Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wpatrzeni w Pana

Takich miejsc w Polsce jest ponad trzydzieści. Jedno z nich znajduje się na terenie naszej diecezji.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2022, str. VI

Ks. Daniel Wójcik

Są to kościoły i klasztorne kaplice. W tych miejscach trwa nieustannie, dzień i noc adoracja Najświętszego Sakramentu. Wśród nich znajduje się kościół św. Mikołaja w Grabowcu. Myśl, aby rozpocząć adorację wieczystą została podjęta w praktyce w 2012 r. przez obecnego proboszcza ks. Zygmunta Żółkiewskiego. Codziennie po Mszach św. porannych wystawiano do adoracji Jezusa Eucharystycznego. Adoracja trwała do Godziny Miłosierdzia i kończyła się wspólnym odmawianiem koronki oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Jednocześnie, przez te lata (od 2012 do 2018 r.) podczas wystawienia Pana Jezusa, zawsze była obecna adorująca osoba. Jezus nigdy nie był sam. „Dyżury” przed Najświętszym Sakramentem trwały godzinę dziennie i podejmowały je chętne osoby w trybie tygodniowym. Sześć lat adoracji czasowej pozwoliły stworzyć grunt pod próbę wprowadzenia wieczystej adoracji Pana Jezusa. Udało się tę myśl zrealizować na początku 2019 r. 10 lutego 2019 r. wystawiono w monstrancji Pana Jezusa w wydzielonej, bocznej kaplicy kościoła parafialnego. Od tego momentu adoracja Najświętszego Sakramentu trwa nieprzerwanie od trzech lat. Podejmują się jej rodziny, osoby indywidualne, ruchy i stowarzyszenia działające przy parafii.

Niech usłyszą inni

O tej niezwykłej adoracji mogli usłyszeć nasi diecezjanie dzięki Katolickiemu Radiu Zamość, które będąc blisko swoich słuchaczy, od wielu lat odwiedza parafie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W niedzielę, 13 lutego diecezjalna rozgłośnia gościła w Grabowcu. Tego dnia na falach radia transmitowana była Msza św. z kościoła parafialnego. Podczas Eucharystii słowo Boże głosił dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu ks. dr Piotr Brodziak. Kapłan podkreślał, że głównym zadaniem Katolickiego Radia Zamość jest ewangelizacja. Dziękował też parafianom z Grabowca za duchowe i materialne wsparcie naszej diecezjalnej rozgłośni.

Reklama

– Poprzez różne katechezy, rozważanie Bożego słowa, Katolickie Radio Zamość chce nam podpowiedzieć i wyraźnie wskazać, jaka droga jest dobra, a jaka zła. Te różne treści uczą nas, abyśmy umieli wybierać to, co jest dobre, a starali się unikać tego, co nieraz sami wiemy, że jest złe, a często w to brniemy – wskazał kapłan.

To radio, jest radiem dobrych wiadomości – przypominał ks. Piotr Brodziak.

– Staramy się to dobro rozsiewać i je zauważać, szczególnie na terenie naszej diecezji. Dlatego jest wiele audycji, które promują nasze tereny i pokazują, jak wielu jest dobrych ludzi, jak wiele dobra się dzieje na terenie naszej diecezji. Chcemy tym dobrem zarażać innych – podkreślił kaznodzieja.

Wspólne dzieło

Odnosząc się do misji Katolickiego Radia Zamość proboszcz parafii św. Mikołaja w Grabowcu ks. Zygmunt Żółkiewski zwrócił uwagę, że głoszenie Dobrej Nowiny to wspólne dzieło osób należących do Kościoła.

– To jest nasze wspólne dzieło – Kościoła, głoszenia Dobrej Nowiny, dobrych informacji, a te właśnie płyną od Jezusa, ze słowa Bożego, dlatego to jest nasza wspólna sprawa. Kościół jest Kościołem powszechnym i każda cegiełka dobra powinna nas cieszyć. Radujemy się więc, że są takie miejsca w naszej diecezji i w Kościele, w Polsce, w naszej ojczyźnie, które pozwalają, żeby Dobra Nowina, głos łaski Bożej, Pan Jezus docierali do ludzkiego serca – podkreślił ks. Żółkiewski.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję