Reklama

Niedziela Świdnicka

Łączą nas góry – nowa inicjatywa

Już od trzech lat wspólnie zdobywają górskie szczyty i pokonują własne bariery. Teraz nadszedł czas, aby wspiąć się jeszcze wyżej.

Niedziela świdnicka 9/2022, str. VIII

Hubert Gościmski

Pod hasłem „Łączą nas góry” kryją się wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich organizowane w okresie letnim przez Fundację Ładne Historie. Nowa inicjatywa – „(Po)łączą nas góry” – stanowi rozwinięcie projektu realizowanego od 2019 r. Głównym celem jest pomoc rodzinom osób z niepełnosprawnościami w organizacji czasu wolnego. Organizatorzy wyjaśniają, że to ważny krok w udostępnianiu turystyki górskiej dla osób z niepełnosprawnościami, na który uczestnicy są już gotowi.

– Kilka rodzin, które regularnie biorą udział w naszych wycieczkach, wspólnie zorganizowało poza sezonem wyprawę na Ślężę. W tym przedsięwzięciu wsparli ich zaprzyjaźnieni wolontariusze. My zostaliśmy zaproszeni na tę wycieczkę jako uczestnicy i było to dla nas budujące doświadczenie. Ten przykład pokazał, że rodziny są w stanie samodzielnie zorganizować wyprawy w góry i właśnie do tego chcemy zachęcić innych za pośrednictwem nowego projektu – tłumaczy Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie.

Cenne wskazówki

Do pomocy przy projekcie mogły zgłaszać się osoby z niepełnosprawnościami, które będą pomagać w wybieraniu i sprawdzaniu górskich szlaków. Jednak zanim przystąpią do działania, muszą przejść odpowiednie szkolenia, które pomogą im w trakcie pracy przy projekcie.

– Będziemy ćwiczyć przede wszystkim miękkie kompetencje, które później przydadzą się także w różnych sytuacjach życiowych. Pochylimy się też nad pracą w grupie, komunikacją interpersonalną czy wystąpieniami publicznymi – wyjaśnia Sylwia Świerczyńska. Przewidziano także szkolenia z turystki górskiej, podczas których uczestnicy dowiedzą się, na co zwracać uwagę w czasie organizacji wycieczek.

Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w praktyce wiosną i latem, gdy osoby z niepełnosprawnościami wraz z wolontariuszami i Danielem Gerusem, wyruszą na górskie szlaki w celu ich zinwentaryzowania.

Reklama

– Chcemy włączyć osoby z niepełnosprawnościami do tworzenia tego projektu już od samego początku, ponieważ ich wrażenia i uwagi dotyczące danej trasy będą dla nas cenną wskazówką – mówi pomysłodawca projektu.

Wymiana doświadczeń

Zebrane w ten sposób dane pomogą w opracowaniu specjalnej strony internetowej. Będzie to przestrzeń dla rodzin osób z niepełnosprawnościami, w której znajdą wszystkie informacje niezbędne przy organizacji górskich wypraw we własnym zakresie.

– Na początku szczegółowo opiszemy 15 tras. Do każdej z nich zostanie przygotowana specjalna mapka, przystępny opis wraz z krótką charakterystyką geograficzną i przyrodniczą. Umieścimy też dane dotyczące liczby kilometrów, średni czas wejścia i powrotu, profil wysokościowy czy nawierzchnię szlaku – wymienia Daniel.

Za pośrednictwem strony internetowej będzie można się zapoznać także z innymi organizacjami zajmującymi się turystyką społeczną. Pomoże to w wyszukiwaniu wydarzeń i planowaniu czasu w gronie przyjaciół, będzie to również dobra okazja do wymiany doświadczeń.

2022-02-22 11:34

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję