Reklama

Rodzina

Prawnik wyjaśnia

Rozkład małżeństwa

Niedziela Ogólnopolska 15/2022, str. 49

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe.Stock

Rozwód może nastapić, gdy rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały i zupełny. Co to właściwie oznacza?

Odpowiedź eksperta
Podstawową przesłanką orzeczenia rozwodu jest istnienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżonków. Dlatego też w każdej sprawie o rozwód sąd zobowiązany jest przede wszystkim wyjaśnić, czy ten rozkład istotnie nastąpił.

Rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. Jeśli jednak przy zupełnym braku więzi duchowej i fizycznej pozostały pewne elementy więzi gospodarczej, rozkład pożycia może być mimo to uznany za zupełny.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że każdy z małżonków może żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód, jeżeli doszło między nimi do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, rozumianego jako całokształt więzi ekonomicznych między małżonkami: czyli wspólne miejsce zamieszkania, współprzyczynianie się do zaspokajania wzajemnych potrzeb życiowych, współdecydowanie o wydatkach, ale także istniejące więzi emocjonalne i fizyczne łączące małżonków.

Czynnik upływu czasu odgrywa istotną rolę przy ocenie trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego, ale nie jest jedynym i decydującym czynnikiem branym pod uwagę przez sąd.

Ustawodawca utrzymał podstawową przesłankę rozwodu, którą był i jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków, pominął jednak obowiązujące poprzednio zastrzeżenie, że zupełny i trwały rozkład musiał nastąpić z ważnych powodów. Sens powyższej zmiany sprowadza się do tego, że decydując o zupełnym i trwałym rozkładzie pożycia, sąd nie jest już zobowiązany do oceny ważności powodów tego rozkładu, tj. nie ma obowiązku badać, czy w świetle zasad współżycia społecznego można je uznać za wystarczająco doniosłe.

Nawet mimo zaistnienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli:

Reklama

• miałoby na tym ucierpieć dobro małoletniego dziecka;

• rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

• rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia.

2022-04-05 13:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: we wtorek rusza pierwszy Tydzień Małżeństwa

[ TEMATY ]

małżeństwo

fotolia.com

Dokładnie tydzień przed Dniem św. Walentego, a więc 7 lutego, w Warszawie rozpoczną się obchody Tygodnia Małżeństwa. W ramach tej międzynarodowej inicjatywy Centrum Myśli Jana Pawła II i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich małżonkowie będą mogli pogłębić rodzinne relacje.

- Tydzień Małżeństwa to wydarzenie pokazujące sens i piękno trwałego związku małżeńskiego. Idea obchodów rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych i od lat dziewięćdziesiątych realizowana jest w wielu krajach na świecie - wyjaśnia KAI Joanna Korzeniewska z Centrum Myśli Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję