Reklama

Niedziela Świdnicka

Sztuka przeciw wojnie

Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę nie brakuje dowodów wsparcia dla jej mieszkańców. Każdy stara się pomagać w miarę możliwości.

Niedziela świdnicka 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

Hubert Gościmski

Finałowy utwór został wykonany przez chór świdnickiej szkoły muzycznej

Finałowy utwór został wykonany przez chór świdnickiej szkoły muzycznej

Gesty solidarności można wyrażać na wiele sposobów, także poprzez sztukę. Grupy artystyczne z terenu naszej diecezji nie pozostały obojętne wobec tragedii za wschodnią granicą i przygotowały specjalne wydarzenia, za pomocą których chciały przekazać nadzieję oraz solidarność z mieszkańcami Ukrainy.

Dodać nadziei

Stowarzyszenie Poloneziaki – Tradycja i Współczesność oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie 5 marca zorganizowały charytatywny koncert wsparcia „Miejcie nadzieję…”. Na scenie Teatru Robotniczego pojawiły się liczne grupy artystyczne z terenu Bielawy, co sprawiło, że poszczególne punkty programu były zróżnicowane. Publiczność mogła podziwiać występy wokalne, instrumentalne czy układy choreograficzne. Do udziału w przedsięwzięciu bardzo chętnie włączali się także najmłodsi bielawianie.

– Każdy występ stanowił dar serca dla mieszkańców Ukrainy. Poza utworami poruszającymi tematykę wolnościową czy wykonywanymi w języku ukraińskim, na scenie pojawili się także najmłodsi wykonawcy. Swoimi występami starali się dodać zebranym nadziei – mówi Aleksandra Lutz, kierownik biura MOKiS w Bielawie i dodaje, że już w trakcie koncertu mieszkańcy dostrzegali jedność bijącą ze sceny.

Podczas wydarzenia organizowano zbiórkę do puszek, swoje wsparcie można było także przekazać poprzez zakup ciast przygotowanych przez mieszkańców Bielawy. W sumie udało się zebrać ponad 12 tys. zł i ta kwota zostanie przekazana do Ukraińskiego Domu w Warszawie.

Solidarność z rówieśnikami

Podobna idea wybrzmiewała w trakcie koncertu „Na pomoc dzieciom Ukrainy” zorganizowanego przez uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świdnicy. Publiczność przybyła w środowe popołudnie 9 marca do auli została przywitana utworem Raindrops Keep Fallin’ On My Head w wykonaniu grona pedagogicznego. Następnie głos zabrała Beata Bartko-Kozieł, dyrektor szkoły muzycznej, podkreślając, że za pośrednictwem tego wydarzenia uczniowie chcieli pokazać solidarność ze swoimi rówieśnikami na Ukrainie.

Reklama

Główną część koncertu prowadziła Mirosława Druzd, nauczycielka klasy fletu. Na scenie wykonano 16 utworów – niektóre solo, inne z akompaniamentem lub w większym gronie. Ostatni zaprezentował się szkolny chór pod dyrekcją Marty Monety.

W tracie wydarzenia była prowadzona charytatywna zbiórka dla ukraińskich rodzin. Osoby, które przybyły na koncert, przekazały wiele niezbędnych darów rzeczowych, udało się także uzbierać blisko 2,5 tys. zł.

To nie ostatnie słowo nauczycieli i uczniów ze świdnickiej szkoły muzycznej. 21 marca zostanie zorganizowany kolejny koncert wsparcia; wezmą w nim udział także ukraińskie dzieci, które zostały ugoszczone w świdnickich domach.

2022-03-15 11:48

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Punkty pomocy dla uchodźców

[ TEMATY ]

inwazja na Ukrainę

pomoc dla Ukrainy

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

W dwóch województwach południowo – wschodniej Polski powstały już punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy.

Jest ich 9 i rozmieszczono je w okolicy punktów granicznych z Ukrainą. W województwie lubelskim punkty recepcyjne zostały ulokowane w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne. Na Podkarpaciu: Korczowa, Medyka, Budomierz, Krościenko.

CZYTAJ DALEJ

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję