Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak kochać Boga i bliźniego

Prawdziwa miłość ludzi polega na kochaniu w nich wizerunku Bożego – nauczał Święty Arcybiskup Warszawy, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w br.

Niedziela warszawska 10/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Archiwum RM

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński był arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1862-83

Św. Zygmunt Szczęsny Feliński był arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1862-83

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński, pisząc z wygnania, z Jarosławia nad Wołgą, listy do założonego przez siebie zgromadzenia sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, pragnął przekazać siostrom „to wszystko, co łaska Boża w duszy mej dla Was złożyła”. Wskazał na wierne naśladowanie Chrystusa w dążeniu do świętości, miłość Maryi, św. Józefa oraz cześć Najświętszej Rodziny. Mimo upływu lat listy te są dzisiaj pewnymi duchowymi drogowskazami, z których mogą korzystać również osoby świeckie.

Nie samo poznanie

W jednym z listów św. Zygmunt Feliński wskazywał, że nie wystarczy poznać Boga, aby go pokochać. „Bo i Lucyfer w niebie, a pierwsi nasi rodzice w raju, mieli bez wątpienia pod tym względem stokroć doskonalszą od naszej świadomość, a jednak nie uchroniło to ani zbuntowanych aniołów od piekła, ani upadłych ludzi od wyganiania z raju”. Założyciel zgromadzenia sióstr Rodziny Maryi odwoływał się do słów św. Jakuba Apostoła, który wykazywał nieużyteczność wiary bez uczynków, przytaczając przykład szatana. Wierzy on i drży, jednak ani ta wiara, ani bojaźń nic mu nie pomogą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pasterz wygnaniec podkreślał, że do gruntownej i szczerej miłości Boga konieczne jest jeszcze oczyszczenie serca, wyprostowanie woli i ukorzenie rozumu. Ukazywał Boga jako czułego i troskliwego Ojca, który ludzi „na łonie swej Opatrzności piastuje” i chce ich na wieki uszczęśliwić. Jednak człowiek wybiera „odziane w sprośne łachmany jędze piekielne pod postacią skażonych żądz i namiętności”, które chcą odrzeć go ze wszystkiego, co z łaski Bożej posiada i wrzucić do ognia piekielnego.

Św. Feliński zachęcał, aby pokochać Boga tak, jak kochały Go „wszystkie szlachetne i wzniosłe dusze, co łaską Jego oświecone, miały szczęście poznać Go należycie”. Prosił, aby porównywać doskonałość Boga z przymiotami, które pociągają nas w stworzeniach oraz dobra ofiarowane przez Stwórcę z tymi, jakie przyrzeka nam świat. „Ręczę, że skoro serca nasze nie są skażone do gruntu, zawstydzimy się małoduszności naszej i wzgardzimy wszystkim dla Boga. Sursum corda! (w górę serca) niech będzie odtąd godłem naszym, ilekroć ciało, świat lub szatan kłamanymi dobrami serca nasze pociągnąć zechcą”.

Reklama

Zyskać serce dla Boga

Ważną myślą, którą pragnął podzielić się, będąc na wygnaniu, św. Feliński było również właściwe zrozumienie relacji między miłością Boga i bliźniego. Przestrzegając przed niebezpieczeństwem złapania się w sidła miłości bliźniego, wskazywał jednocześnie co i jak powinniśmy w bliźnim miłować. Zaznaczał, że przedmiotem naszej miłości w bliźnim – jeśli chcemy, aby ta miłość nie przeszkadzała miłości Bożej – powinno być tylko podobieństwo Boże, wyciśnięte na duszy.

„Nie przyrodzone przeto dary, nie te zalety, co ciału i krwi się podobają, pociągać nas ku bliźnim winny, ale dar łask, tj. wszystko, co w człowieku Boga nam przypomina”.

Św. Feliński podkreślał, że prawdziwa miłość bliźniego, która w niczym nie sprzeciwia się miłości Bożej polega na kochaniu w bliźnim wizerunku Bożego. Naszym zadaniem powinno być staranie się o to, by serce drugiego człowieka pozyskać dla Boga. Wtedy będziemy wierni Bożej miłości.

2022-03-01 13:06

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jeden cel i jedna droga

Niedziela warszawska 16/2022, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Archiwum Sióstr RM

Wczytujmy się w Objawienie Boskie, aby je wcielić w siebie i przejąć się jego duchem – przypominał św. Zygmunt Feliński

Wczytujmy się w Objawienie Boskie, aby je wcielić w siebie i przejąć się jego
duchem – przypominał św. Zygmunt Feliński

Choć w swoim życiu doświadczał wielu krzyży, nigdy nie poddał się rezygnacji ani smutkowi. Wiedział, że przez krzyż idzie się do zmartwychwstania, które jest ostatecznym celem i spełnieniem życia człowieka.

Naśladowanie Jezusa było największym pragnieniem, które św. Zygmunt Feliński chciał urzeczywistniać w każdej życiowej sytuacji. Podkreślał, że postawa, „by się przemienić w Jezusa, oto alfa i omega doskonałości chrześcijańskiej i jedyny cel pracy wewnętrznej”. W drodze za Chrystusem gotowy był pójść aż na Kalwarię. Uważał, że tylko u stóp Krzyża możemy zaczerpnąć siły do wiernego wypełniania woli Bożej na stanowisku, na jakim podobało się Opatrzności nas umieścić.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Aż 215 lektorów z 72 parafii zostało pobłogosławionych przez abp. Stanisława Budzika do posługi odczytywania wiernym Słowa Bożego podczas Liturgii. Uroczystość odbyła się w wigilię Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie. Zgromadziła kapłanów oraz rodziny chłopców i mężczyzn podejmujących zaszczytną służbę w Kościele. Ustanowienie lektorów poprzedziła całoroczna praca, podczas której kandydaci poznawali Pismo Święte i obowiązki lektora. Kurs został zorganizowany w 18 dekanatach przez dekanalnych duszpasterzy ministrantów, a całość koordynował ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję