Na płycie znajdzie się znany już naszym słuchaczom utwór „Hiob” oraz odświeżone wersje trzech nagrań, krążących w sieci od jakiegoś czasu. Przede wszystkim jednak oczekujemy na wyjście na światło dzienne naszej najnowszej piosenki – mówi Ewelina.

Zespół Ahawa zagra jubileuszowy koncert 19 lutego o godz. 19 w Domu Narodowym w Cieszynie, a premierę drugiej płyty zaplanował na 24 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promyczki Dobra muzycznie o św. Józefie

Wydawnictwo PROMYCZEK z okazji Roku św. Józefa zaprezentowało wyjątkowy utwór skierowany do najmłodszych. Piosenkę śpiewa zespół: Promyczki Dobra.

Premiera teledysku odbyła się 19.03.2021 r. w Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca NMP.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję