Reklama

Niedziela Rzeszowska

Trzydzieści lat diecezji rzeszowskiej

Mija 30 lat od 25 marca 1992 r., kiedy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus dokonał reorganizacji struktur Kościoła katolickiego w Polsce.

Niedziela rzeszowska 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

30‑lecie istnienia

Tadeusz Poźniak

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzeszowska katedra

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzeszowska katedra

Wśród powstałych wówczas nowych jednostek kościelnych była też diecezja rzeszowska, której terytorium wydzielone zostało z dwóch diecezji – przemyskiej i tarnowskiej. Jej patronami zostali bł. Józef Sebastian Pelczar (od 2003 r. święty) i bł. Karolina Kózka, a katedrą – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.

W tym czasie w diecezji, dzięki wysiłkom biskupów rzeszowskich, bp. Kazimierza Górnego (1992-2013) i bp. Jana Wątroby (od 2013 r.), oraz ich współpracownika bp. Edwarda Białogłowskiego (1992-2022), stosunkowo szybko utworzono urzędy i instytucje diecezjalne, takie jak m.in. Kuria Diecezjalna, Sąd Biskupi, Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologiczno-Pastoralny, przeprowadzono Synod Diecezjalny, a także dostosowano struktury wewnątrz diecezjalne do nowych granic. Warto nadmienić, że pojawiające się wyzwania pastoralne skłoniły władze diecezji do tworzenia nowych parafii i wymusiły korektę sieci dekanalnej. Liczba ich wzrosła, w przypadku dekanatów z 19 w 1992 r. do 25 w 2022 r., a w przypadku parafii z 206 (202 parafie i 4 rektoraty) do 246, natomiast domów zakonnych – z 59 do 78.

Szczególnym miejscem kultu Bożego w diecezji jest dwadzieścia osiem sanktuariów, w tym pięć Pańskich, dziewiętnaście Maryjnych i cztery Świętych Pańskich. Większość z nich znana jest od wieków, ale niektóre ustanowione zostały w ostatnim trzydziestoleciu, jak np. sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim.

Główny ciężar pracy duszpasterskiej i formacyjnej spoczywa na kapłanach diecezjalnych i osobach zakonnych (kapłanach, braciach i siostrach). Ich ilość również wzrosła, kapłanów z 423 (1992 r.) do 705 (2021 r.), zakonników z 361 (1992 r.) do 459 (2020 r.). Ponadto w pracę katechetyczną włączali się katecheci świeccy. W początkowych latach istnienia diecezji była ich znikoma liczba, która z czasem ustabilizowała się na poziomie ok. 150 osób.

Reklama

Ważną rolę formacyjną pełnią w diecezji liczne media katolickie – czasopisma diecezjalne, wśród nich Niedziela Rzeszowska i parafialne (ok. 100 tytułów), Katolickie Radio „Via”, diecezjalna strona internetowa, ale również duszpasterstwa i organizacje kościelne. Spośród tych ostatnich do najbardziej aktywnych należą: Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Akcja Katolicka, Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Światło-Życie oraz Stowarzyszenie Żywego Różańca.

Minione trzydziestolecie obfitowało w realizację zwyczajnych form duszpasterskich, jak i w wiele wydarzeń o charakterze religijnym, cyklicznych i jednorazowych, jak np. koronacje wizerunków słynących łaskami, pielgrzymki, czy beatyfikacja sługi Bożego ks. Władysława Findysza.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęcie peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w 30. rocznicę utworzenia diecezji

[ TEMATY ]

peregrynacja

bp Jan Wątroba

Matka Boża Fatimska

Diecezja rzeszowska

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Jaśle w uroczystość Zwiastowania Pańskiego bp Jan Wątroba zainaugurował diecezjalną peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej. Wydarzenie związane jest z obchodami 30. rocznicy utworzenia diecezji rzeszowskiej. Zgodnie z apelem Ojca Świętego Franciszka bp Wątroba dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Miało to miejsce w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Jaśle.

W homilii bp Wątroba nawiązał do liturgicznej uroczystości Zwiastowania Pańskiego. „Dzięki Maryi, pokornej, młodziutkiej dziewczyny nazaretańskiej, dzięki jej 'fiat', rozpoczęło się dzieło zbawienia, zaczęła się realizować wielka tajemnica wcielenia. Uwielbiamy dzisiaj Maryję za jej pokorę, za jej posłuszeństwo Bożej woli, dziękujemy za jej zgodę i wierność temu tak do końca” – mówił bp Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję