Reklama

Aspekty

Czas modlitwy i radości

W Paradyżu 7 maja odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Jej tegoroczne hasło brzmiało „Przyjdź do źródła, wejdź na szczyt” i nawiązywało do Eucharystii.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Liturgiczna Służba Ołtarza

Karolina Krasowska

W czasie uroczystej Mszy św. polowej pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński udzielił błogosławieństwa do pełnienia posługi lektora 96 kandydatom

W czasie uroczystej Mszy św. polowej pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński udzielił błogosławieństwa do pełnienia posługi lektora 96 kandydatom

Cieszę się, że po tych dwóch latach naszej nieobecności w Paradyżu, możemy tutaj powrócić. Dzisiejsza piękna pogoda i w ogóle aura Paradyża oddziaływują dzisiaj bardzo pozytywnie, a przede wszystkim obecność wspólnoty młodego Kościoła i Służby Liturgicznej – powiedział diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Łukasz Malec. – Mieliśmy czas katechez w temacie pielgrzymki „Przyjdź do źródła, wejdź na szczyt”, w odniesieniu do Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Przed nami również konkurencje sportowe, finały ligi ministranckiej i różne inne rozgrywki sportowe. Myślę, że jest to czas i modlitwy i radości, a przede wszystkim bycia razem ze sobą.

W czasie uroczystej Mszy św. polowej pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński udzielił błogosławieństwa do pełnienia posługi lektora 96 kandydatom. Homilię wygłosił ks. Tomasz Nowicki z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie. – Dzisiaj zostaniecie ustanowieni heroldami słowa Bożego, będziecie przekazywać to słowo. Jesteście zaproszenie do tego, aby czynić to z wiarą, aby mieć świadomość kim jesteście i czyje słowo przekazujecie dalej – mówił w homilii w czasie Pielgrzymki Służby Liturgicznej do Paradyża ks. Tomasz Nowicki. Do Paradyża przyjechali Aleksander Gąsior i Stanisław Miechowicz z parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Drzonkowie. – Dzięki temu, że jesteśmy przy ołtarzu, jesteśmy bliżej Pana Boga, daje nam to umocnienie w wierze. Dzięki temu, że służę przy ołtarzu bardziej czuję Eucharystię, mogę się bardziej w nią włączyć niż zwykły wierny – powiedział Aleksander Gąsior. – Warto wierzyć, daje to wewnętrzny spokój i lepsze zrozumienie świata – dodał Stanisław Miechowicz.

W części konkursowo-sportowej zaplanowano finał ligi ministranckiej, mecz towarzyski Polska – Ukraina, konkurs liturgiczny, grę terenową przygotowaną przez ZHR, konkurencje sportowe przygotowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz paradę motocykli.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważna jest wspólnota

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ministranci

Liturgiczna Służba Ołtarza

Materiały DDL

Na wydarzeniach diecezjalnych można poczuć się częścią większej wspólnoty

Na wydarzeniach diecezjalnych można poczuć się częścią większej wspólnoty

Służba liturgiczna ołtarza to grupa, której nie może zabraknąć w żadnej parafii. Jak zadbać o formację tych młodych ludzi, jak ich przyciągnąć do Kościoła?

Nie chodzi tylko o to, żeby ministrant czy lektor umiał poprawnie wykonywać różne czynności na Mszy św. Służba liturgiczna powinna tworzyć żywą wspólnotę. – Ważne, żeby stworzyć chłopcom przestrzeń do integracji. Oczywiście formacja jest ważna, nie może jej zabraknąć. Ale bycie ze sobą też jest istotne – mówi ks. Michał Płończak z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Jędrzychowie (Zielona Góra). – W naszej parafii staramy się, żeby tej integracji było sporo. Bardzo często organizujemy coś nie tylko dla samych ministrantów i lektorów, ale ogólnie dla wspólnot młodzieżowych w parafii. Ale są też propozycje skierowane wyłącznie do służby liturgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Nowy termin pielgrzymki na Jasną Górę, do Trzebnicy już 15 października

2022-09-26 23:40

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

W Brzeziej Łące odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Jakie nowości czekają na pielgrzymów?

Przed nami Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Odbędzie się ona 15 października. A start zaplanowany jest na godz. 6:00 z katedry wrocławskiej. Hasło pielgrzymki: “Idziemy razem”

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 na spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

2022-09-27 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

papież Franciszek

bp Artur Ważny

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyło się dwudniowe spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy dzień, poniedziałek (26.09), poświęcony był relacji charyzmatu zakonnego do nowej ewangelizacji. Dziś obradowano nad aktualnymi sprawami i zadaniami, zwłaszcza nad propozycjami duszpasterskimi na Rok Jubileuszowy 2025, który będzie obchodzony w Kościele pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

Bp Artur Ważny, przewodniczy Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przypomniał, że w ramach przygotowań, na prośbę papieża Franciszka, rok 2023 ma być poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a rok 2024 czasem intensywnej modlitwy i duchowych starań do jak najlepszego przeżycia jubileuszu obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję