Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Zrujnowana nekropolia

Największy cmentarz w Polsce, a trzeci w Europie, został zamknięty w związku z koniecznością usunięcia szkód spowodowanych przez silny wiatr.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2022, str. III

[ TEMATY ]

nawałnica

zniszczenie

Adam Szewczyk

Najbardziej ucierpiała stara część cmentarza

Najbardziej ucierpiała stara część cmentarza

Przez ostatni weekend stycznia przetoczył się przez Polskę z niszczycielską siłą ogromny huragan. Odpowiedzialnemu za to zjawisko niżowi Nadia niemieckie służby meteorologiczne (DWD), ze względu na prognozowane porywy wiatru i możliwość powstania orkanu, nadały dodatkowo imię Malik. W prognozach pojawiła się zatem wichura Nadia lub orkan Malik, ale tak naprawdę dotyczy to tego samego ośrodka niskiego ciśnienia. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że status orkanu jest nadawany przez służby niemieckie. W Polsce oficjalnie takie określenie nie funkcjonuje. Za to używa się określenia huragan, który oznacza zjawisko niezwykle gwałtownego, porywistego wiatru o średniej prędkości równej lub większej niż 115,2 km/h.

Skutki huraganu

Jakkolwiek nazywany, huragan wtargnął do Polski od wybrzeża oraz zachodnich części kraju w sobotę 29 stycznia. W nocy silny wiatr przesuwał się w głąb kraju, jednak do niedzieli najsilniej wiało nad morzem oraz w niemal całej zachodniej połowie Polski. Porywy wiatru spowodowały wiele szkód. Nie obyło się bez ofiar. Według oficjalnych informacji zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych. Odnotowano blisko 20 tys. interwencji Straży Pożarnej w całej Polsce. Znacznie ucierpiała infrastruktura energetyczna. Łamiące się drzewa i konary zrywały linie energetyczne w całym kraju. W niedzielę, w ciągu dnia, bez prądu było ponad 300 tys. odbiorców. Wieczorem sytuacja nieco się poprawiła. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, gdzie w niedzielę wieczorem ponad 45 tys. odbiorców wciąż pozostawało bez prądu; pomorskiego z liczbą ok. 35 tys. odbiorców oraz wielkopolskiego z liczbą ponad 32 tys. odbiorców pozbawionych prądu. Ucierpiało bardzo wiele domostw i gospodarstw. W trakcie pisania materiału wciąż trwało usuwanie skutków wichury, by przystąpić do szacowania szkód, które już na pierwszy rzut oka są ogromne.

Zniszczenia na Cmentarzu Centralnym

Według ekspertów takiej wichury nie było w Szczecinie od 18 lat. Wiatr wiał z prędkością ok. 100 km/h. Straż Pożarna odnotowała ok. 100 interwencji w samym tylko mieście. Były to głównie powalone drzewa, strącone znaki drogowe, oderwane fragmenty elewacji i dachów. Szalejący huragan wywołał ogromne zniszczenia na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Największa szczecińska nekropolia została zamknięta dla odwiedzających w związku z koniecznością usunięcia szkód spowodowanych przez silny wiatr. Wstęp na teren cmentarza będzie możliwy po zakończeniu wszystkich prac porządkowych i gdy nie będzie już żadnego zagrożenia dla osób odwiedzających groby najbliższych – a zagrożeń, o czym przekonał się nasz reporter, póki co jest naprawdę wiele.

– Od rana wszystkie furtki prowadzące na Cmentarza Centralny zostały zamknięte oraz zaopatrzone w informacje o zakazie wstępu. Nie ma także możliwości dostania się na teren nekropolii przez bramę główną – informował rano 31 stycznia Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. Należy jednak zaznaczyć, że ceremonie pogrzebowe odbywają się zgodnie z planem, a samochody biorące w nich udział mogą wjeżdżać na teren cmentarza. To dzięki intensywnym działaniom pracowników komunalnych służb miejskich, którzy od wczesnego ranka przystąpili do porządkowania dróg, alejek i ścieżek cmentarnych w takim zakresie, by umożliwić bezpieczny nimi przejazd i przejście. W czasie przygotowywania materiału (31 stycznia) pracownicy administracji cmentarza zajęci byli dokumentowaniem zaistniałych szkód w poszczególnych sektorach nekropolii. Proszę wierzyć, nie sposób było tak na poczekaniu choćby wstępnie oszacować ich wartość z uwagi na rozległy, ponad 170-hektarowy teren cmentarza. Z pewnością jednak będzie ona ogromna.

2022-02-08 12:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po sobotnich wichurach wciąż ponad 120 tys. gospodarstw bez prądu

Po sobotnich wichurach wciąż ponad 120 tys. gospodarstw w całej Polsce bez prądu – poinformowało w poniedziałek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Sobotnie wichury spowodowały wiele uszkodzeń linii elektrycznych. Wówczas bez prądu pozostawało ponad 1,1 mln gospodarstw domowych. Według danych RCB do godz. 6 rano w poniedziałek dostaw energii pozbawionych było wciąż 121 287.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję