Reklama

Niedziela Kielecka

Spotkać Go, poznać i pokochać, dawać Go innym

Pytamy, jak wychować dziś młodego człowieka na odpowiedzialnego chrześcijanina? Bez niedzielnej Eucharystii to mało realne. Eucharystyczny Ruch Młodych pomaga w kształtowaniu pełnej osobowości ludzkiej i dojrzałej postawy chrześcijańskiej.

Niedziela kielecka 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ERM

Eucharystyczny Ruch Młodych

Archiwum

Pierwsze wczasorekolekcje dla ERM diecezji kieleckiej w 2021 r.

Pierwsze wczasorekolekcje dla ERM diecezji kieleckiej w 2021 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystyczny Ruch Młodych to ruch międzynarodowy, wywodzący się z Krucjaty Eucharystycznej, założonej we Francji w 1916 r. Na ziemie polskie jego ideę przeniosła św. Urszula Ledóchowska, która w 1925 r. w Pniewach zakłada pierwsze koło krucjaty. W 1939 r. gromadzi już ok. 200 tys. członków w Polsce. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jej działalności. Na początku lat 60. XX w. krucjata, za sugestią Jana XXIII, przeobraziła się w ruch, który nazwano ERM. Ruch odrodził się w 28 diecezjach na fali przygotowań do II Kongresu Eucharystycznego w Polsce (1985-86), skupiając wówczas ok. 13 tys. dzieci. Dziś ERM jest obecny w 13 diecezjach, gdzie najdłużej działa w archidiecezji poznańskiej, a najkrócej – diecezji kieleckiej.

Smak Jezusa to świętość

ERM w naszej diecezji powołał bp Jan Piotrowski w 2019 r. Pierwszym jego moderatorem mianował ks. dr. Sylwestra Robaka, którego od 2020 r. wspomaga ks. lic. Zbigniew Rapcia. Od 26 lutego 2021 r. moderatorem diecezjalnym ERM jest ks. dr Andrzej Kaleta, do zadań którego należy powoływanie dziecięcych wspólnot eucharystycznych w parafiach i koordynowanie ich pracy w diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– „Wolą Bożą jest wasze uświęcenie” (1 Tes 4, 3). Myśl tę podjęła św. Urszula Ledóchowska, będąca – obok św. Stanisława Kostki – patronką naszego ruchu. Uczyła, że nie wystarczy mówić: „Świętych nam potrzeba, ale trzeba dążyć do świętości”, aby Jezus był nam Przyjacielem. Na tej drodze jest Jezus obecny we Mszy św., „w Eucharystii, która jest drogą do nieba” (EE 19). Dlatego niesamowicie ważne jest to, aby dziecko czy młody człowiek – choć mogą się pojawić w jego życiu różne trudności i kryzysy – wiedział, że Jezus czeka na niego w Eucharystii – tłumaczy ks. dr Andrzej Kaleta.

Podpowiada, że najlepszym momentem na rozpoczęcie formacji dzieci w ERM jest przygotowanie do I Komunii św., w czasie którego rodzice i ich dzieci uczestniczą w katechezie szkolnej, ale i parafialnej mówiącej o obecności Jezusa w Eucharystii. To wówczas dzieci – na wzór struktury Mszy św. – Jezusa mogą „spotkać – poznać – kochać – innym Go dawać”, co odpowiada zasadom ruchu. Po roku tak prowadzonej formacji dzieci zostają w parafii włączone w struktury diecezjalne ERM.

Reklama

W diecezji idea powoli rozwija się obecnie w 13 parafiach. W ubiegłym roku z oferty wczasorekolekcji w Bieszczadach, organizowanych przez ruch, skorzystało 40 dzieci i 6 animatorów z parafii: Bożego Ciała w Busku-Zdroju, bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie, Wniebowzięcia NMP w Szańcu, Trójcy Świętej w Jędrzejowie, św. Jana z Dukli w Bęczkowie.

Trzynasty apostoł

ERM jest szkołą przyjaźni z Jezusem i bliźnim – tłumaczy ks. Kaleta. Dlatego formacja zaczyna się od tworzenia koła – grupy dzieci, które spotkanie wraz z animatorem rozpoczynają tzw. wartą honorową przed Najświętszym Sakramentem. Są zachęcane do osobistej modlitwy i otwarcia się na Jezusa obecnego między nimi. Animator ma do dyspozycji podręczniki i notatniki ERM, przygotowane na 6 lat formacji w szkole podstawowej. Prowadzi część formacyjną – spotkanie z Bożym słowem oraz „kącik radości”. Na kolejne spotkanie (minimum jedno w miesiącu) wyznacza dzieciom konkretne zadanie. Spotkania mogą np. odbywać się w pierwszy czwartek albo pierwszy piątek miesiąca, gdy dzieci, przygotowując się do sakramentu pokuty i pojednania, są obecne w kościele i mogą zaciągnąć „wartę honorową”, a uczestnicząc we Mszy św. także podjąć śpiew liturgiczny i psalmu, przeczytać lekcje – czytania czy wezwania modlitwy wiernych, przynieść dary do ołtarza… – Czy trzeba do tego – ktoś zapyta – tworzyć nową wspólnotę w parafii skoro wspomniane czynności wykonują już ministranci czy schola? Oczywiście, że tak! W ERM jest miejsce dla dzieci z istniejących już grup parafialnych, które chcą poznawać zasady ruchu oraz nimi żyć, szczególnie czcząc Najświętsze Serce Jezusowe i praktykować dziewięć pierwszych piątków miesiąca – mówi.

Reklama

Wzbudzać pragnienie Eucharystii

W parafii św. Wojciecha w Kielcach dr Marta Karyś katechetka w SP nr 2 zainicjowała ERM na bazie scholi Laetitia. – Rodzice troszczą się o katolickie wychowanie swoich dzieci i przyprowadzają je sami na niedzielną Mszę św. One żywo interesują się taką tematyką i bardziej świadomie uczestniczą w Eucharystii. Zamierzam wykorzystać materiały formacyjne ERM od września dla grupy dzieci przygotowującej się do I Komunii św. i do spotkań z rodzicami. Podczas sobotnich spotkań ćwiczymy śpiew, ale też przygotowujemy Liturgię Słowa. Objaśniam dzieciom znaki i gesty kapłana w czasie Eucharystii. Czasem korzystam z prezentacji, a dzieci przygotowują plakaty. ERM zorganizował adorację w kościele w pierwszy piątek miesiąca. Myślę, że ERM może wspierać pracę katechetów. Leżało mi na sercu również uczestnictwo młodzieży w niedzielnej Eucharystii, a z tym było słabo. Dlatego zaczęłam sięgać po materiały formacyjne ERM również w czasie pracy z bierzmowanymi, aby to ich przygotowanie nie było jedynie związane ze staraniem o wpis do indeksu. Chciałabym uświadomić im wartości Eucharystii i łask, które otrzymują dzięki niej – opowiada.

Prezenty przeminą, Bóg jest na wieczność

– W formacji ważne jest zaangażowanie rodziców. Jeśli będą rodzice w kościele, będą także dzieci – mówi Edyta Jopowicz. – Pracuję w SP w Bęczkowie 22 lata jako katechetka w klasach 1-3. Myślę, że idea ERM jest dziś bardzo potrzebna. Miałam okazję się z nią bliżej zapoznać w trakcie wyjazdu na wczasorekolekcje w ubiegłym roku. Staram się tak pracować na katechezie, aby treści eucharystyczne były obecne, korzystam również z prezentacji i filmów. Owszem czasy nie są łatwe, dużo trudniej jest zachęcić dzieci do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, ale jako katecheta robię swoje, mając nadzieję, że to ziarenko kiedyś wykiełkuje. Niedawno gościliśmy na katechezie relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej – inicjatorki ERM na ziemiach polskich. Dzieci i młodzież modliły się za jej przyczyną. W przygotowaniach do I Komunii św. już w 2 klasie staram się wzbudzać w dzieciach pragnienie Jezusa Eucharystycznego, aby autentycznie przeżyły spotkanie z Nim w Eucharystii. Prezenty, pieniądze i oprawa nie może przesłonić im Jezusa, który do nich przychodzi. One przeminą, zabawki zepsują się, ale Bóg zostanie z nami na wieczność. Moim pragnieniem jest, aby nie wstydziły się własnej wiary i były tym trzynastym apostołem głoszącym Jezusa przykładem życia.

Reklama

Żyj Mszą św.

To naczelna zasada ERM. – Miłości Boga do nas, jaką odkrywamy na Mszy św., gdzie Jezus ofiaruje się za nas, nie możemy zatrzymać dla siebie. Jesteśmy więc posłani jako trzynasty apostoł, aby mówić wszystkim, że odkryliśmy najcenniejszy skarb, Jezusa jako Przyjaciela – wyjaśnia ks. Kaleta.

W wakacje (25-30 lipca) po raz drugi, dzieci związane z ERM oraz te, które chcą zapoznać się i wstąpić do ruchu, wyjadą na wczasorekolekcje do ośrodka w Kaniach k. Warszawy, pielgrzymując śladami bł. Prymasa Tysiąclecia. Ks. Andrzej zachęca dzieci do uczestnictwa w wyjeździe.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkać Go, poznać i pokochać, dawać Go innym

[ TEMATY ]

Eucharystyczny Ruch Młodych

diecezja kielecka

archiwum prywatne

Pierwsze wczasorekolekcje ERM

Pierwsze wczasorekolekcje ERM

Pytamy jak wychować dziś młodego człowieka na odpowiedzialnego chrześcijanina? Bez niedzielnej Eucharystii to mało realne. Eucharystyczny Ruch Młodych pomaga w kształtowaniu pełnej osobowości ludzkiej i dojrzałej postawy chrześcijańskiej.

ERM to ruch międzynarodowy, wywodzący się z Krucjaty Eucharystycznej, założonej we Francji w 1916 roku. Na ziemie polskie jego ideę przeniosła św. Urszula Ledóchowska, która w 1925 r. w Pniewach zakłada pierwsze koło Krucjaty. W 1939 r. gromadzi już ok. 200 tys. członków w Polsce. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jej działalności. Na początku lat 60-ych XX w. Krucjata, za sugestią Jana XXIII, przeobraziła się w ruch, który nazwano ERM. Ruch odrodził się w 28 diecezjach na fali przygotowań do II Kongresu Eucharystycznego w Polsce (1985-1986) skupiając wówczas ok. 13 tys. dzieci. Dziś ERM jest obecny w 13 diecezjach, gdzie najdłużej działa w diec. poznańskiej, a najkrócej – kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Z Czech przez Polskę do nieba

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Tadeusz Jastrzębski

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół
pw. św. Jana Chrzciciela

Urodził się zaledwie 10 lat przed chrztem Polski. Śmierć męczeńską poniósł już jednak w czasach, kiedy nad Wisłą władcy zdawali sobie sprawę ze znaczenia świętych relikwii. Czy Polska byłaby dziś tym samym krajem, gdyby nie św. Wojciech, jego związki z naszym państwem oraz przyjaźń z cesarzem?

Św.Wojciech został biskupem Pragi jako 27-letni mężczyzna. Jak podają jego biografowie, do katedry miał wejść boso, co prawdopodobnie symbolizowało ewangeliczną prostotę przyszłego męczennika. Potwierdzeniem tej tezy są inne historyczne źródła, według których wiadomo dziś ponad wszelką wątpliwość, że Wojciech nie dysponował wielkim majątkiem. To, co posiadał, miało służyć sprawowaniu kultu, zaspokajaniu potrzeb miejscowego kleru oraz jego osobistemu utrzymaniu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję