Reklama

Niedziela Podlaska

Celem jest wspólne dobro

W diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim Caritas Diecezji Drohiczyńskiej świętowała swój dzień patronalny.

Niedziela podlaska 19/2022, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Modlono się o pokój na Ukrainie

Modlono się o pokój na Ukrainie

Punktem centralnym, była Eucharystia celebrowana 23 kwietnia pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka w sokołowskim sanktuarium.

W homilii biskup odniósł się do czytań mszalnych. Przypomniał mandat misyjny zmartwychwstałego Chrystusa, który nakazał apostołom głosić Dobrą Nowinę, aż po krańce ziemi. – Odbieramy słowa Jezusa, jako skierowane też do nas, bo cały Kościół jest zbudowany na fundamencie wiary apostołów i Ewangelię ma nieść również na krańce dzisiejszego świata. Chrześcijanie mają ponadto pokazywać swoim życiem, że Ewangelia się w nich zakorzeniła i przynosi owoce. Najbardziej pożądanym i oczekiwanym owocem przyjęcia Dobrej Nowiny jest miłość, czyli caritas – powiedział biskup. Wskazał główne zadania, jakie stoją przed Caritas – instytucją zajmująca się świadczeniem pomocy. – Caritas czuwa nad tym, by trafnie określić potrzeby, wskazywać osoby, którym trzeba pomóc, do których trzeba wyciągnąć pomocną dłoń, wesprzeć. Stwarza też ludziom możliwość zrobienia czegoś dobrego, przekazania datków, bądź poświęcenia swojego czasu na realizację dzieł pomocowych. W końcu zajmuje się przekazywaniem zebranych środków właściwym osobom. Pole działalności Caritas jest, rzecz jasna, o wiele szersze.

Zwrócił również uwagę na duchowy wymiar pomocy: poświęcenie uwagi, podtrzymanie na duchu, okazanie bliskości, rozmowę i uśmiech. – Caritas to szkoła otwierania oczu na potrzeby innych ludzi i wspólnego działania na rzecz ubogich, potrzebujących i uchodźców – dodał biskup. Wezwał również do modlitwy o wrażliwość serc oraz hojność w dawaniu siebie.

Reklama

Przedstawiciele różnych organizacji działających w ramach Caritas przynieśli dary ofiarne. Wymownym momentem była modlitwa o pokój zanoszona do miłosiernego Boga ustami uchodźców z Ukrainy.

Po Mszy św. dyrektor diecezjalnej Caritas ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski dziękował zebranym za obecność i wspólną modlitwę. Podkreślił rolę i znaczenie darczyńców, ofiarodawców, wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli wpierających dzieła miłosierdzia. Święto Caritas stało się dobrą okazją, aby podsumować ostatni rok pracy oraz zauważyć i wyróżnić zasłużone osoby. Tegoroczną nagrodę „Pro Christo” otrzymała Elżbieta Kryńska, która pełni rolę głównej księgowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Przedstawicielka uchodźców z Ukrainy w imieniu wszystkich mieszkających w Domu Miłosierdzia na ręce ks. Łukasza Gołębiewskiego oraz Łukasza Wasiluka złożyła podziękowanie za okazaną troskę i opiekę. Spotkanie zakończył wspólny posiłek w Domu Miłosierdzia.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z Ukrainą

Niedziela sosnowiecka 12/2022, str. V

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

msza o pokój

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

W kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu 6 marca została odprawiona Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie.

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. Tomasz Folga – dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. Modlitewnemu skupieniu towarzyszyły fragmenty „Małej Mszy uroczystej” Gioacchino Rossiniego w wykonaniu: Chóru Mieszanego Klaster, Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przygotowanych przez Łukasza Łobodę oraz Zespołu Wokalnego i kwartetu Solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, przy fortepianowym akompaniamencie dr Mirelli Malornej-Konopki i prof. Grzegorza Biegasa, pod batutą prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję