Reklama

Niedziela Podlaska

Zobaczyć więcej

Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Fundacja MATER przy współudziale poszczególnych placówek oświatowych organizują konkursy o tematyce religijnej dedykowane dzieciom i młodzieży.

Konkursy odbywają sie pod honorowym patronatem bp. Piotra Sawczuka. Pozwalają one uczestnikom głębiej spojrzeć na rzeczywistość wiary i swoje przemyślenia oraz doświadczenia relacji z Panem Bogiem zawrzeć w pracy konkursowej. Dziesiąta już edycja konkursu plastycznego przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym zatytułowana jest Świętowanie niedzieli w mojej rodzinie. Jego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak istotną rolę w życiu każdego dziecka pełni rodzina i bliskie relacje między jej członkami. Pragnie również ukazać dzieciom wartości rodziny, która jest pierwszym i niezastąpionym środowiskiem wychowawczym.

Do konkursu mogą przystąpić dzieci z przedszkoli, oddziałów przedszkolnych (grupy „0”) w szkołach podstawowych oraz dzieci z rodzicami w kategorii „V”. Prace plastyczne przedstawiają ujęcie tematu dowolną techniką i w dowolnym formacie. Dzieci przygotowują zadania zgodnie z tematyką i kategoriami wiekowymi: kategoria I – dzieci trzyletnie; kategoria II – dzieci czteroletnie; kategoria III – dzieci pięcioletnie; kategoria IV – dzieci sześcioletnie; kategoria V – praca z rodziną. Każda placówka może przygotować po 3 prace z każdej kategorii. Prace konkursowe można przesyłać również indywidualnie poza placówką. Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę. Współorganizatorem konkursu jest Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie oraz parafia rzymskokatolicka św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.

Z kolei uczniowie kl. I-VIII szkół podstawowych zaproszeni są do wzięcia udziału w konkursie Życie w Biblii, Biblia w życiu – przypowieści Jezusa. Jest on nową odsłoną dotychczasowego diecezjalnego konkursu Spotkania z Biblią, którego formuła wyczerpała się z chwilą likwidacji gimnazjów. Jego celem jest refleksja nad własnym życiem w świetle wartości biblijnych, zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką postaci i wydarzeń biblijnych, kształtowanie umiejętności uniwersalnego i ponadczasowego odczytywania przesłania Pisma Świętego. Konkurs będzie przebiegał w następujących kategoriach: kategoria I: klasy I-III – praca plastyczna; kategoria II: klasy IV-VI – komiks lub współczesna wersja wybranej przypowieści (praca literacka); kategoria III: klasy VII-VIII – praca literacka lub filmowa na temat: Moje życie w świetle przypowieści. Współorganizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie.

Reklama

Tegoroczny diecezjalny konkurs dla uczniów szkół specjalnych nosi tytuł Moje spotkanie z Jezusem. Jednym z jego założeń jest ukazanie prawdy, że Pana Jezusa spotykamy przyjmując sakramenty św., modląc się, uczestnicząc w każdej Mszy św., słuchając słowa Bożego. Konkurs ten organizowany jest przy współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

Szczegółowe informacje na temat każdego z konkursów można znaleźć na internetowej stronie Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie: www.katecheza.drohiczynksa.pl oraz poszczególnych placówek współorganizujących.

Propozycje konkursowe w dobie pandemii są dobrą okazją nie tylko do wypełnienia czasu, ale również do twórczego działania i pozytywnego spojrzenia na życie w perspektywie wiary.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas Olimpiad i Konkursów

[ TEMATY ]

olimpiada teologii katolickiej

OTK

konkursy

ks. Mirosław Benedyk

Uczennice I LO w Świdnicy , zeszłoroczne laureatki diecezjalnego i ogólnopolskiego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej

Uczennice I LO w Świdnicy , zeszłoroczne laureatki diecezjalnego i ogólnopolskiego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej

Od kilku tygodni trwa nauczanie zdalne. Tegoroczne konkursy i olimpiady katolickie dla młodzieży także się przeniosły do sieci.

Dla uczniów szkoły ponadpodstawowej już 2 grudnia rozpocznie jedna z najstarszych olimpiad katolickich. Już po raz 31. organizowana będzie Olimpiada Teologii Katolickiej. Uczestnicy Olimpiady prezentują rozszerzone wiadomości zgodne z założeniami programowymi nauczania religii w szkole ponadpodstawowej. Na podstawie określonych fragmentów Pisma Świętego i wskazanych lektur interpretują treść chrześcijańskiego orędzia i naukę Kościoła katolickiego. Zdobytą wiedzę potrafią odnieść do konkretnych sytuacji życiowych, zaś w poznawanych wzorach osobowych znajdują inspirację dla własnych zachowań. W naszej diecezji Olimpiadę koordynuje Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję