Reklama

Niedziela Rzeszowska

W parafii patrona diecezji

Parafia św. Józefa Sebastiana Pelczara jest pierwszą parafią erygowaną w Rzeszowie po powstaniu diecezji.

Niedziela rzeszowska 9/2022, str. IV

Archiwum parafii

Parafia św. Józefa Sebastiana Pelczara

Parafia św. Józefa Sebastiana Pelczara

Dokonano tego w kilka lat po beatyfikacji bp. Józefa Sebastiana Pelczara, która odbyła się 2 czerwca 1991 r. na błoniach przy dzisiejszej katedrze. Biskup Pelczar stał się wraz z bł. Karoliną Kózkówną patronem diecezji rzeszowskiej.

Historia ćwierćwiecza

Parafia powstała na terenach dawnej wsi Pobitno, leżącej na prawym brzegu Wisłoka. W 1951 r. wieś stała się częścią Rzeszowa jako dzielnica o tej samej nazwie. Przez wiele wieków ten teren należał do parafii farnej w Rzeszowie. O powstanie parafii w tym rejonie zabiegał już w latach 80. bp Ignacy Tokarczuk, biskup przemyski. W 1988 r. wskazano teren w okolicy cmentarza przy ul. Lwowskiej. Z racji szybkiego rozwoju tej części Rzeszowa bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, 8 września 1994 r. ustanowił w tej dzielnicy rektorat pw. bł. Józefa Sebastiana Pelczara, a rektorem mianował ks. Stanisława Wójcika, ówczesnego wikariusza parafii farnej w Rzeszowie. Już w 1994 r. wzniesiono tutaj tymczasową kaplicę.

20 sierpnia 1995 r. bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski, erygował samodzielną parafię i mianował proboszczem ks. Stanisława Wójcika. W 1998 r. zespół architektów pod kierunkiem mgr inż. Tadeusza Karysia opracował plany budowy świątyni. Pozwolenie na budowę otrzymano w styczniu 1999 r.

24 kwietnia ruszyły prace budowlane. Rozpoczęto je od budynku plebanii, który został ukończony w 2002 r. Równolegle przystąpiono do wznoszenia nowego kościoła, jak również domu parafialnego i wieży. Trudnym etapem była konstrukcja dachowa, którą ukończono w 2004 r., w następnym roku pokryto dach blachą cynkową. W 2006 r. została wykonana elewacja górnej części kościoła, zamontowano okna i drzwi w kościele i domu katechetycznym. Wykonana została również dzwonnica, na której zawieszono poświęcone przez bp. Edwarda Białogłowskiego dzwony. Montaż górnej, metalowej części wieży nastąpił w 2007 r. W tym samym roku rozpoczęto prace wewnątrz kościoła, założono instalacje, otynkowano ściany i rozpoczęto prace wykończeniowe sufitu.

Reklama

19 stycznia 2009 r. bp Kazimierz Górny wraz z abp. Edwardem Nowakiem wmurowali kamień węgielny, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Krośnie 10 czerwca 1997 r. W kolejnych latach kontynuowano prace wykończeniowe. Kościół został poświęcony 24 grudnia 2008 r. przez bp. Edwarda Białogłowskiego, zaś konsekrowany 19 czerwca 2011 r. przez bp. Kazimierza Górnego, biskupa rzeszowskiego. Parafia opiekuje się także kaplicą szpitalną św. Brata Alberta w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Została ona poświęcona 8 lutego 2007 r.

Nowoczesna architektura

Kościół w kształcie piramidy z dwoma płaszczyznami dachowymi, ostro wznoszącymi się do wysokiego szczytu kościoła, góruje nad miastem. Witraż w fasadzie przełamuje dużą płaszczyznę i prowadzi do głównego wejścia do świątyni. Obok znajduje się w podobnym kształcie centrum duszpasterskie połączone z kościołem wysoką wieżą.

Wnętrze kościoła zaprojektowała Jolanta Kłosowska, a większość prac wykonał Stanisław Stopyra. Posadzka kościoła, jak również ołtarz, ambonka i różne elementy wykonane zostały z granitu. Nastawa ołtarzowa jest umieszczona na brązowo-złotym tle z krzyżem pasyjnym, wykonanym przez Kazimierza Ziębę. Po bokach znajdują się obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa Sebastiana Pelczara wykonane przez Teresę Tarach-Ryczko. Stolarkę wykonali Józef Chorzępa i Leszek Sacała. W kościele znajduje się także obraz św. Rity. Witraże zaprojektował prof. Tadeusz Boruta z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Kapłani

Pierwszym proboszczem parafii i budowniczym świątyni jest ks. kan. Stanisław Wójcik, który z zaangażowaniem i poświęceniem zorganizował parafię oraz przeprowadził dzieło budowy. Ale najwięcej uwagi poświęcał duszpasterstwu ogólnemu i specjalistycznemu, organizacji stowarzyszeń oraz ruchów religijnych. Przez parafię w ciągu 25 lat przewinęło się 24 kapłanów (w parafii pracuje 3 wikariuszy). Parafia pożegnała dwóch przedwcześnie zmarłych kapłanów – ks. Marka Drausa i ks. Marcina Szopińskiego.

Reklama

Pierwszym kapelanem Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie był śp. ks. prał. Eugeniusz Głowacki, który tworzył zręby duszpasterstwa chorych w szpitalu. Obecnie jego kontynuatorem jest ks. kan. Jacek Kaszycki, a pomaga mu ks. Bogusław Bembenik. W szpitalu współpracowało z nimi 5 kapłanów.

Z parafii pochodzą księża: ks. Roman Trzeciak, ks. Władysław Kret, ks. Marcin Hejman, ks. Piotr Dzierżak, ks. Sebastian Dziedzic, ks. Kamil Kojder, ks. Marek Gubernat, ks. Michał Piętka i ks. Szymon Kłak. Z parafii pochodzą trzy siostry zakonne: s. Małgorzata Wilk, s. Sara Natalia Demkowicz i s. Angelica Beata Kawa.

Prężne duszpasterstwo

Parafia od początku podjęła kult św. Józefa Sebastiana Pelczara, patrona diecezji. Parafia posiada jego relikwie, a w każdy czwartek o godz. 18 odbywa się Msza św. wotywna i nowenna ku jego czci. Popularnością cieszy się także nabożeństwo ku czci św. Rity z Casci, przyciągające rzesze jej czcicieli z Rzeszowa i okolicy. Dzięki relikwiom św. Rity i nabożeństwom parafia stała się centrum kultu tej świętej na Podkarpaciu.

W parafii powstało także wiele grup duszpasterskich. Prężnie działa Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, kręgi Domowego Kościoła, Akcja Katolicka, Oaza Dzieci Bożych, Ruch Światło-Życie, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Parafialny Zespół Caritas, Rada Duszpasterska, róże różańcowe (17), Stowarzyszenie Przyjaciół Katolickiego Radia Via, Stowarzyszenie Przyjaciół WSD w Rzeszowie, Szkolne Koło Caritas, Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej, Chór Parafialny Magnificat oraz grupa biblijna. Z parafią związana jest grupa św. Józefa Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Z parafii wyruszała też Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, organizowana przez Katolicki Klub Sportowy Alpin. Posługę kapłanów wspiera tutaj trzech nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.

Z okazji 25-lecia parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara zostało przygotowane okolicznościowe wydawnictwo, szeroko przedstawiające jej historię i działalność duszpasterską.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję