Reklama

Niedziela Kielecka

Strożyska

Zapomniany cmentarz już mniej zapomniany

Na starej, wciąż odkrywanej nekropolii, spoczywają także polegli podczas I i II wojny światowej.

Niedziela kielecka 9/2022, str. III

TD

Ks. dr Marek Wesołowski

Ks. dr Marek Wesołowski

Strożyska w dekanacie nowokorczyńskim i ich okolice to miejsca pełne tajemnic. Jednym z nich jest dawny cmentarz grzebalny w Strożyskach, dosłownie i w przenośni odkrywany na nowo.

Był założony w 1846 r., wioska była wtedy inaczej zlokalizowana – w kształcie okręgu otaczała kościół parafialny Wniebowzięcia NMP. Współcześnie, gdy cmentarz został przeniesiony w pobliże kościoła, ów stary mocno podupadł, zarósł dzikim drzewostanem. Przeniesienie w obszar wówczas niezamieszkały łączyło się z ogólną tendencją zakładania miejsc pochówku w oddaleniu od miast i osad ludzkich.

– A przecież spoczywają tam tysiące osób. Według szacunków na podstawie ksiąg parafialnych może to być nawet 7 500 osób – mówi „Niedzieli” ks. dr Marek Wesołowski, proboszcz w Strożyskach. – Chodziłem tam, próbując ocenić sytuację, i wpadłem do któregoś z grobów. Podjęliśmy decyzję o uporządkowaniu – opowiada.

Reklama

Geodeta wytyczył obrys dawnego cmentarza. Ruszyła wycinka drzew, z pomocą m.in. zamieszkałego w pobliżu parafianina. Odnowiono kilka ciekawych postumentów nagrobnych z XIX wieku, które posiadają inskrypcje pisane staropolszczyzną. Odkryto także piękną figurkę z utrąconą głową, która trafiła do renowacji.

Od frontu dawnego cmentarza stanął metalowy krzyż w otoczeniu małego kwietnika, który przypomina o przeznaczeniu miejsca. Krzyż w maju 2019 r. poświęcił bp Marian Florczyk, a parafianie ufundowali tablicę. Ówczesna uroczystość zgromadziła parafian, a nawet okoliczne zespoły i schole m.in. z Wiślicy i Piasku Wielkiego.

Być może na cmentarzu pozostały ślady działalności ks. Jana Francuza, przedwojennego proboszcza, społecznika, założyciela Ochotniczej Straży Pożarnej, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i Akcji Katolickiej. /A.D.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję