Reklama

Niedziela Świdnicka

Jezus Miłosierny chroni nas

Rok temu obok kościoła w Lutomii Dolnej powstał mural Jezusa Miłosiernego. Co się zmieniło od tego czasu w niewielkiej miejscowości pod Świdnicą?

Niedziela świdnicka 17/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Niezwykły mural z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Lutomii Dolnej

Niezwykły mural z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Lutomii Dolnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kiedy na czele parafii Przemienienia Pańskiego stanął nowy proboszcz ks. kan. dr Marek Wasztyl, z roku na rok widać wielkie postępy w życiu duchowym i gospodarczym wspólnoty. Sami mieszkańcy dostrzegają, że wraz z młodym proboszczem nastała zmiana. Wierni podziwiają pomysły i zaangażowanie ks. Marka, który objął parafię w czerwcu 2018 r., zastępując na urzędzie przechodzącego na emeryturę ks. kan. Bogdana Deronia.

Imponujące dzieło

Warto podkreślić zagospodarowanie przykościelnego ogrodu, który wcześniej zaniedbany i zarośnięty chaszczami, dzięki pomysłowi ks. Wasztyla, przeszedł metamorfozę. Dziś na terenie ogrodu znajduje się piękna droga krzyżowa, grota Matki Bożej z Lourdes i grób Pański, a także pomnik św. Jana Pawła II. Całość dopełniają obiekty małej architektury, jak ławeczki czy fontanna. Największą uwagę zwraca jednak mural Jezusa Miłosiernego. Imponujące dzieło wzbudza ciekawość przyjezdnych i cieszy miejscowych parafian. – Jezus Miłosierny nie tylko nam błogosławi, ale i chroni nas – powiedział Niedzieli Świdnickiej ks. kan. Marek Wasztyl, wyjaśniając, że mural był inspirowany wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w tzw. wersji wileńskiej. – Podczas prac, spierałem się z wykonawcą projektu, że bardziej podoba mi się wersja łagiewnicka Jezusa Miłosiernego, bo w niej Jezus ma rękę bardziej uniesioną do błogosławieństwa. On jednak mi odpowiedział, że ręka Jezusa wileńskiego nie tylko błogosławi, ale nas przygarnia do Jego serca. I te oczy, one nie są skierowane w dal jak w wersji łagiewnickiej, ale kiedy wejdziesz pod ten mural, to te oczy patrzą na ciebie – tak mi tłumaczył – podkreślił proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pobożność wzrasta

– Patrząc na Jezusa, który góruje nad naszą miejscowością, czujemy się i jesteśmy bezpieczni. Jak porównuję sytuację, kiedy przyszedłem do parafii, a teraz, zwłaszcza poprzez te wizualne znaki, bo mamy jeszcze mural Jezusa Zmartwychwstałego i Matki Bożej Fatimskiej, to 40% mieszkańców systematycznie uczestniczy w niedzielnej Mszy św., gdzie średnia w regionie wynosi ok. 15%-20% – wyjaśnia ks. Wasztyl, dodając, że wierni bardzo dbają o parafię i są z niej dumni. Chętnie uczestniczą w okolicznościowych nabożeństwach sprawowanych w ogrodzie, jak Koronka do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwa majowe, czy ostatnio Drogi Krzyżowe.

Zdaniem proboszcza mural z Lutomii Dolnej, nad którym pracowało czterech wrocławskich artystów, jest największym wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Polsce. – Sama głowa ma półtora metra, dłonie niewiele mniej, a cała postać ma dziewięć metrów. Stodoła, na której jest namalowany, stoi dodatkowo na wzniesieniu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie monumentalności – podkreśla.

2022-04-19 09:31

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości 90. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach i Waszyngtonie

22 lutego przypada 90. rocznica objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego. W krakowskich Łagiewnikach i w Waszyngtonie odbędą się z tej okazji specjalne wydarzenia.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny, odbędzie się spotkanie młodych i czcicieli Bożego miłosierdzia na wieczorze uwielbienia. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.

CZYTAJ DALEJ

"Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata" - w niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2024-07-19 13:18

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

Tydzień św. Krzysztofa

1 grosz za 1 kilometr

Karol Porwich/Niedziela

"Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata" - to hasło XXV Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, który potrwa od najbliższej niedzieli do 28 lipca. W tym czasie szczególnie promowana jest „Akcja św. Krzysztof 1 gr za 1 km”, dzięki której stowarzyszenie MIVA Polska zbiera fundusze na środki transportu dla misjonarzy.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, przypomina, że Tygodniowi Świętego Krzysztofa towarzyszą zawsze dwa ważne aspekty - bezpieczeństwo na drogach i pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu w różnych krajach świata. Wyjaśnił, że w zeszłym roku na ten cel udało się przekazać 5 mln. 115 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Papież odwiedzi Luksemburg i Belgię: Msza św. w Brukseli, wizyta na katolickim uniwersytecie

2024-07-19 14:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek złoży pod koniec września krótką wizytę w Luksemburgu, a następnie w Belgii, gdzie w Brukseli odprawi Mszę św. i odwiedzi katolicki uniwersytet w Lowanium, założony prawie 600 lat temu. W ogłoszonym w piątek przez Watykan programie papieskiej podróży nie przewidziano żadnej wizyty w europejskiej instytucji.

Papież odwiedzi kraje w sercu Europy niespełna dwa tygodnie po najdłuższej podróży swego pontyfikatu do Indonezji, Timoru Wschodniego, Papui-Nowej Gwinei i Singapuru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję