Reklama

Książki

Tajemnice Lwowa

Drugiego tak pięknego i fascynującego miasta ze świecą szukać.

We Lwowie działał polski Michał Anioł baroku, a matematyczni geniusze stworzyli tu szkołę, której ta dziedzina nauki wiele zawdzięcza. W tym mieście mieszkał ostatni alchemik XX wieku – Jan Edward Dunikowski, który eksperymentował z transmutacją nieszlachetnych metali w złoto. Po Dunikowskim ślad zaginął, a wszystkie jego odkrycia do dziś są owiane tajemnicą. To ze Lwowa nadawano najbardziej popularną audycję radiową w przedwojennej Polsce, której gwiazdami byli Szczepcio i Tońcio. Ich piosenka Tylko we Lwowie stała się jednym z najpopularniejszych utworów w ówczesnej Polsce. Te i wiele innych ciekawostek o „mieście lwa” zebrał Mirek Osip-Pokrywka w swojej najnowszej książce Lwów. Przewodnik ilustrowany, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jedność.

Autor nie poprzestał na zbiorze historyjek i sensacji. Jego przewodnik jest solidnym opracowaniem, które uwzględnia wszystkie walory Lwowa – począwszy od architektury, przez historię miasta, a na kulinariach skończywszy. Osip-Pokrywka zabiera nas na spacery tematyczne po najbardziej atrakcyjnych zakątkach miasta. Zwiedzimy np. Rynek, dzielnicę ormiańską, Wały Hetmańskie, ulicę Akademicką, zobaczymy murale Podzamcza. To pierwsza publikacja poruszająca tę tematykę. Wraz z autorem wejdziemy do urzekających wnętrz katedry łacińskiej, katedry ormiańskiej, Teatru Wielkiego czy Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Książka napisana jest barwnym językiem przez człowieka, który, można rzec, organoleptycznie poznał opisywane przez siebie miejsca. Została bogato zilustrowana fotografiami wykonanymi przez autora w czasie jego ostatniego dwuletniego pobytu we Lwowie. Ten wyjątkowy przewodnik warto mieć na swojej półce, nawet jeśli nie wybieramy się do Lwowa – unikatowe fotografie i barwne opisy przenoszą nas wprost do tego przecudnego miasta, które przez wieki związane było z Polską.

Lwów. Przewodnik ilustrowany
Mirek Osip-Pokrywka
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 376

2022-03-29 12:16

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów – Śladami Stanisława Lema

Niedziela rzeszowska 35/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Lwów

Stanisław Lem

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Kamienica Lemów

Kamienica Lemów

Jeden z największych pisarzy XX wieku, myśliciel i futurolog. Poruszał się w ramach wielu gatunków literackich, ale światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa. Jego książki przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, a ich łączny nakład przekroczył trzydzieści milionów egzemplarzy. Człowiek o niezwykłej wyobraźni i wybitnym umyśle. Jego ponadprzeciętny intelekt zauważono jeszcze w dzieciństwie, gdy w badaniach w okresie międzywojennym wśród uczniów szkół podstawowych młody lwowianin uzyskał wynik (IQ 180), najwyższy w południowej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję