Reklama

Wielka sztuka

Ciąg dalszy z listu od Pani Anny (poprzedni: Niedziela nr 7/2022): ...Moją miłością są książki. Tą miłością pragnęłabym zarazić całą rodzinę i wszystkich innych. Oczywiście chodzi mi o książki o tematyce: religijnej, duchowości i historycznej. Pragnę wyrazić podziękowanie ks. dr Tadeuszowi Rydzykowi, który tak serdecznie zachęca do czytania książek – a jego rada brzmi: książki na prezent. Ta rada zaowocowała tym, że rozczytałam już całą rodzinę i wiele innych osób. Założyłam katalog – książki już przekazane. Tych przekazanych książek urosła już wielka liczba. Zamawiam po sześć lub więcej egzemplarzy jednego tytułu. Rekompensatą dla mnie jest wielka radość w sercach obdarowanych. Autorzy tak wielu książek zasługują na Nagrodę Nobla! Piękne wydania, oprawa również. Edukacja to „najszlachetniejsza lokata” na życiowe plany i zamiary. W rozmowach, w relacjach z innymi zdumiewa mnie i zatrważa obojętność – postawa tak wielu w kwestiach wiary, duchowości, tradycji chrześcijańskich, historii Polski. Jak gdyby nie byli chrześcijanami, Polakami – lub byli nimi tylko od niechcenia... Tłumaczę w rozmowach: Chrystus Pan uzdrawiał, wyprowadzał z grobu, karmił, błogosławił, a człowiek – stworzenie Boże, wydał wyrok: „Na krzyż z Nim!”; „ MY chcemy Barabasza!”. Historia lubi się powtarzać. Historia Noego też może się powtórzyć. Z „Dzienniczka” św. Faustyny Kowalskiej: „Polsko, Ojczyzno moja, ile ty mnie kosztujesz...”.

Na tym skończę... Sama jestem wielbicielem książek i czytania, więc mogłabym się w tym temacie rozgadać nadmiernie. Proponuję konkret: zamiast mojej odpowiedzi – wiersz śp. ks. Janusza Pasierba (właśnie wydano w 4 tomach jego wszystkie wiersze, dla mnie bezcenne!), żeby pokazać, że poezja też może nam dać wiele do myślenia:

„Noe buduje arkę/ Daleko od morza jeziora czy rzeki/ Noe buduje arkę/ Na pogodnym niebie ani śladu chmury/ Noe buduje arkę/ Grzesznicy wyśmiewają szaleńca/ Noe buduje arkę/ Rodzina ma dosyć wszystkiego/ Noe buduje arkę/ Nie słuchając nikogo prócz Boga/ Noe buduje arkę”...

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję