Reklama

Wiadomości

Paczka dla kombatanta

Walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce i mówić w ojczystym języku. Dziś możemy im się odwdzięczyć.

O bohaterach walk o niepodległość naszej ojczyzny pamięta Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Z okazji świąt Wielkanocnych fundacja wspólnie ze Stowarzyszeniem im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego przygotowała paczki świąteczne dla kombatantów z Warmii i Mazur oraz z Podlasia. Tym symbolicznym i bardzo miłym dla samych obdarowanych gestem młode pokolenie pragnie podziękować za ich patriotyzm, męstwo oraz poświęcenie. Akcję patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Młodzi pamiętają

Historie wielu kombatantów są gotowymi scenariuszami na filmy. Każdy życiorys niesie ze sobą bogactwo doświadczeń, które może się stać inspirujące dla młodego pokolenia Polaków. Dlatego organizatorzy tego przedsięwzięcia zaprosili do współpracy przedstawicieli różnych środowisk, tworząc wielopokoleniową sztafetę transmisji wartości patriotycznych. W tym roku obok Ministerstwa Aktywów Państwowych – którego udział w akcji stał się już tradycją – wydarzenie wsparły: władze województwa podlaskiego, 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Odra-Niemen. Co pozwala pozytywnie myśleć o przyszłości? Fakt, że w akcji wzięły także udział lokalne stowarzyszenia oraz szkoły. Uczniowie napisali do kombatantów listy oraz kartki z życzeniami, które zostały dołączone do paczek. Ten, mogłoby się wydawać, drobny gest ma ogromne znaczenie dla samych obdarowanych; w ten sposób młodzi pokazują, że wysiłek bohaterów historii nie poszedł na marne i owocuje w postaci nowego pokolenia, niosącego w sercach wartości patriotyczne. – Ogromnie cieszy fakt, że po raz kolejny w przedsięwzięcie angażuje się młode pokolenie, będące w oczach kombatantów spełnieniem ich marzeń i nadziei z czasów młodości, którą im zabrano – zauważyła Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. – Spotkania z żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego, bohaterami, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, to prawdziwy zaszczyt i chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci – dodała pani prezes.

Reklama

W domach bohaterów

W tym roku do kombatantów trafiło ponad 100 świątecznych paczek, które przyniosły uśmiech obdarowanym. Spotkania wielkanocne z bohaterami historii są przyczynkiem do wzruszeń, a także wymiany doświadczeń, gdyż uczestniczą w nich przedstawiciele różnych pokoleń. Osoby, które szczęśliwie nigdy nie doświadczyły wojen ani prześladowań, poprzez te spotkania uzyskują unikalną możliwość usłyszenia od bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń opowieści o walkach o wolną ojczyznę. Przekaz żywych świadków historii jest najlepszą lekcją patriotyzmu i znaczy dużo więcej niż niejeden podręcznik. W ramach najnowszej edycji akcji odwiedzono bohaterów kampanii wrześniowej, powstańców warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej, WiN, ZWZ oraz rodziny zesłane na Sybir. W przekazaniu pierwszych paczek udział wzięli przedstawiciele organizatorów: podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, prezes Fundacji PGNiG Karolina Dłuska oraz prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego Anna Szczepańska. – Doświadczenia kombatantów, którzy ofiarowali swoje życie w walce o niepodległą Polskę, stanowią dla nas wyjątkowe dziedzictwo. Chcemy pielęgnować pamięć o wszystkich, dzięki których odwadze i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnej ojczyźnie. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem osobiście odwiedzić naszych bohaterów m.in. w Elblągu, wręczyć im świąteczne upominki, złożyć życzenia, ale przede wszystkim przekazać słowa wdzięczności za ich męstwo i poświęcenie w służbie Rzeczypospolitej. Cieszę się, że jako Ministerstwo Aktywów Państwowych po raz kolejny mogliśmy włączyć się w akcję organizowaną przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – zaznaczył Andrzej Śliwka.

Reklama

To zobowiązuje...

PGNiG od wielu lat angażuje się w działania pomocowe dla środowisk kombatanckich. Obecna akcja jest ważnym elementem realizacji tej społecznej misji. – Spotkania z kombatantami oraz możliwość przekazania świątecznych paczek bohaterom to dla naszej fundacji wyjątkowy czas. Możemy osobiście podziękować za ich patriotyczną postawę, męstwo i poświęcenie dla ojczyzny. Nasza fundacja, nasza firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w swojej nazwie ma wpisaną polskość – to zobowiązuje. Pielęgnowanie pamięci o historii Polski i jej bohaterach jest jednak nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim niezwykle ważnym przywilejem. Ma to istotny udział w przekazywaniu dobrych wzorców młodym pokoleniom – powiedziała Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Docenić bohatera

– To jest prawdziwa Polska. Prawdziwa Polska dba o swoich ludzi i takiej Polski będziemy bronić zawsze! Ja także broniłem, chociaż nie miałem jeszcze 18 lat; cały czas byłem w partyzantce. Teraz mamy prawdziwą Polskę, którą ja i moja rodzina kochamy, ukochaną ojczyznę i Wojsko Polskie. Pamiętam jak w 1940 r., gdy się znalazło orzełka, to się go całowało... Za okupacji. Teraz mamy prawdziwą Polskę i młode pokolenie Polaków, które zna historię i wie, że ojczyzna to wartość nadrzędna. Dziękuję wam za to, że o mnie pamiętacie, że mogę na was liczyć – powiedział por. Wacław Gębka, żołnierz Armii Krajowej, odbierając wielkanocną paczkę. Pomoc takim osobom, jak por. Gębka jest naszym moralnym obowiązkiem i zadaniem na kolejne lata. Grupa Kapitałowa PGNiG, począwszy od 2016 r., w ramach programu „Rachunek Wdzięczności” kieruje do kombatantów realne wsparcie w postaci dofinansowania opłat za gaz; trafia ono m.in. do Powstańców Warszawskich. W ten sposób w praktyce PGNiG docenia bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę.

2022-04-26 11:37

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach

Studenci Akademii Ignatianum w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra – Niemen po raz ósmy organizują zbiórkę żywności oraz środków czystości dla około 100 byłych żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin i Polaków mieszkających na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Mołdawii. Większość z nich to osoby w podeszłym wieku, schorowane i żyjące w biedzie. Dla nich każdy przejaw pamięci, szczególnie ze strony Polaków mieszkających w Macierzy, jest ważnym dowodem wdzięczności za walkę o niepodległość naszej Ojczyzny oraz podziękowaniem za opiekę nad polskimi miejscami pamięci na tych terenach.

Podczas zeszłorocznej edycji w naszym magazynie zebrano około 3,5 tony żywności; przygotowaliśmy 300 jednakowych paczek, co pozwoliło zaspokoić potrzeby Rodaków mieszkających za wschodnią granicą. Cieszy nas, że akcję wspierali nie tylko starsi mieszkańcy Krakowa, ale również studenci i młodzież szkolna, których patriotyczna postawa budzi podziw i napawa optymizmem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek pozdrawia wiernych zgromadzonych w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

2022-08-14 12:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty skierował słowa szczególnego pozdrowienia do wiernych zgromadzonych w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach w 20. rocznicę aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje maryjne - zrób to (nie) sam!

2022-08-14 21:30

[ TEMATY ]

duchowość

Matka Boża

Maryja

Stock.Adobe

Tak często modlimy się za pośrednictwem Matki Bożej, mówi o Niej, ale czy tak naprawdę dobrze Ją znamy? Czy da się zawiązać z kimś trwałą więź, znając tą osobę tylko „z widzenia”? 15 sierpnia to dobry czas, aby lepiej poznać Maryję! Z pomocą przychodzi książka „Nocą szukałam” ks. Michała Lubowickiego.

W naszym życiu nieustannie na coś czekamy. Na kolejny weekend, kolejny słoneczny dzień czy dzień wypłaty w pracy. Nasze życie na dobre związane jest z czasem oczekiwania. W rzeczywistości wiary też przecież czekamy. I warto ten czas oczekiwania dobrze wykorzystać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję