Reklama

Niedziela plus

Poznań

Modlitwa o pokój przed Panią Lwowa

W katedrze wystawiono kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Pani Lwowa, przed którym król Jan Kazimierz złożył tzw. śluby lwowskie – oddał Maryi państwo i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej.

Niedziela Plus 12/2022, str. XII

Graziako

Matka Boża Łaskawa Śliczna Pani Lwowa

Matka Boża Łaskawa Śliczna Pani Lwowa

Archidiecezja poznańska zachęca, aby modlić się przed tym wizerunkiem o pokój oraz za uchodźców z Ukrainy.

Inicjatywa sprowadzenia do stolicy Wielkopolski kopii tego obrazu zrodziła się w gronie Pokolenia Milenijnego, które gromadzi osoby urodzone w 1966 r. lub w okolicy tej daty. Jest to ruch społeczny, który pragnie przekazywać dziedzictwo chrztu Polski następnym pokoleniom. Podczas uroczystości z okazji 360. rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza, 9 kwietnia 2016 r., poświęcił go metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Uroczystego wprowadzenia kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej do Poznania dokonał 2 października 2016 r. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Obraz umieszczono w kościele św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce.

W związku z wojną na Ukrainie 4 marca obraz został wystawiony w katedrze poznańskiej. „Serdecznie zapraszamy do katedry poznańskiej, by przed wizerunkiem Ślicznej Pani Lwowa modlić się o pokój w Ukrainie oraz za uchodźców wojennych” – napisano w komunikacie archidiecezji poznańskiej. „W tych trudnych chwilach, jakie przeżywamy obecnie, niech służy duchową pomocą wszystkim uchodźcom, którzy zechcą modlić się w poznańskiej katedrze, a w ramionach Maryi szukają pocieszenia”.

Wizerunek Matki Bożej Łaskawej Ślicznej Gwiazdy Miasta Lwowa, nazywany Domagaliczowską, został namalowany w 1598 r. przez mieszczanina lwowskiego Józefa Szolc-Wolfowicza jako epitafium dla zmarłej wnuczki Katarzyny Domagaliczówny. Modlitwy przed obrazem zaowocowały licznymi uzdrowieniami. Cudownej interwencji Matki Bożej przypisano nieudane oblężenie miasta przez wojska Chmielnickiego w 1648 r., zwycięstwo pod Beresteczkiem czy odparcie ataku Kozaków w 1655 r.

W czasie potopu szwedzkiego 1 kwietnia 1656 r. król Jan II Kazimierz Waza w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej złożył śluby. W obecności nuncjusza papieskiego bp. Pietra Vidoniego i całego swojego dworu, z rycerstwem, senatorami oraz duchowieństwem, oddał w opiekę Maryi swoje państwo i ogłosił Matkę Bożą Królową Korony Polskiej.

Reklama

W 1776 r. abp Wacław Hieronim Sierakowski ogłosił dekret o cudowności i łaskawości wizerunku i przeniósł obraz na stałe do katedry lwowskiej. W tym samym roku ukoronował go koronami papieskimi.

W 1946 r. abp Eugeniusz Baziak, zmuszony do opuszczenia metropolii lwowskiej przez władze sowieckie, przywiózł obraz do Polski. Wizerunek był kilkakrotnie wystawiany w katedrze wawelskiej. Później został przewieziony do Lubaczowa.

Podczas konserwacji w latach 1980-81 wykonano dwie jego wierne kopie, przeznaczone dla archikatedry lwowskiej i do kościoła w Lubaczowie.

Obraz był rekoronowany 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze i 26 czerwca 2001 r. we Lwowie przez Jana Pawła II.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza, paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

2022-11-23 17:51

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

bp Jan Wątroba

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i bpa Jana Wątroby na Bachledówce koło Zakopanego 23 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Stanisława Jarosza, znanego paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sanktuarium na Bachledówce w parafii w Czerwiennem niedaleko Zakopanego. Przewodniczył im metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, wcześniej bp pomocniczy w Częstochowie. - Nasze drogi z ojcem Stanisławem ciągle się przenikały, współpracowaliśmy na wielu polach. Świadczył swoim życiem o Bogu, umacniał w powołaniu wielu kapłanów, pomagał duchowo świeckim. A do tego ciągle był człowiekiem uśmiechniętym i radosnym - mówił bp Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję