Reklama

Niedziela Świdnicka

Było naprawdę ekstremalnie

Ekstremalna Droga Krzyżowa cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku w diecezji świdnickiej najwięcej osób wyruszyło z Bielawy i Wałbrzycha.

Niedziela świdnicka 17/2022, str. VII

[ TEMATY ]

ekstremalna Droga Krzyżowa

Marek Krukowski

Uczestnicy noworudzkiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej dotarli do Krzeszowa

Uczestnicy noworudzkiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej dotarli do Krzeszowa

Jednak jako pierwsze, już 1 kwietnia, wyruszyły grupy z parafii Matki Bożej i św. Maternusa w Stroniu Śląskim i Chrystusa Króla w Głuszycy. Nie znalazły się co prawda na oficjalnej liście organizatorów, ale właśnie one musiały przebrnąć przez największe zaspy śniegu. W pierwszej grupie pokonującej trasę liczącą 14 km wzięły udział 54 osoby, wśród których najstarszy uczestnik miał 76 lat, a najmłodszy – 10. W drugiej grupie, idącej dłuższą o 2 km trasą, około 30 osób zmierzyło się z trudnymi warunkami drogi na Rogowiec. Wybrano to miejsce, ponieważ kilka miesięcy temu Akcja Katolicka wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży odnowiły na nim krzyż w ramach akcji Crucem Tuam. Pierwszego dnia kwietnia po Mszy św., której przewodniczył ks. kan. Józef Siemasz, około 50 osób wyruszyło na EDK trasą wokół miasta. Najstarszy z uczestników – Franciszek – miał 77 lat, a najmłodsza Zosia – 15.

Nie poddawać się

Tydzień później wyruszyły kolejne grupy. W bielawskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do pójścia jedną z pięciu dróg namawiał ks. Jarosław Biłozor. – Zobaczmy, że czasem jesteśmy zmęczeni życiem, pracą, obowiązkami. Może mamy ochotę się poddać. Wtedy przypomnijmy sobie, co zrobił Jezus po upadku w czasie drogi krzyżowej. Nie poddał się, nie wycofał. Poszedł dalej, by wypełnić wolę Ojca. Wiedział, że to konieczne, że Bóg ma rację, że chodzi o dobro wszystkich ludzi. I kiedy będziesz przemierzał kolejne kilometry, będzie ci ciężko, a nogi będą się uginać od bólu – pomyśl sobie o tym, co przeszedł dla ciebie Jezus i idź za Nim – zachęcał.

Droga królewska

W Wałbrzychu Mszy św. rozpoczynającej Ekstremalną Drogę Krzyżową u św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej przewodniczył ks. Artur Merholc. – Przez 2000 lat podążają za Chrystusem szeregi Jego naśladowców. Podążają drogą krzyża, nie inną, gdyż innej nie ma. Tomasz a Kempis, autor książki O naśladowaniu Chrystusa nazwał ją nawet „królewską”, bo na tej drodze Chrystus stał się królem dla wszystkich, którzy Go dobrze zrozumieli, a Jego królestwo stało się królestwem świętości. My natomiast żyjemy w czasach, w których kurczą się serca i zamykają uszy wielu ludzi na samo słowo „świętość”. Treść, którą się w nie dzisiaj wpisuje, bywa najczęściej fałszywa, karykaturalna – zauważył.

Reklama

Z pokorą

Pozostałe wyprawy wyruszyły z kościołów: św. Mikołaja w Nowej Rudzie, św. Jana Chrzciciela w Szczytnej, św. Barbary w Międzygórzu, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich i św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Łagiewnikach.

– To było coś niesamowitego. Bałem się, że wybierając jedną z najdłuższych tras nie dam rady. I po ludzku chyba rzeczywiście brakowało mi sił. Na szczęście prowadziła mnie intencja, którą ze sobą niosłem i to ona w najtrudniejszych chwilach dodawała mi skrzydeł. Polecam takie doświadczenie każdemu, kto czasem czuje się zbyt pewnie i ma problemy z pychą. Ekstremalna Droga Krzyżowa naprawdę uczy pokory i zaufania Bogu – wspomina Tomasz, jeden z uczestników.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk do uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Męka, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa to brama Nieba. Zanieście ten dar tym którzy mieszkają w naszym mieście - zaapelował bp Marek Solarczyk do uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Zainaugurowała ją uroczysta msza św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze. Na szlak wyruszyło 114 osób, które poszły dwoma trasami - żółta Matki Bożej Zwycięskiej liczyła 44 km, zaś niebieska św. Faustyny - 46 km.

W homilii bp Solarczyk podkreśli w tajemnice Krzyża wpisana jest miłość Boga do człowiek. – Chrystus staje wobec świata, wobec ludzi z niesamowitym darem, który my nazywamy darem Boga - Jego życia, łaski, nieba. Pragnie ofiarować ją człowiekowi do tego stopnia, że był gotowy oddać za to życie i zmartwychwstać otwierając nam potęgę nieba – powiedział duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję