Reklama

Kościół

Nowenna o powołania

W tym roku przypada 400. rocznica święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Z tej okazji metropolita przemyski abp Adam Szal zaproponował ogólnopolską nowennę za kapłanów oraz w intencji nowych powołań kapłańskich. Inicjatywa ta spotkała się z życzliwym przyjęciem w wielu polskich diecezjach.

Niedziela Ogólnopolska 9/2022, str. 21

Archiwum parafii w Strachocinie

Ks. Zbigniew Suchy: Księże Arcybiskupie, chciałbym zapytać o inicjatywę i o samą myśl, by zainicjować nowennę za powołanych i o nowe powołania do stanu duchownego. Jak się zrodziła, jakie nadzieje wiąże z nią Ksiądz Arcybiskup?

Abp Adam Szal: Sprawa powołań kapłańskich jest bardzo ważna w historii 2 tys. lat chrześcijaństwa. Przed laty zostało powołane przez abp. Józefa Michalika Dzieło Pomocy Powołaniom im. bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego. Członkowie dzieła, rozsiani po całej naszej archidiecezji, modlą się za powołanych i o powołania. Swego czasu arcybiskup Józef przytoczył przykład kapłana, który bolał nad tym, że z parafii przez niego prowadzonej nie ma żadnych powołań kapłańskich. Wpadł na pomysł, żeby prosić rodziców o modlitwę nie tylko o powołania, ale i o powołania z ich rodzin. Jak się okazało, ta modlitwa zaowocowała wieloma powołaniami. Ksiądz prał. Józef Niżnik, gdy dowiedział się o tym, że w naszym seminarium czterech alumnów III roku przyjęło szatę duchowną, postanowił skorzystać z okazji i zmobilizować nas do modlitwy o powołania. Niezwykłą okazją jest także przypadająca w tym roku 12 marca 400. rocznica święceń św. Andrzeja Boboli. Od pomysłu i słowa ks. Niżnik przeszedł do czynu – przygotował rozważania na specjalną nowennę, która będzie pomocą w tej naszej modlitwie. Rozpocznie się ona 3 marca, a zakończy wspomnieniem w rocznicę 12 marca. Przez 9 dni będziemy się modlić o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne oraz o wytrwanie w powołaniu. Chcieliśmy także poinformować o naszym pomyśle wszystkich polskich biskupów. Ta informacja spotkała się z życzliwą aprobatą abp. Stanisława Gądeckiego, który zezwolił na to, aby wiadomość o nowennie została rozesłana po wszystkich diecezjach w Polsce. Byłem mile zaskoczony, kiedy przebywałem w Warszawie na uroczystości ingresu biskupa polowego Wiesława Lechowicza, gdy kilku biskupów wspominało o tym, że otrzymali tę informację i że razem z diecezjanami będą się modlić o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne właśnie tą nowenną. Przy okazji zachęcam także wszystkich czytelników Niedzieli do sięgnięcia po ten oręż, którym jest nowenna do Pana Boga za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli.

Ta odezwa jest skierowana do indywidualnych katolików czy też jest pomyślana jako 9-dniowe nabożeństwo parafialne?

Nowenna jest propozycją zarówno dla parafii, jak i dla osób indywidualnych. Z tego, co mi wiadomo, nasze diecezjalne Radio Fara każdego dnia będzie nadawać nowennową modlitwę o powołania. Oczywiście, z tej nowenny można skorzystać indywidualnie i można ją odmawiać także w innych terminach, bo zapewne nie dla każdego ten od 3 do 12 marca będzie odpowiedni. Do modlitewnika, który został u nas wydrukowany, obok tekstu nowenny dołączone są dwa rozważania Drogi Krzyżowej – w trakcie trwania nowenny są dwa piątki, podczas których w czasie Drogi Krzyżowej można się posłużyć rozważaniami przybliżającymi nam mękę Chrystusa i męczeństwo św. Andrzeja Boboli.

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję