Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jest w nich potencjał

Kluby seniora realizowane przez powiat biłgorajski przy współpracy z gminą Tereszpol rozpoczęły swoją działalność.

Projekt „Seniorzy na Start – Powiat Biłgorajski” jest realizowany w oparciu o nawiązane partnerstwo powiatu biłgorajskiego, będącego liderem projektu, a gminą Tereszpol, jego partnerem. Realizacja zadania została zaplanowana do 30 czerwca 2023 r. Chcemy, by seniorzy, którzy dołączyli do naszych klubów, mieli szeroką ofertę zajęć i dobrze zagospodarowany czas – tłumaczył Jarosław Bury, kierownik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Informatyki w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.

Być we wspólnocie

O szczegółach funkcjonowania klubu seniora w Biłgoraju informował opiekun placówki, Tomasz Bryła. – Zakres tematyczny realizowanych zajęć obejmuje zajęcia artystyczne, komputerowe, kulinarne, muzyko i filmoterapii czy terapii manualnej. Klub seniora zapewnia więc wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, przerwę kawową z przekąskami, elastyczny harmonogram zajęć dostosowany do czasu i możliwości seniorów, aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu w gronie osób w podobnym wieku, możliwość pogłębiania obecnych i rozwoju nowych zainteresowań, nowoczesne sale i wyposażenie dostosowane dla potrzeb klubu seniora, wspólne wyjazdy celem budowania grup wsparcia dla seniorów, organizację wyjść do kina, teatru, imprezy okolicznościowe, zajęcia rozwijające pasje oraz pozwalające nabyć nowe umiejętności. Dodatkowo 2 osoby będą miały możliwość skorzystania z usług asystenckich wspierających osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym funkcjonowaniu świadczone w miejscu zamieszkania – powiedział.

– Wszystkie zajęcia zarówno kulinarne, artystyczne oraz komputerowe prowadzone będą od podstaw. Nie trzeba mieć wiedzy czy umiejętności specjalnych, by w nich uczestniczyć. Chcemy, by każdy uczestnik mógł się odnaleźć i zajmować się tym, co lubi, co sprawia mu przyjemność. Nasi uczestnicy nie muszą się martwić o materiały czy sprzęt. Wszystko zapewniamy bezpłatnie w ramach projektu – mówiła Monika Myszak, która będzie prowadzić zajęcia manualne.

Reklama

Codzienna pomoc

O swojej pracy w klubie seniora opowiedziała również Anna Sajewska, pełniąca funkcję asystenta osób niepełnosprawnych. – Chcemy także, by nasi podopieczni mieli zapewnioną pomoc codzienną. Stąd będę pomagać im w czynnościach domowych, tj.: sprzątanie, gotowanie, pomoc w zakupach czy dbaniu o czystość. Jeśli będzie taka potrzeba, umówię i zawiozę do lekarza, kupię leki. Osoby starsze, niepełnosprawne potrzebują wsparcia, ale także, by ktoś z nimi porozmawiał i pomógł – zaznaczała.

– Trzeba być aktywnym i wychodzić do ludzi, wtedy człowiek nie skupia się wyłącznie na dolegliwościach czy nudzie. To powoduje, że czujemy się młodsi, mamy siły do nowych aktywności. Lubię prace ręczne, szydełkowanie, szycie. Wiem, że w tym klubie odnajdę się na zajęciach i będę miała zapełniony czas w ciągu dnia – podkreślała Anna Czerw, uczestniczka zajęć.

Wsparcie dla osób po 60. roku współfinansowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-20. Kluby substytuowane zostały w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju (zajęcia prowadzone są niezależnie od działalności DPS-u) oraz w remizie w Szozdach (gmina Tereszpol). Seniorzy ze wsparcia i przygotowanych zajęć mogą korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Więcej informacji uzyskać można także pod nr tel.: 84 688 20 70.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję