Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak kochać Boga i bliźniego

Prawdziwa miłość ludzi polega na kochaniu w nich wizerunku Bożego – nauczał Święty Arcybiskup Warszawy, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w br.

Niedziela warszawska 10/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Archiwum RM

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński był arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1862-83

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński był arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1862-83

Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński, pisząc z wygnania, z Jarosławia nad Wołgą, listy do założonego przez siebie zgromadzenia sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, pragnął przekazać siostrom „to wszystko, co łaska Boża w duszy mej dla Was złożyła”. Wskazał na wierne naśladowanie Chrystusa w dążeniu do świętości, miłość Maryi, św. Józefa oraz cześć Najświętszej Rodziny. Mimo upływu lat listy te są dzisiaj pewnymi duchowymi drogowskazami, z których mogą korzystać również osoby świeckie.

Nie samo poznanie

W jednym z listów św. Zygmunt Feliński wskazywał, że nie wystarczy poznać Boga, aby go pokochać. „Bo i Lucyfer w niebie, a pierwsi nasi rodzice w raju, mieli bez wątpienia pod tym względem stokroć doskonalszą od naszej świadomość, a jednak nie uchroniło to ani zbuntowanych aniołów od piekła, ani upadłych ludzi od wyganiania z raju”. Założyciel zgromadzenia sióstr Rodziny Maryi odwoływał się do słów św. Jakuba Apostoła, który wykazywał nieużyteczność wiary bez uczynków, przytaczając przykład szatana. Wierzy on i drży, jednak ani ta wiara, ani bojaźń nic mu nie pomogą.

Pasterz wygnaniec podkreślał, że do gruntownej i szczerej miłości Boga konieczne jest jeszcze oczyszczenie serca, wyprostowanie woli i ukorzenie rozumu. Ukazywał Boga jako czułego i troskliwego Ojca, który ludzi „na łonie swej Opatrzności piastuje” i chce ich na wieki uszczęśliwić. Jednak człowiek wybiera „odziane w sprośne łachmany jędze piekielne pod postacią skażonych żądz i namiętności”, które chcą odrzeć go ze wszystkiego, co z łaski Bożej posiada i wrzucić do ognia piekielnego.

Św. Feliński zachęcał, aby pokochać Boga tak, jak kochały Go „wszystkie szlachetne i wzniosłe dusze, co łaską Jego oświecone, miały szczęście poznać Go należycie”. Prosił, aby porównywać doskonałość Boga z przymiotami, które pociągają nas w stworzeniach oraz dobra ofiarowane przez Stwórcę z tymi, jakie przyrzeka nam świat. „Ręczę, że skoro serca nasze nie są skażone do gruntu, zawstydzimy się małoduszności naszej i wzgardzimy wszystkim dla Boga. Sursum corda! (w górę serca) niech będzie odtąd godłem naszym, ilekroć ciało, świat lub szatan kłamanymi dobrami serca nasze pociągnąć zechcą”.

Reklama

Zyskać serce dla Boga

Ważną myślą, którą pragnął podzielić się, będąc na wygnaniu, św. Feliński było również właściwe zrozumienie relacji między miłością Boga i bliźniego. Przestrzegając przed niebezpieczeństwem złapania się w sidła miłości bliźniego, wskazywał jednocześnie co i jak powinniśmy w bliźnim miłować. Zaznaczał, że przedmiotem naszej miłości w bliźnim – jeśli chcemy, aby ta miłość nie przeszkadzała miłości Bożej – powinno być tylko podobieństwo Boże, wyciśnięte na duszy.

„Nie przyrodzone przeto dary, nie te zalety, co ciału i krwi się podobają, pociągać nas ku bliźnim winny, ale dar łask, tj. wszystko, co w człowieku Boga nam przypomina”.

Św. Feliński podkreślał, że prawdziwa miłość bliźniego, która w niczym nie sprzeciwia się miłości Bożej polega na kochaniu w bliźnim wizerunku Bożego. Naszym zadaniem powinno być staranie się o to, by serce drugiego człowieka pozyskać dla Boga. Wtedy będziemy wierni Bożej miłości.

2022-03-01 13:06

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: przesłanie życia abp. Szczęsnego Felińskiego jest wciąż aktualne

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Archiwum Sióstr RM

Wczytujmy się w Objawienie Boskie, aby je wcielić w siebie i przejąć się jego duchem – przypominał św. Zygmunt Feliński

Wczytujmy się w Objawienie Boskie, aby je wcielić w siebie i przejąć się jego
duchem – przypominał św. Zygmunt Feliński

„Abp Zygmunt Szczęsny Feliński posiadał dalekowzroczną wizję przyszłości, nie lekceważył bieżącej sytuacji, potrafił powiedzieć rodakom rzeczy trudne, nie obnosząc się ze swoją wyższością moralną. Jego przesłanie życia jest wciąż aktualne, ponieważ także dzisiaj nasza wiara musi dojrzewać wśród ciężkich prób, także dzisiaj trzeba być przygotowanym na złożenie ofiary ze swojego życia zwłaszcza wtedy, kiedy się jest przywódcą duchowym” – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w poznańskiej katedrze, inaugurującej Wielkopolski Szlak Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, z okazji przypadającej w 2022 r. 200. rocznicy urodzin arcybiskupa warszawskiego czasu powstania styczniowego.

CZYTAJ DALEJ

Kurs Budowania Wspólnoty w Czerwieńsku

W miniony weekend w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku odbył się Kurs Budowania Wspólnoty.

To - jak mówi proboszcz - kontynuacja dzieła zapoczątkowanego w czasie Parafialnych Misji Ewangelizacyjnych, które pod koniec maja poprowadził w parafii ks. Rafał Jarosiewicz z Zespołem Ewangelizacyjnym z Koszalina.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję