Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Poświęceni Bogu na zawsze

Uroczystości związane z obchodami Dnia Życia Konsekrowanego odbyły się w kościele ojców franciszkanów w Zamościu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2022, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Łukasz Kot

Siostry zakonne posługujące w diecezji

Siostry zakonne posługujące w diecezji

W Święto Ofiarowania Pańskiego sprawowana była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka. Miejscem obchodów po raz pierwszy był odbudowany kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu. Na początku Eucharystii głos zabrał o. Andrzej Zalewski, proboszcz parafii franciszkańskiej.

– W Święto Ofiarowania Pańskiego, w tradycji zwane także Matki Bożej Gromnicznej, Bóg zebrał nas w świątyni, abyśmy sprawując ofiarę Eucharystii, przeżyli prawdę, jak rodzice Maryja i Józef przynieśli Jezusa do świątyni i ofiarowali Go Bogu. Ofiarowanie Pańskie przypomina nam wszystkim o potrzebie naśladowania Pana Jezusa w Jego całkowitym oddaniu się woli Boga Ojca. Dzień ten jest także świętem osób konsekrowanych – wskazał o. Zalewski.

Biskup Marian Rojek w homilii mówił m.in. o odszukiwaniu własnego powołania. – Żyjmy oddaniem samego siebie Bogu, poświęćmy się Mu dzisiaj na nowo. Każdy na swój, osobisty sposób i uważajmy na to, jak Bóg chce nam pokazać, objawić siebie samego, swoją miłość. Bądźmy mężni i odważni oraz otwarci w posłuszeństwie na Boży głos. To doświadczymy, że On nas wprowadzi w swoją miłość – podkreślił hierarcha.

Zgromadzone na Mszy św. osoby konsekrowane miały okazję odnowić śluby i przyrzeczenia Rad Ewangelicznych, do czego zachęcił pasterz diecezji. – Was wszystkich konsekrowanych, uczestniczących w Eucharystii zachęcam do odnowienia waszych zobowiązań: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, abyście umocnieni łaską Chrystusa Odkupiciela, mogli nadal wspaniałomyślnie realizować swoje powołanie w Kościele i świecie – zwrócił się do osób konsekrowanych bp Rojek.

W odpowiedzi na zachętę biskupa, osoby konsekrowane ponowiły śluby. – Wobec naszego Pasterza odnawiamy złożone Tobie przyrzeczenia i śluby. Przyjmij Ojcze miłości i miłosierdzia nasze oddanie się Tobie – mówił w imieniu wszystkich o. Andrzej Zalewski, z którym wszyscy konsekrowani odnowili swoje śluby.

Reklama

W Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego przypadła także w tym roku szesnasta rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez bp. Marina Rojka, któremu z tej okazji wierni złożyli najlepsze życzenia. – Życzymy, by Duch Święty przez swoje dary i natchnienia prowadził w posłudze każdego dnia, by Matka Odkupiciela otaczała najlepszą opieką, św. Marian wypraszał wszelkie potrzebne łaski w osobistym dążeniu do świętości. Dziękujemy za to, że Ksiądz Biskup naucza nas, że Eucharystia jest Chlebem Życia i że najważniejszymi relacjami, jakie powinniśmy mieć, to relacje z Panem Jezusem i Matką Bożą. Za ten głos biskupiego nauczania serdecznie dziękujemy – zwrócili się wierni do pasterza diecezji.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli: ks. dr Ryszard Mazurkiewicz – oficjał Sądu Biskupiego, a zarazem wikariusz biskupi ds. życia zakonnego naszej diecezji, ks dr Michał Maciołek – kanclerz Kurii Diecezjalnej oraz ojcowie franciszkanie i redemptoryści, jak również siostry zakonne.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgromadzenia zakonne w diecezji

Niedziela legnicka 7/2022, str. III

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Waldemar Wesołowski

Dzień Ofiarowania Pańskiego to także święto zgromadzeń zakonnych

Dzień Ofiarowania Pańskiego to także święto zgromadzeń zakonnych

Dzień Ofiarowania Pańskiego jest obchodzony także jako Dzień Życia Konsekrowanego.

W tym dniu do katedr przybywają przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, aby modląc się pod przewodnictwem swego biskupa diecezjalnego, odnowić swoje śluby zakonne: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję