Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W Ewangelii Krzyża

Trwa peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II w diecezji sosnowieckiej. Znaki wiary gościły m.in. w Chechle.

Niedziela sosnowiecka 12/2022, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja

Archiwum parafii

Po przekazaniu krzyża i relikwii św. Jana Pawła II ruszyła procesja do kościoła parafialnego

Po przekazaniu krzyża i relikwii św. Jana Pawła II ruszyła procesja do kościoła
parafialnego

Weź krzyż! Przyjmij go, nie pozwól, aby przygniotły cię wydarzenia, ale z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć. Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie” – mówił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas spotkania z młodzieżą na placu św. Jana na Lateranie, w dniu 2 kwietnia 1998 r. Te słowa papieża Polaka w wyjątkowy sposób zostały przyjęte przez wspólnotę parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle.

– Odnowienie życia religijnego, uczta duchowa, głębokie poczucie wspólnoty – tak można opisać doświadczenia i przeżycia wielkiego święta, jakim była peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II w naszej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle. Można było zobaczyć, jak wymowne świadectwo wiary dali nasi parafianie: z licznych grup modlitewnych, Koła Przyjaciół Radia Maryja, Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”, liturgicznej służby ołtarza, Caritas, grup zawodowych, takich jak policjanci, Rycerze Grobu Bożego w Jerozolimie, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki i Górników oraz Koło Gospodyń Wiejskich w pięknych strojach galowych i ludowych. Nie zabrakło dzieci w strojach krakowskich i szlacheckich oraz rzeszy wiernych, która wypełniła po brzegi naszą parafialną świątynię. To poczucie wspólnoty napełniało nadzieją i dawało umocnienie – stwierdziła katechetka, Magdalena Palska.

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się ok. godziny 16.00, gdzie asysta i wierni w wyznaczonym miejscu oczekiwali w modlitewnym skupieniu na przyjazd do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle samochodu-kaplicy z Wielkopiątkowym Krzyżem Papieskim i relikwiami św. Jana Pawła II. Po przekazaniu krzyża i relikwii św. Jana Pawła II ruszyła procesja do kościoła parafialnego. Przy trzech stacjach, w postawie klęczącej oddawano pokłon krzyżowi. Po przybyciu do świątyni i odczytaniu Ewangelii oraz odmówieniu modlitwy, słowa powitania skierował proboszcz parafii ks. kan. Marek Szeląg oraz przedstawiciele wspólnoty parafialnej w Chechle.

Reklama

Punktem centralnym uroczystości była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i wygłosił homilię biskup pomocniczy senior diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha. Wraz z nim Eucharystię sprawowali kapłani: ks. prał. Piotr Noga, ks. Paweł Pielka i ks. kan. Mieczysław Raszewski. Obecni byli również księża z dekanatu jaroszowieckiego. Po Mszy św. parafianie czuwali i modlili się przy świętych znakach ze szczególną prośbą o pokój w Ukrainie i na całym świecie. – Jak zawsze dzięki wielkiej trosce i staraniu proboszcza naszej parafii ks. kan. Marka Szeląga oraz wiernych parafian mogliśmy cieszyć się pięknem przeżywanej liturgii, wystroju świątyni i otoczenia kościoła – stwierdzili pełni zachwytu parafianie.

Wielkopiątkowy Krzyż Papieski z Chechła wyruszył do parafii św. Jadwigi Królowej w Dąbrowie Górniczej, a następnie nawiedził parafie: św. Barbary w Dąbrowie Górniczej, Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej-Łęknicach, św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, Nawrócenia św. Pawła w Dąbrowie Górniczej i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie oraz św. Stanisława w Sosnowcu. Podczas nawiedzenia Krzyżowi Papieskiemu towarzyszą relikwie św. Jana Pawła II oraz obraz autorstwa Zofii Roli-Wywioł przedstawiający Ojca Świętego, który trzyma krucyfiks w swoich dłoniach.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Figura św. Michała Archanioła w Trzebieszewie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

peregrynacja

św. Michał Archanioł

figura

Bogdan Nowak

Figura św. Michała Archanioła z góry Gargano

Figura św. Michała
Archanioła z góry
Gargano

Święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, które wspominamy w liturgii Kościoła 29 września, miało swoje szczególne obchody w parafii w Kamieniu Pomorskim. Doniosła uroczystość miała miejsce w niedalekim Trzebieszewie, gdzie uroczyście wprowadzono figurę św. Michała Archanioła z groty na Gargano do filialnego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jakub z Marchii

[ TEMATY ]

święty

Św. Jakub z Marchii (1394-1476) ukończył studia prawnicze, był legatem Stolicy Apostolskiej i wybitnym kaznodzieją. Jako misjonarz przemierzył całe ojczyste Włochy oraz inne kraje Europy.

Jakub przyszedł na świat w 1394 roku w Monteprandone, we Włoszech. Wychował się w wielodzietnej i ubogiej rodzinie, ciężko pracował już w latach dziecięcych, zajmował się pasieniem owiec. W zdobyciu wykształcenia pomógł mu wuj, który był kapłanem. Jakub ukończył studia prawnicze, studiował na kilku włoskich uniwersytetach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum SLO AŁ

Zainspirowani słowami św. Marka: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” ministranci archidiecezji łódzkiej zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję