Reklama

Niedziela Częstochowska

Dotknąć słowa Bożego

Już w 2004 r. podjęliśmy inicjatywę Parafialnego Dnia Biblijnego, jeszcze zanim pojawiła się w Polsce Niedziela Biblijna – mówi ks. Mariusz Woźniak.

Niedziela częstochowska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

parafialny dzień biblijny

Archiwum parafii św. Kingi w Częstochowie

Wierni z parafii św. Kingi przepisali cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie

Wierni z parafii św. Kingi przepisali cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie

Proboszcz parafii św. Kingi w Częstochowie i wykładowca Pisma Świętego w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie podkreśla, że Niedziela Biblijna odgrywa ważną duszpasterską rolę w życiu parafialnym. – Słowo Boże jest słowem zbawczym. Oczywiście oznacza to również przyjęcie go i życie nim na co dzień. Pismo Święte jest bardzo ważne dla Kościoła, który tym słowem żyje. Dla mnie bardzo istotne jest wyjaśnianie tego słowa i dotarcie z nim do jak największej liczby parafian – przyznaje duszpasterz.

Pismo Święte pod ręką

– Bardzo prostymi sposobami duszpasterskimi na przekazywanie słowa Bożego są kazania, homilie i katechezy. Oczywiście są także kręgi biblijne i uroczyste celebracje słowa Bożego – mówi kapłan i wskazuje również na aplikacje w smartfonach, które dla współczesnego człowieka są łatwo dostępne. – Dzisiejszy człowiek jest zabiegany. Tempo życia jest tak szybkie, dlatego Kościół szuka nowych metod, aby dotrzeć ze słowem Bożym. Człowiek w naszych czasach ma łatwy dostęp do Pisma Świętego. Kiedyś było bardzo trudno je kupić. Dzisiaj jest dużo wydań tej najważniejszej Księgi. Są również specjalne aplikacje z tekstami biblijnymi, z komentarzami. Można powiedzieć, że Pismo Święte jest pod ręką. Myślę, że ta piękna inicjatywa Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego przeżywana w Polsce od 14 lat służy właśnie rozpowszechnianiu czytania Pisma Świętego – kontynuuje ks. Woźniak.

Biblia ręcznie przepisana

Bardzo ciekawa była i jest inicjatywa ręcznego przepisywania Pisma Świętego. – Nasi parafianie, którzy wzięli w tym udział, mogli niejako dotknąć tekstu biblijnego. Przepisując, musieli się zastanowić nad tekstem, choćby dlatego, aby nie popełnić błędu. To jest również takie nietypowe czytanie Pisma Świętego. Te ręcznie przepisane księgi są oprawione. Przepisane mamy już cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie. W tym naszym przepisanym tekście pojedyncze karty są przepisywane przez jedną osobę, czyli każda karta to jedna osoba. Bywało tak, że 80% parafian brało udział w przepisywaniu Pisma Świętego – opowiada kapłan.

Domowa lektura

– Podczas Niedzieli Biblijnej przekazuję wiernym egzemplarze Ewangelii wydane w serii Biblioteka Niedzieli. W tym roku wierni otrzymują Ewangelię według św. Łukasza. Ponadto zawsze 16. dnia miesiąca, a zatem w nawiązaniu do dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, mamy spotkanie kręgu biblijnego. Bardzo ważne jest to, aby czytać Pismo Święte w domu. Moim zdaniem, najlepiej czytać Biblię Tysiąclecia, bo ten tekst słyszymy podczas Mszy św. – podkreśla ks. Woźniak.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Czy sakramenty tracą ważność?

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 49

[ TEMATY ]

sakramenty

Adobe Stock

Ksiądz, który „udzielał mi” ślubu i chrzcił moje dzieci, przestał być księdzem. Czy sakramenty, których nam udzielił, są ważne? (Czy w razie gdybym chciała „unieważnić” swój ślub, to może być brane pod uwagę?)

CZYTAJ DALEJ

W 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2022-08-14 19:34

Biuro Prasowe AK

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

    – Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.

    Na dzisiejsze uroczystości w krakowskich Łagiewnikach przyjechali goście z całego świata związani z kultem Bożego Miłosierdzia i św. Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję