Reklama

Historia

Narodowe Święto Chrztu

To jedno z najmłodszych świąt w naszym kalendarzu. Dziwne jest, że długo trzeba było czekać, aż tak ważne wydarzenie w naszej historii zostanie w ten sposób docenione.

Niedziela Ogólnopolska 15/2022, str. 40

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Artus Stelmasiak/Niedziela

Ruiny palatium i kaplicy na Ostrowie Lednickim, jedno z domniemanych miejsc chrztu Mieszka I

Ruiny palatium i kaplicy na Ostrowie
Lednickim, jedno z domniemanych
miejsc chrztu Mieszka I

Prezydent RP Andrzej Duda, podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, powiedział: „Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego historycznego władcy przesądziła o całej późniejszej przyszłości naszego kraju”.

Do tej pory data Chrztu nie miała odzwierciedlenia w kalendarzu. W 2015 r. odbyły się wybory, w wyniku których dostałem się do Sejmu RP jako jedyny reprezentant Prawicy Rzeczypospolitej. W lutym 2017 r. przekonałem w Sejmie trzydziestu trzech posłów reprezentujących kluby Kukiz’15, PSL, PiS, Nowoczesna oraz posłów niezrzeszonych do podpisania projektu ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia świętem państwowym – Świętem Chrztu Polski. W imieniu wnioskodawców skonsultowałem ten projekt z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Projekt wpłynął do Sejmu 29 marca 2017 r.

Dopiero po 15 miesiącach projekt doczekał się pierwszego czytania. Jednym z powodów tak długiego oczekiwania był brak przekonania niektórych posłów do podejmowania projektów ustaw, które mają istotny związek z wartościami religijnymi. Nie da się jednak oddzielić życia społecznego od religii.

Po wielu dyskusjach i zabiegach 18 lipca Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpoczęła procedowanie projektu ustawy. W dyskusji jeden z posłów Nowoczesnej powiedział m.in., że ten projekt jest aberracją możliwą jedynie w państwie wyznaniowym oraz że jest niezgodny z duchem uniwersalizmu i godzi w wartości świeckie. Poza tym głosem było wiele pozytywnych wystąpień. Komisja przegłosowała wniosek i skierowała go do dalszego procedowania.

Drugie czytanie projektu odbyło się 12 września 2018 r. Rozgorzała wówczas dyskusja dotycząca proponowanej daty święta. W 966 r. Wielka Sobota, w którą zwykle miał miejsce obrzęd chrztu św., przypadała 14 kwietnia. Posłowie Platformy Obywatelskiej doszukali się, że 14 kwietnia 1934 r. powstała faszyzująca organizacja Obóz Narodowo-Radykalny. Sugerowali, że zbieżność tych dat spowoduje wykorzystanie święta do promocji ugrupowań nawiązujących do działań faszystowskich. Aby tego uniknąć, proponowano zmianę daty na 15 kwietnia. Ta argumentacja była niemiarodajna, ponieważ każdy dzień w kalendarzu oznacza rocznice zarówno dramatyczne, jak i wzniosłe, smutne i wesołe. Nie powinno to być powodem do zmiany ustaleń wynikających z badań historyków.

Reklama

Prezydium Sejmu skierowało projekt ponownie do komisji z prośbą o przegłosowanie szeregu zgłoszonych poprawek. Kolejne konsultacje z przewodniczącym KEP wskazywały na ustalenie ewentualnej daty święta na dzień ruchomy Wielkiej Soboty. Wydaje się jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie dla święta państwowego. Byłoby ono niezauważalne podczas obchodów świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Komisja odrzuciła jednak wszystkie poprawki.

Podczas trzeciego czytania 21 lutego 2019 r. po długiej dyskusji, wszystkie poprawki do projektu ustawy zostały przez Sejm odrzucone. W ostatecznym głosowaniu: 279 za, 125 przeciw, projekt ustawy został po północy uchwalony. Miało to miejsce 22 lutego. Prezydent RP podpisał ustawę 3 kwietnia 2019 r.

Ogromnie się cieszę, że tak ważna data „urodzin Polski” będzie szerzej znana. Wszyscy powinniśmy bowiem lepiej zdawać sobie sprawę, ile zawdzięczamy chrześcijańskim korzeniom naszej ojczyzny.

Autor to polityk, chemik i samorządowiec, był posłem na Sejm VIII kadencji.

2022-04-05 13:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bez Chrystusa nie można zrozumieć Polski

Niedziela Ogólnopolska 15/2022, str. 41

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Karol Porwich/Niedziela

Historia to nie tylko podręcznikowy zapis odległych wydarzeń, ale pamięć zapisana w umysłach i sercach.

Historia Polski złożona jest z wielu wzniosłych i tragicznych wydarzeń. Z niektórych jesteśmy dumni, inne powodują nasz smutek, a nawet zawstydzenie. Kluczem w ocenie przeszłości jest kryterium proporcji. Ostatecznie pozwala ono na poczucie dumy z bilansu dziejów. Dziedzictwo minionych pokoleń współtworzą ludzie oraz dobra duchowe i materialne. W kontekście Święta Chrztu Polski, wyznaczonego na 14 kwietnia, należy wymienić Mieszka I. Wyznał on w Wigilię Paschalną 966 r. wiarę w Jezusa Chrystusa i przyjął Jego łaskę w sakramentach. Poza znaczeniem duchowym akt ten miał konsekwencje kulturowe, cywilizacyjne i prawne – przyłączył krystalizujące się państwo polskie do kręgu chrześcijańskiej tradycji łacińskiej, dziedzictwa greckiej myśli, rzymskiego prawa i Chrystusowej Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję