Reklama

Patron Tygodnia

Cesarzowa i zakonnica

Została koronowana na królową Niemiec i cesarzową, mimo to wyrzekła się wszystkich godności, aby poświęcić się służbie Bożej w zakonie. Z oddaniem wspierała ludzi, zwłaszcza ubogich.

Niedziela Ogólnopolska 9/2022, str. VIII

Wikipedia.org

Św. Kunegunda, zakonnica

Św. Kunegunda, zakonnica

Święta Kunegunda pochodziła z arystokratycznego i wpływowego rodu Luksemburgów. O jej młodości wiemy niewiele. Z całą pewnością otrzymała staranne wykształcenie. Jak zauważył ks. Piotr Skarga w żywocie świętej: „Piękność jej oraz inne wielkie zalety były powodem, że wszyscy pobliscy książęta starali się o jej rękę. W końcu poszła za Henryka, księcia Bawarskiego, którego uważała za najgodniejszego swej ręki, w czem się też nie omyliła”.

Małżeństwo było zgodne i bardzo udane. Kunegunda wraz z Henrykiem złożyli śluby czystości. Gdy Henryk został królem, a następnie cesarzem, zrodziła się pokusa spłodzenia następcy tronu, ale małżonkowie przezwyciężyli ją, dochowując wierności złożonym ślubom. Ich miłości i zaufania nie zniszczyły nawet fałszywe oskarżenia kilku zawistnych dworzan, którzy uknuli intrygę przeciwko królowej, pomawiając ją o cudzołóstwo. Małżonkowie byli pewni swojej uczciwości, ale aby nie powodować zgorszenia wśród poddanych, postanowili, że Kunegunda podda się próbie i przejdzie bosymi stopami po rozżarzonej stali. Powierzając się Bogu w modlitwie, przeszła próbę bez najmniejszego poparzenia i dowiodła swojej niewinności.

Henryk cenił żonę za przymioty jej charakteru i umysłu, dlatego nalegał, aby dostąpiła zaszczytu koronowania najpierw na królową, a później na cesarzową. Ona zaś wspierała męża w sprawowaniu rządów nad rozległym imperium, a po jego śmierci w 1024 r. objęła rządy regencyjne.

Reklama

Kunegunda bez reszty oddała się dziełom miłosierdzia, na które przeznaczyła wszystkie swoje kosztowności. Fundowała klasztory, opactwa i kościoły. To jej zawdzięczamy powstanie m.in. katedry w Bambergu i benedyktyńskiego opactwa w Kaufungen, w którym po śmierci męża zamieszkała jako prosta mniszka. W klasztorze nie wywyższała się, wykonywała najpospolitsze prace, jakby nigdy nie była cesarzową. Z troskliwością pielęgnowała chorych, a większość nocy spędzała na modlitwie. Zmarła 3 marca 1033 r. w opinii świętości. Zgodnie z życzeniem została pochowana obok męża w katedrze w Bambergu. Kult, który narodził się po jej śmierci, został zatwierdzony przez papieża Innocentego III w 1200 r.

Cesarzowa-mniszka daje nam przykład chrześcijańskiej miłości. Po tym, jak odparła fałszywe oskarżenia o cudzołóstwo, mogła wymierzyć sprawiedliwość oszczercom – jako monarchini miała do tego wszelkie uprawnienia i możliwości. Mogła swych nieprzyjaciół zniszczyć, zamiast tego wybaczyła im i wyprosiła u męża, aby nie szukał zemsty i nie karał ich za kłamliwe oszczerstwa.

2022-02-22 11:32

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję