Reklama

Bydgoszcz

Szczerze o Kościele

Synodalne Forum Akademickie nt. aktualnej kondycji Kościoła.

Niedziela Plus 9/2022, str. XII

Wiesław Kajdasz/diecezja.bydgoszcz.pl

Wspotkaniu odbywającym się pod hasłem: „Szczerze o Kościele” wzięli udział przedstawiciele trzech duszpasterstw akademickich (DA): „Martyria”, „Stryszek” i „Trójca”.

Wstępem do kilkugodzinnej dyskusji była konferencja ks. dr. Łukasza Borucha, prefekta Zespołu Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. – Naszym błędem, prawdopodobnie nieuniknionym, było to, że na poziomie społecznym i kulturowym uznaliśmy, iż jesteśmy schrystianizowani. Nie potrzebujemy zrozumienia, głębokich uczuć i doświadczeń ani nawet spotkania z „Nieznajomym”. W tym wszystkim zapomnieliśmy o sobie. Nie zatroszczyliśmy się o człowieka, który miał być drogą Kościoła – powiedział ks. Boruch.

Diecezjalny duszpasterz akademicki ks. Piotr Wachowski tak wyjaśnił pomysł forum: – Inspiracją do przeżycia tego wydarzenia był sam papież Franciszek oraz zwołany przez niego synod, którego ideą jest większe uczestnictwo wiernych, także młodzieży, w kształtowaniu życia i misji Kościoła. Cechą charakterystyczną duszpasterstwa akademickiego jest odwaga myślenia.

W czasie wymiany myśli padały także krytyczne słowa o „skostniałej i zamkniętej strukturze”. – A przecież wcale tak nie musi być. Jestem przekonany, że dla każdego z nas, bez względu na wiek, jest miejsce w tej wspólnocie. Otrzymujemy talenty, charyzmaty, które mamy rozwijać i się nimi dzielić – dodał przedstawiciel DA „Trójca”. – Na pewno forum było idealną okazją, by się podzielić swoimi doświadczeniami działania w duszpasterstwie, oraz funkcjonowania w społeczności akademickiej, gdzie codziennie spotykamy młodych ludzi, którzy przez świadectwo naszego życia mają szansę poznać Boga – stwierdziła Małgorzata Wojtczak z DA „Martyria”. Z kolei Agnieszka Żarnowiecka z DA „Stryszek” dodała: – To dobry sposób na kontynuację idei synodu, który zakłada wymienianie się doświadczeniami dotyczącymi życia w lokalnych wspólnotach. – Dziękuję za budujące spotkanie żywego Kościoła, który wciąż szuka sposobów, by być otwartym na potrzeby różnych ludzi – zaznaczył bp Marek Marczak, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego, który był gościem Synodalnego Forum Akademickiego w Bydgoszczy.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję