Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

I wy winniście im cześć!

Uroczystości upamiętniające 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego miały miejsce w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Joanna Ferens

Prelegenci mówili m.in. o bogatej historii regionu i patriotyzmie mieszkańców

Prelegenci mówili m.in. o bogatej historii regionu i patriotyzmie mieszkańców

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w intencji ojców franciszkanów i poległych powstańców, na której zebranych przywitał ksiądz dziekan Witold Batycki. – Dziś na Eucharystii gromadzi nas szczególna uroczystość – 159. rocznica wybuchu powstania styczniowego. To wzgórze, gdzie stoi nasza świątynia, było miejscem wyjątkowym, gdyż tutaj właśnie gromadzili się w 1863 r. ci, którzy chcieli walczyć o wolną i suwerenną Polskę. To tutaj, z rąk pracujących wówczas ojców franciszkanów, przyjmowali sakramenty, spowiadali się, modlili do Boga. Stąd także ruszali do boju, by nasza ojczyzna wróciła na mapy Europy, by zerwać kajdany rozbiorów, aby Polska była Polską. Chcemy być posłuszni słowom Adama Asnyka, który wołał: „(...) nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść. Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, i miłość ludzka stoi tam na straży. I wy winniście im cześć!”. Przypominamy sobie dzisiaj powstanie styczniowe i ofiarę wielu, którzy składali swoje życie na ołtarzu ojczyzny. Witam wszystkich, którzy przybyli uczcić tamte czasy i upamiętnić bohaterów – podkreślił ks. Batycki.

Postawa mieszkańców

– Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego wielokrotnie w historii udowodnili, iż zawsze stawali w obronie państwowości polskiej – podkreślał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Ziemia biłgorajska szczególnie zapisała się na mapie walk powstania styczniowego. Nasz region zawsze był miejscem żywych i autentycznych postaw patriotycznych. Kultura, polskość, honor wyznaczały postawy naszych mieszkańców. Gdy tylko była taka potrzeba, mieszkańcy Biłgorajszczyzny stawali do walki o wolność i suwerenność swej ojczyzny. Dziś oddajemy im cześć, ale także chcemy przez swą obecność powiedzieć, że kontynuujemy wasze dzieło walki i budowy silnej, i wolnej Polski – zaznaczył.

– Wzgórze w Puszy Solskiej przy klasztorze franciszkanów było szczególnym miejscem. To tutaj, 22 stycznia 1863 r. zgromadzili się powstańcy, którzy chcieli zaatakować rosyjski posterunek w Biłgoraju. Do ataku nie doszło, bo wojska zaborcze zostały ostrzeżone, powstańcy wycofali się w stronę Górecka Kościelnego i Józefowa oraz Tomaszowa Lubelskiego. Podejmowali na drodze swego marszu kolejne potyczki. W samych okolicach Biłgoraja działały liczne partie powstańcze, a zwieńczeniem tych walk była bitwa na Wzgórzu Polak – przypominał Tomasz Brytan, historyk z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

Reklama

Lekcja historii

Tomasz Brytan opowiedział też o bogatej historii regionu i patriotyzmie mieszkańców. – Rejon Biłgoraja od zawsze był patriotyczny. W okresach walk o wolną i suwerenną Polskę stał się miejscem działań zmierzających do odzyskania ojczyzny. Szczególne piętno wywarło na nim powstanie styczniowe. Mieszkańcy Biłgoraja i okolic w powstańczy spisek zaangażowali się od samego początku. Dążenia niepodległościowe w społeczeństwie polskim były ciągle żywe, wraz z innymi wydarzeniami doprowadziły do wybuchu powstania styczniowego, które trwało do wiosny 1864 r. Noc z 22 na 23 stycznia 1983 r. przy klasztorze ojców franciszkanów w Puszczy Solskiej zebrali się konspiratorzy z Biłgoraja, Frampola, Tarnogrodu i Józefowa. Komendę nad powstańcami przejął Ludwik Trębicki, który poprowadził oddziały do leśnej osady Maziarze. Pierwsze walki w styczniu i lutym prowadzone były przez miejscowe oddziały powstańcze i miały charakter potyczek lub napadów. Kolejne – w marcu i kwietniu oraz maju – prowadził płk Leon Czechowski, a następnie płk Marcin Borelowski „Lelewel” oraz mjr Kajetan Cieszkowski „Ćwiek”. W województwie lubelskim stoczono sto czterdzieści pięć bitew i potyczek, a na terenie powiatu biłgorajskiego siedemnaście, w tym m.in. bitwę o Biłgoraj czy bitwę na Wzgórzu Polak koło Panasówki – dodał Tomasz Brytan.

Powstanie w literaturze

– Powstanie styczniowe odbiło się szerokim echem również w literaturze polskiej – tłumaczył Mariusz Polowy z Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. – Celebrując 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, obok tych którzy walczyli o wolną Polskę orężem, byli i ci, którzy zagrzewali do walki swą twórczością. Taka osobą był Wacław Żmudzki, związany z naszym regionem, uznany, choć zapomniany pisarz. Wydał opowiadania oraz m.in. powieść Bór przedstawiającą losy młodego chłopca, któremu los dał szczególną rolę. Miał on podsycać w społeczności ducha polskości i walki oraz ideały powstańców styczniowych – wyjaśniał.

Reklama

Dług wdzięczności

– Jesteśmy dziś winni wdzięczność i pamięć powstańcom styczniowym i ojcom franciszkanom ze wzgórza w Puszczy Solskiej – podkreślała poseł Beata Strzałka. – To klasztorne wzgórze św. Marii Magdaleny w Biłgoraju wpisane jest nie tylko w lokalną historię, ale i w historię całej Polski. W okresie zaborów było ono ostoją patriotyzmu, polskości, tradycji i wiary katolickiej. Musimy pamiętać o tym, że dzięki ofiarności franciszkanów, dzięki nieugiętej postawie naszych przodków – mieszkańców Biłgoraja i ofierze, którą złożyli, dziś możemy mówić po polsku, wyznawać drogie nam wartości i ideały oraz trwać w wierze katolickiej – podkreśliła.

– Przychodzę na te uroczystości każdego roku. Od dzieciństwa jestem związana z tym miejscem. Jest ono bardzo bliskie mojemu sercu i czuję w sobie patriotyczny obowiązek, aby tutaj być, aby pokazać młodym, za co walczyli nasi przodkowie. Oni to robili dla nas. Dzięki nim mamy dziś wolną Polskę i pokój. Musimy o nich pamiętać, a jedyne czym możemy im się dziś odwdzięczyć, to właśnie nasza modlitwa i pamięć. Jestem dumna z tych powstańców i dlatego nie mogło mnie tu dziś zabraknąć – tłumaczyła Helena, jedna z uczestniczek uroczystości.

Po Eucharystii nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ojców franciszkanów i poległych powstańców, a następnie w Auli Franciszkańskiej odbyła się konferencja historyczno-naukowa. Z prelekcjami wystąpili: Tomasz Brytan, pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, który mówił o udziale mieszkańców Biłgoraja w powstaniu styczniowym oraz Andrzej Czacharowski, wiceprezes PTTK w Biłgoraju, który podjął temat Motyw Powstania Styczniowego w twórczości Wacława Żmudzkiego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez parafię św. Marii Magdaleny w Biłgoraju i Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej. Patronat honorowy objęli poseł Beata Strzałka i starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasi patroni w powstaniu styczniowym

Niedziela sosnowiecka 6/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

ALEKSANDER SOCHACZEWSKI

"Branka" 1863 r.

Niedawno obchodziliśmy 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Choć mijają lata i pamięć słabnie, nie sposób zapomnieć o tych, którzy walczyli o wolność i tożsamość Polaków. W powstaniu styczniowym uczestniczyło wielu świętych: Brat Albert Chmielowski, Rafał Kalinowski, Honorat Koźmiński, a także Romuald Traugutt, o którego procesie beatyfikacyjnym głośno się mówi

Powstanie styczniowe - to była godzina Polski, o której dzisiaj nie można zapomnieć. Dziś możemy być dumni z naszych przodków. Determinacja Polaków przyczyniła się do tego, że naród odzyskał upragnioną wolność i nie zapomniał o swojej tożsamości. I choć wielu Polaków oddało życie w powstaniu styczniowym, „nie rozdziobały nas kruki i wrony”.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję