Reklama

Kultura

"Powołany" - kapłaństwo to nie zawód

W ciągle przeobrażającym się świecie można zauważyć stałą tęsknotę za fundamentalną wartością miłości. Nie sposób również żyć bez chociaż małej dawki wartości duchowych, dlatego nieustannie poszukujemy szkół, praktyk, które mają nam pomóc rozwijać nasze wewnętrzne życie.

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 62

[ TEMATY ]

film

powołanie

Archiwum twórców filmu

Film pokazuje, że kapłaństwo nie jest zawodem, ale powołaniem. w roli księdza wystąpił znany aktor Marcin Kwaśny

Film pokazuje, że kapłaństwo nie jest zawodem,
ale powołaniem. w roli księdza wystąpił znany aktor
Marcin Kwaśny

Film Powołany w reż. Jana Sobierajskiego w swojej pierwszej warstwie ukazuje nam zamożną, prosperującą według współczesnych mód rodzinę, która z racji „kolędy” gości w swoim domu księdza (Marcin Kwaśny). Już od chwili przybycia kapłana wyczuwamy jakieś dziwne skrępowanie i ironiczną, lekceważącą powierzchowność. Kapłan przybywa na zaproszenie pani domu (Marta Lewandowska), pozostali domownicy nie są jednak entuzjastami tych odwiedzin ani „kościółkowego” życia. Można powiedzieć: typowe wielkomiejskie życie.

W trakcie tej niecodziennej wizyty i momentami mocnej wymiany zdań dochodzi do konfrontacji słów i przekonań. Obserwujemy rozmowę, która koncentruje się wokół głównych posług powierzonych kapłanom. Ksiądz, mówiąc o Eucharystii, o sakramencie pokuty, o modlitwie wstawienniczej, egzorcyzmach czy śmierci, opowiada również prawdziwe, niezwykłe historie osób uzdrowionych, przemienionych i nawróconych. W drugiej warstwie filmu poznajemy dokumentalne świadectwa osób dotkniętych łaską żywego Boga przez posługę kapłanów.

Dar

Marta Przybyła opowiada o swoim doświadczeniu dotyku Boga w Eucharystii. To spotkanie odmieniło jej 23-letnie smutne, jałowe życie i pozwoliło jej zacząć dawać innym miłość przez służbę osobom niepełnosprawnym. Marcin Ostrowski przedstawia swoje beztroskie życie pracownika mediów, pełne alkoholu i dziewczyn. Z pozoru radosne i udane, ale jednak „coś się w tym życiu sypie”. Wypadek komunikacyjny, przegrana wszystkich pieniędzy na giełdzie, niepowodzenia. Dopiero spotkanie z kapłanem głoszącym rekolekcje pozwala mężczyźnie, po wielu wahaniach, uwierzyć i zaprosić do swojego życia Boga, który zmienia go i wprowadza w inny świat – miłości i pomocy osobom bezdomnym. Przestępca Paweł Martyniuk zmienia swoje życie, gdy doświadcza żalu i przebaczenia w sakramencie pokuty w zakładzie karnym. Po wyjściu z zakładu definitywnie zmienia swoje życie i daje o tym świadectwo w zakładach karnych, opowiadając więźniom o tym, co go spotkało.

Reklama

Bohaterowie filmu i ich unikalne świadectwa pokazują, jak Bóg działa w życiu konkretnego człowieka i obdarza go swoją miłością dzięki posłudze kapłańskiej.

Powołanie

Kapłaństwo, o którym film Powołany opowiada, jest nie zawodem, ale powołaniem. To forma realizacji siebie w najpiękniejszym wymiarze, do którego Bóg wzywa ludzi. Czy można sobie wyobrazić, jak potoczyłoby się życie wielu osób, jak wyglądałoby życie współczesne, gdyby nie było kapłanów? Nie byłoby historii opowiedzianych w filmie i nie byłoby tego namacalnego spotkania z przemieniającym Bogiem, gdyby nie posługa kapłanów. Sakrament kapłaństwa jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski. Kapłan jest widzialnym znakiem miłości i mocy Boga.

W historii kina wiele razy opowiadano o kapłanach. W filmach najczęściej są oni ukazywani jako egzorcyści walczący z demonami lub podkreśla się tylko ludzki wymiar ich życia, często dotknięty słabością. Film Powołany, którego scenariusz napisał Duch Święty, na nowo pokazuje ludziom wartość sakramentu kapłaństwa.

Również we współczesnym świecie, w którym człowiek tęskni za miłością, trudno sobie wyobrazić życie bez kapłanów i ich posług. Dzięki nim mamy dostęp do obecności i miłości samego Boga.

Film można obejrzeć na stronie: powolany.pl .

2022-04-29 10:59

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołanie jest darem Boga

Niedziela kielecka 5/2022, str. I

[ TEMATY ]

powołanie

seminarium duchowne

K.D.

Biskup Jan dziękował Przyjaciołom i Sympatykom Seminarium kieleckiego

Biskup Jan dziękował Przyjaciołom i Sympatykom Seminarium kieleckiego

Jest jeden taki dzień w roku, kiedy społeczność kleryków, alumnów i kapłanów naszego diecezjalnego seminarium spotyka się z Gronem Przyjaciół i Sympatyków, którzy pamiętają o przygotowujących się do kapłaństwa i wspierają ich modlitwą oraz darem materialnym.

Dla społeczności seminaryjnej to okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy na co dzień troszczą się, by nie zabrakło nowych powołań w naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję