Reklama

Niedziela Wrocławska

Najmłodszy biskup w Polsce

Ksiądz Maciej Małyga został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Decyzja Ojca Świętego Franciszka została ogłoszona przez abp. Józefa Kupnego w budynku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Niedziela wrocławska 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

biskup nominat

Ks. Rafał Kowalski

Biskup nominat Maciej Małyga

Biskup nominat Maciej Małyga

Biskup nominat informację otrzymał w niespodziewanym momencie. – Decyzję papieża Franciszka przyjąłem w duchu posłuszeństwa Kościołowi, w wielkim zawierzeniu i zaufaniu Panu Bogu. Była to dla mnie bardzo poruszająca wiadomość, zwłaszcza że o decyzji Ojca Świętego dowiedziałem się, będąc na granicy w Hrebennem, by przywieźć stamtąd kilka osób – mówi ks. Maciej Małyga.

W chwili ogłoszenia decyzji papieża Franciszka, nominacja nowego biskupa pomocniczego została przyjęta z wielką radością i entuzjazmem kleryków oraz obecnych kapłanów. – Rozpoczynam tę drogę z pokorną prośbą o modlitwę w mojej intencji. Proszę o nią wszystkich członków naszego Kościoła wrocławskiego oraz braci kapłanów, których mam bardzo głęboko w swoim sercu – mówi bp nominat.

W chwili powołania na biskupa pomocniczego ks. Maciej Małyga pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów. Po przyjęciu sakry biskupiej będzie najmłodszym rzymskokatolickim biskupem w Polsce. Papież Franciszek, nowemu biskupowi pomocniczemu archidiecezji wrocławskiej przydzielił stolicę tytularną Dulcigno.

Reklama

Ksiądz Maciej Małyga urodził się 11 maja 1979 r. w Środzie Śląskiej. W 1994 r. ukończył szkołę podstawową i kontynuował naukę w XII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. W latach 1998-2004 odbywał formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu przyjął 22 maja 2004 r. W latach 2004-06 był wikariuszem w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. W latach 2006-12 odbywał studia specjalistyczne na uniwersytecie w niemieckim Fryburgu. W 2012 r. uzyskał tytuł doktora teologii i rozpoczął wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Po powrocie ze studiów został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W 2019 r. został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów. Został też wybrany do Rady Kapłańskiej oraz ustanowiony dyrektorem Domu Stałej Formacji Kapłanów w Sulistrowiczkach. W 2021 r. został ojcem duchownym roku propedeutycznego w archidiecezji wrocławskiej.

Po przyjęciu sakry biskupiej ks. Maciej Małyga będzie najmłodszym rzymskokatolickim biskupem w Polsce.

2022-03-15 11:48

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światło na drogę

W uroczystość Świętych Piotra i Pawła 29 czerwca ks. Adam Bab przyjmie święcenia biskupie. O nadziejach i zmianach, doświadczeniu młodości i wrażliwości synodalnej Kościoła z biskupem nominatem rozmawia Urszula Buglewicz.

Urszula Buglewicz: Papież Franciszek powierzył Księdzu urząd biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej. Czy już Ksiądz przyzwyczaił się do tej sytuacji, że jest biskupem?

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję