Reklama

Niedziela plus

Olsztyn

Dziękowali za pasterza

Uczczono 1. rocznicę śmierci abp. Wojciecha Ziemby.

Niedziela Plus 18/2022, str. X

[ TEMATY ]

Abp Wojciech Ziemba

archiwarm.pl

Na początku Mszy św. koncelebrowanej 21 kwietnia w bazylice konkatedralnej św. Jakuba abp Józef Górzyński podkreślił, że 1. rocznica śmierci jest szczególnym wspomnieniem zmarłego. – Kiedy przywołujemy dzisiaj postać śp. abp. Wojciecha Ziemby, chcemy gorąco modlić się dla niego o dar radości nieba. Chcemy również wyrazić Bogu i przed Bogiem naszą wdzięczność za jego życie i dzieło, które na Warmii ma szczególne odbicie. Wiemy, że ślady kapłańskiego i biskupiego posługiwania, które tu zostawił, przechodzą do historii jako dziedzictwo pozostawione dla nas i przyszłych pokoleń, które chcemy zrozumieć, docenić i właściwie podjąć. Dziękujemy Bogu za tak oddanego i gorliwego pasterza – powiedział metropolita warmiński.

Biskup Janusz Ostrowski zaznaczył, że śp. abp Ziemba był człowiekiem bardzo zorganizowanym i podejmującym różne inicjatywy, które przynosiły owoce trwające do dziś. – Nie wystarczy wymyślić czegoś dobrego, trzeba to jeszcze tak zorganizować, by można było z jego efektów czerpać przez długie lata. I taki był abp Wojciech – zauważył bp Ostrowski.

Homilię wygłosił ks. prof. Andrzej Kopiczko, który przybliżył też życiorys zmarłego arcybiskupa.

Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 r. w Wampierzowie w parafii Wadowice Górne (diecezja tarnowska). Zmarł 21 kwietnia 2021 r. w Olsztynie. Jego ciało spoczywa w krypcie arcybiskupów warmińskich w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: Dives in misericordia Deus (Bóg bogaty w miłosierdzie).

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po śmierci abp. Wojciecha Ziemby

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Abp Wojciech Ziemba

BP KEP

Abp Stansław Gądecki

Abp Stansław Gądecki

Dziękuję Bogu za jego zaangażowanie w ramach gremiów statutowych Konferencji Episkopatu Polski jako przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, członek Komisji Misyjnej, Komisji Duszpasterstwa oraz Rady Ekonomicznej KEP – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci abp. Wojciecha Ziemby, emerytowanego metropolity warmińskiego.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

[ TEMATY ]

Kraków

dominikanie

hocpicjum

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Hasło najbliższej edycji brzmi “Wiele dla Niewielkich”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Krakowskie Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera. Jest to hospicjum domowe, którego podopiecznymi są najmłodsi pacjenci, zmagający się z nieuleczalnymi chorobami. Dzieło to zapewnia każdemu choremu opiekę medyczną oraz psychologiczną w jego domu, gwarantując potrzebny sprzęt i aparaturę w znajomym, komfortowym i bezpiecznym środowisku. Hospicjum zajmuje się opieką perinatalną już od poczęcia, pomocą przy nagłej chorobie dziecka, a także wspiera rodziny cierpiące po jego odejściu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję