Reklama

Niedziela Kielecka

Parafie wkraczają w Wielki Post

Przed nami wszystkimi Wielki Post. Jaki on będzie w tym roku? Czy odbędą się rzeczywiste rekolekcje,czy tylko on-line? Czy w tym szczególnym czasie – nawrócenia, pokuty i modlitwy, do praktyk powrócą ci, którzy z różnych przyczyn z nich zrezygnowali?

Niedziela kielecka 9/2022, str. VI

TD

Kościół św. Maksymiliana

Kościół św. Maksymiliana

Ksiądz prał. Grzegorz Pałys, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Kielcach, zauważa częstsze korzystanie z sakramentu pokuty, choć wiernych w kościele jest mniej. – Było dużo spowiedzi i dużo udzielanych Komunii św. w okresie zimowym, więc można przypuszczać, że ta tendencja utrzyma się w Wielkim Poście – zauważa. Spadek wiernych szacuje na 40-60 procent; sporo ludzi choruje, wielu jest na kwarantannach, wielu zwyczajnie obawia się o zdrowie, co widać nawet po pogodzie, jak w ostatnią niedzielę stycznia, czy w pierwsze niedziele lutego, gdy deszcz ze śniegiem nie ustawały ani na chwilę. – Wszystkie Msze św. mamy transmitowane i zauważyłem, że właśnie podczas takiej złej pogody ok. 100 osób korzystało z Mszy św. przez Internet – mówi. A czy ludzie identyfikują Wielki Post jako okazję do nawrócenia, do zmiany życia, na jakimś wybranym odcinku czy sumienie bardziej się budzi? Ci, stale i niezmiennie praktykujący – tak. Pozostali – indywidualnie, sporadycznie. Raczej dominuje zwyczajowe przeżywanie Wielkiego Postu. I wciąż towarzyszą nam ograniczenia covidowe, co nie pomaga praktykom.

W piątki w kościele św. Maksymiliana jest sprawowana Droga Krzyżowa dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, jest nabożeństwo „Gorzkich żali” z kazaniem pasyjnym, pojawia się kolor fioletowy. W ołtarzu jest zawsze wielkopostna dekoracja z hasłem przewodnim, utrzymana w tonacji smutku, zadumy, skłaniająca do refleksji. W Wielkim Poście jest także sprawowana Droga Krzyżowa poza świątynią – wzdłuż stacji prowadzących równolegle do alei wejściowej do kościoła.

A w kościele, aby umocnić się w wielkopostnych postanowieniach, wystarczy popatrzeć na ołtarz główny – z ekspresyjną figurą Jezusa na krzyżu, uchwyconego w chwili odrywania ramion – odejścia czy gotowości do zmartwychwstania?

W kościele św. Mikołaja w Starym Korczynie krzyż wystawiony do adoracji, na podwyższeniu, po każdej Komunii św. jest znakiem, że mamy Wielki Post. – Tradycyjnie oddawanie czci odbywało się przez ucałowanie krzyża, teraz z powodu pandemii to niemożliwe, można przed krzyżem jedynie uklęknąć czy oddać pokłon – mówi „Niedzieli” ks. Marek Małczęć, proboszcz parafii i dziekan dekanatu nowokorczyńskiego.

Reklama

Parafia w Starym Korczynie jest niewielka, liczy ok. tysiąca osób. Proboszcz zauważa znaczny ubytek dzieci w kościele i spadek udzielanych Komunii św. (o ok. 1/3) – smutny efekt pandemii. Odległości do kościoła, szacowane od 5 do 9 km są także przyczyną słabszej frekwencji dzieci, i m.in. dlatego nie ma dla nich osobnej Drogi Krzyżowej. To nabożeństwo cieszy się szacunkiem i sporo osób tradycyjnie przychodzi na rozważania Męki Pańskiej w każdy piątek. Ks. Małczęć stwierdza lepsze zaangażowanie kandydatów do bierzmowania. – Dawniej trzeba było zmuszać, a teraz jest całkiem nieźle, co zależy od wychowania rodzinnego, od motywacji ze strony rodziców. Kandydaci sami poruszają różne tematy, sami np. mówią o znaczeniu wiary rodziców. Ministrantów trochę mi ubyło, ale doszli nowi, więc nie jest źle – konkluduje.

Jako przykład wiary w siłę modlitwy wskazuje na mobilizację parafian wobec wypadku samochodowego 35-letniej p. Kingi, gdy ludzie prosili o Mszę św., gdy sami organizowali się na modlitwę w domach. I parafianie wciąż potrzebują rekolekcji. Wierni ze Starego Korczyna będą je mieli od 20 do 22 marca. Poprowadzi je sercanin ze Stopnicy, ks. Paweł Krok.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję