Reklama

Niedziela Sandomierska

Wynalazca o wielkim sercu

Biskup Krzysztof Nitkiewicz uczestniczył w inauguracji Roku Ignacego Łukasiewicza w województwie podkarpackim.

Niedziela sandomierska 14/2022, str. I

[ TEMATY ]

inauguracja

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W świątyni odsłonięto pamiątkową tablicę

W świątyni odsłonięto pamiątkową tablicę

Uroczystości odbyły się w parafii św. Wojciecha w Gawłuszowicach w 200. rocznicę chrztu świetego wynalazcy lampy naftowej. Mszy św. przewodniczył biskup ordynariusz. We wspólnej modlitwie wzięli udział Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia, Witold Kozłowski, marszałek Małopolski, samorządowcy oraz licznie przybyli parafianie.

W każdym widział bliźniego

W homilii bp Nitkiewicz powiedział, że Ignacy Łukasiewicz w każdym człowieku widział brata i siostrę. – Gdy dziś idziemy w narodowym zrywie z odsieczą naszym siostrom i braciom Ukraińcom, warto pamiętać, że Ignacy Łukasiewicz także im pomagał tu na tej ziemi. Myślę, że słysząc niegodne głosy niektórych recenzentów naszego życia publicznego, wyciągających akurat w tym momencie sprawy historycznych rozliczeń Ignacy Łukasiewicz odpowiedziałby im jednoznacznie: gdy twój bliźni umiera od kul i bomb, kiedy cierpi z zimna i głodu, masz myśleć przede wszystkim o tym, jak możesz im pomóc. Inne rzeczy, choć mają swoje znaczenie, wobec ludzkiego cierpienia muszą zejść na drugi plan. Ignacy Łukasiewicz widział we wszystkich siostry i braci, dzieci tego samego Boga Ojca czując się za każdego odpowiedzialnym – powiedział biskup.

Odsłonięcie tablicy

Po końcowym błogosławieństwie odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz został odczytany list marszałek sejmu Elżbiety Witek z racji inauguracji Roku Łukasiewicza. Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl podkreślał, że wynalazca lampy naftowej był wyjątkowym człowiekiem, który nie tylko miał genialny umysł, ale również był wielkim filantropem. Pomagał i starał się spieszyć z pomocą każdemu, kto takiej potrzebował. Poinformował również, że zwieńczeniem obchodzonego na Podkarpaciu Roku Ignacego Łukasiewicza będzie otwarcie Centrum Nauki jego imienia w Jasionce pod Rzeszowem. Następnie zebrani dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, a bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał jej poświęcenia. Na zakończenie uroczystości odbyła się prelekcja dr. Jerzego Skrzypczaka z Muzeum Regionalnego w Mielcu. Prelegent przywoływał związki Ignacego Łukasiewicza z Podkarpaciem i ziemią mielecką.

Wyjątkowa moneta

Z okazji roku wielkiego wynalazcy oraz filantropa Narodowy Bank Polski wydał okolicznościową monetę, o której kilka dni wcześniej mówił Jerzy Guniewski, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie. Numizmat ma nominał 10 zł. Na rewersie umieszczony jest wizerunek Ignacego Łukasiewicza, prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce. – Ta kolekcjonerska moneta jest wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk. Jest wyjątkowo piękna i wykonana ze srebra najwyższej próby – podkreślił i dodał, że Oddział NBP włącza się w inne wydarzenia poświęcone wielkiemu rodakowi i odkrywcy np. film dokumentalny pt. Łukasiewicz – pionier społecznego zaangażowania biznesu, o dokonaniach wynalazcy lampy naftowej.

2022-03-29 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nowy rok z nowym patronem

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

inauguracja

nowy rok szkolny

Joanna Ferens

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Uroczystość rozpoczęła się polonezem

Szkoła Podstawowa w Bukowinie podczas inauguracji roku szkolnego przeżywała uroczystość nadania placówce imienia Hetmana Jana Zamojskiego.

Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces” – słowa Henry’ego Forda stały się mottem uroczystości, która odbyła się w Bukowinie w Gminie Biszcza.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję