Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień Strażaka Powiatu Częstochowskiego

17 maja, w ramach obchodów Dnia Strażaka powiatu częstochowskiego, druhowie, ich rodziny i sympatycy, podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie polecili Bogu swoją służbę, dziękujac za dotychczasową opiekę, udane akcje w walce z żywiołem, prosząc jednocześnie o siły i skuteczność działania dla siebie i o rozsądek dla tych, którzy swoją bezmyślnością stwarzają zagrożenia w codziennym życiu.

[ TEMATY ]

straż pożarna

Wojciech Mścichowski

Mszę św. celebrował o. ppł. Andrzej Ostrowski OFM. W homilii, proboszcz parafii ks. kan. Bogdan Żurek zwróciłuwagę, że w obecnych czasach trzeba prosić o ducha mądrości, nie przemądrzałości. Wszystko dobro czynione przez strażaków ma swoje źródło w Bogu i powinno być czynione na Jego chwałę. Strażacka brać służy z pełnym oddaniem, zaangażowaniem, bezinteresownością i z miłości dodrugiego człowieka.

Podczas uroczystości, w której uczestniczyli m.in. : kapelan strażaków wyznania ewangelicko augsburskiego ks. kapt. Adam Glajcar, senator Jarosław Lasecki, Władze Związku OSP różnych szczebli, przedstawiciele samorządów, Jednostki OSP z terenu powiatu, poczty sztandarowe, proboczcz parafii ks.Bogdan Żurek wraz z o. Andrzejem Ostrowskim dokonali uroczystego poświęcenia i pobłogosławienia nowego samochodu ratowniczo - gaśniczego przydzielonego dla OSP w Lubojnie.

Reklama

W okolicznościowych wystąpieniach oficjalnej części spotkania padło wiele serdecznych słów skierowanych do strażackiej braci. Były resortowe odznaczenia i wyróżnienia. Życzono sobie, by dźwięk strażackich syren zwiastował tylko radosne wydarzenia, a lśniące hełmy i mundury były zawsze przedmiotem powszechnego szacunku. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta OSP z Mykanowa pod batutą Krzysztofa Witczaka.

Majowe dni strażackiego świętowania szybko mijają. Pozostaje szara rzeczywistość, ciężka, odpowiedzialna służba i narastające od lat problemy. Prawdą jest, że zapobieganie nieszczęściom jest znacznie tańsze niż likwidacja skutków tragedii. Prewencja i ochrona przeciwpożarowa wymaga jednak oprócz pełnego zaangażowania i ofiarności strażaków także pomocy Samorządów i Państwa. I o to pełne zrozumienie, za wstawiennictwem św. Floriana prośmy Stwórcę nie tylko w Dniu Strażaka.

Gospodarzem tegorocznego „ochotniczego” świętowania w powiecie częstochowskim była Ochotnicza Straż Pożarna w Lubojnie. Jednostka powstała w 1927 r. Obecnie liczy 84 członków, z czego16 pozostaje w stałej gotowości bojowej. Jednostka włączona jest w Krajowy System Ratowniczy. Funkcje prezesa pełni Ryszard Kulik, naczelnikiem jest Janusz Woźniak.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Dzień Strażaka Powiatu Częstochowskiego
2015-05-18 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod sztandarem św. Floriana

Niedziela sandomierska 19/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

straż pożarna

Ks. Adam Stachowicz

Na placu przy sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim strażacy w szyku ustawili się ze swoimi sztandarami

Na placu przy sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim strażacy w szyku ustawili się ze swoimi sztandarami

Diecezjalny Dzień Strażaka odbył się w Janowie Lubelskim. Na wspólne świętowanie przybyli druhowie jednostek Ochotniczych Staży Pożarnych wraz z pocztami sztandarowymi z terenu diecezji oraz reprezentanci Państwowej Straży Pożarnej

Spotkanie rozpoczął przemarsz pododdziałów strażackich i pocztów sztandarowych prowadzonych przez orkiestrę dętą. Druhowie strażacy przeszli główną ulicą miasta do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim. Tu na placu obok świątyni sprawowana była Eucharystia.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Kadrówka wyrusza z podkrakowskich Oleandrów do Kielc

2021-08-05 19:36

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Piłsudski

Kielce

PAP

W piątek 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniający żołnierzy, którzy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. 12 uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję