Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odpowiedzieli na zaproszenie

Diecezja bielsko-żywiecka wzbogaciła się o 146 nowych animatorów i ceremoniarzy liturgicznych.

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2022, str. V

[ TEMATY ]

lektorzy

LSO

Liturgiczna Służba Ołtarza

RK

Nowi animatorzy LSO zostali ustanowieni przez biskupa w Niedzielę Palmową

Nowi animatorzy LSO zostali ustanowieni przez biskupa w Niedzielę Palmową

Ich zaprzysiężenie dokonało się 10 kwietnia w obecności bp. Romana Pindla w bielskim kościele NSPJ.

– Przygotowując siebie samych oraz młodszych członków Liturgicznej Służby Ołtarza do poszczególnych celebracji, macie okazję przede wszystkim sami otworzyć się na łaskę, która jest przygotowana dla uczestników liturgii Wielkiego Tygodnia – mówił w kazaniu bp R. Pindel. Jednocześnie apelował do kandydatów o właściwą troskę o służbę piękną i godną, której celem powinna być pomoc innym uczestnikom liturgii wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze. Przypomniał przy tym, że animatorzy oficjalnie rozpoczynają swoją posługę od Niedzieli Palmowej, podczas której Apostołowie usłyszeli zdanie: „Gorąco pragnąłem spożywać tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał”. – Tymi słowami Jezus zaprasza was do pójścia z Nim na Jego Paschę, kiedy będzie cierpiał, umierał i zwyciężał. Od dziś, w Wielkim Tygodniu będziecie posługiwać w waszych parafiach jako animatorzy i ceremoniarze Liturgicznej Służby Ołtarza – przypomniał hierarcha.

Nowi animatorzy reprezentują 30 różnych parafii. Do podjęcia swojej posługi przygotowywali się podczas specjalnych kursów w ośrodku rekolekcyjnym w Pogórzu. Za ich formacją stali m.in. ks. Przemysław Gawlas, opiekun diecezjalny LSO, i jego zastępca, ks. Jakub Kuliński. Cała grupa otrzymała pasterskie błogosławieństwo bp. R. Pindla, krzyże LSO, pamiątkowe dyplomy i książki „Kompendium ceremoniarza”. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała diakonia Ruchu Światło-Życie. Po Mszy św. odbyło się nieformalne spotkanie wszystkich animatorów i ich opiekunów w parafialnej auli im. Jana Pawła II.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VIII Rejonowy Turniej Ministrantów w Wieluniu

[ TEMATY ]

ministranci

Wieluń

LSO

Zofia Białas

W sobotę 15 lutego 2020 r. Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK im. bp. Teodora Kubiny oraz Technikum SPSK w Wieluniu gościły 4 drużyny ministranckie – uczestników VIII Rejonowego Turnieju Ministrantów. Organizatorem Turnieju były wyżej wymienione szkoły oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Patronat honorowy nad turniejem sprawowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Pomysł turnieju zrodził się w 2013 roku. Inicjatorami byli klerycy - absolwenci KLO w Wieluniu. Po uzyskaniu zgody na organizację turnieju od ks. Sebastiana Ciastka, opiekuna archidiecezjalnej Liturgicznej Służby Ołtarza, turniej odbył się w 2013 r. po raz pierwszy. W przygotowaniu części konkursowej i prowadzeniu od początku czynnie uczestniczą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W tym roku turniej przeprowadził kleryk Andrzej Graczyk.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: To pocieszające, kim dla Niego jesteś

2022-06-24 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Monika Książek

Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy… W Biblii wielokrotnie mowa jest o pocieszaniu. Temat pociechy powraca raz po raz zwłaszcza u proroków. W proroctwach Izajasza wyróżnia się nawet osobną część, zwaną Księgą Pociechy. Zaczyna się ona od słów: „Pocieszcie, pocieszcie mój lud! - mówi wasz Bóg” (Iz 40,1).

Do tej części Izajaszowego dzieła należą między innymi Pieśni o Słudze Pana – jedne z najważniejszych starotestamentalnych proroctw o Mesjaszu. Przez tego też proroka Pan Bóg wypowiada jedną z najbardziej poruszających obietnic dotyczących pocieszenia: „Radujcie się wraz z Jerozolimą, weselcie się w niej wszyscy, co ją miłujecie! Cieszcie się z nią bardzo wy wszyscy, którzyście się nad nią smucili, ażebyście ssać mogli aż do nasycenia z piersi jej pociech; ażebyście ciągnęli mleko z rozkoszą z pełnej piersi jej chwały. Tak bowiem mówi Pan: «Oto Ja skieruję do niej pokój jak rzekę i chwałę narodów - jak strumień wezbrany. Ich niemowlęta będą noszone na rękach i na kolanach będą pieszczone. Jak kogo pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę. W Jerozolimie doznacie pociechy»” (Iz 66,10-13).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 41. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

2022-06-26 15:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rzemiosło

Adobe Stock

O Boże błogosławieństwo w codziennej pracy, solidarność w działaniu w niełatwym dla gospodarki czasie modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 41. Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Pielgrzymka odbyła się w stulecie powstania Katowickiej Izby Rzemieślniczej, po powrocie Górnego Śląska do Macierzy. Izba katowicka należy do jednych z największych, najbardziej prężnych gospodarczo i najbardziej zasłużonych izb w Polsce. W tym roku stała się też organizatorem jasnogórskiej pielgrzymki.

Abp Skworc w homilii zachęcał, by rzemieślnicy byli wciąż dla młodych pokoleń świadkami solidności, wartości ludzkiej pracy jako drogi duchowego rozwoju. Podkreślił odpowiedzialność rzemieślników i przedsiębiorców za dobro zatrudnianych osób i ich rodzin, odpowiedzialność gospodarczą w płaszczyźnie innowacyjności i rozwagi ekologicznej. Zauważył, że odpowiedzialność ekologiczna jest dziś szczególnym wezwaniem dla człowieka i świata, bo dzieła stworzenia nie można tylko konsumować i eksploatować, nie licząc się z jego prawami i obowiązkiem przekazania „tego wspólnego domu następnym pokoleniom”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję