Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Biały tydzień

Trwa pielgrzymowanie dzieci pierwszokomunijnych. Z różnych części kraju na Jasną Górę licznie przybywają odświętnie ubrani chłopcy i dziewczynki, by wspólnie z kapłanami, katechetami i rodzicami dziękować za sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Dla większości to pierwsza wizyta w sanktuarium. To ważne wydarzenie i okazja, by nie tylko się modlić, ale też poznać to miejsce, np. zwiedzić jasnogórskie muzea. Dzieci komunijne pamiętają również o swych rówieśnikach na Ukrainie. Jak mówili mali pielgrzymi z parafii św. Trójcy w Strzelcach, nieopodal Oporowa, modlą się tutaj przede wszystkim o pokój na świecie i za najmłodszych, by „przetrwali wojnę”. – Nigdy nie byłam na Jasnej Górze, dlatego też dziękuję Matce Bożej i za Pierwszą Komunię św., i za to, że mogłam tu przyjechać. Modlę się też za dzieci na Ukrainie, a także o pokój na świecie – powiedziała Karolina. Na Jasnej Górze 15 maja przystąpiło do Pierwszej Komunii św. dwadzieścioro czworo dzieci z Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie.

Pierwsze liturgiczne wspomnienie prymasa

28 maja będziemy obchodzić pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze to szczególny czas wdzięczności za tę wymodloną, także tutaj, beatyfikację. Liturgiczne wspomnienie to dopełnienie aktu z 12 września – od tego momentu rozpoczyna się właściwy kult bł. Stefana Wyszyńskiego w Kościele. – Przeżycie liturgiczne jest tym, co nadaje rangę wydarzeniu prawnemu, którym była beatyfikacja – wyjaśnia ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

Msza św. sprawowana będzie na jasnogórskim szczycie o godz. 14.30. W świętowanie wpisze się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Jak Ojciec i Syn o godz. 10 w Sali Papieskiej (wstęp wolny). O godz. 11.30 na wałach jasnogórskich odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z błogosławionym prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”. Do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 14 wprowadzone zostaną relikwie krwi błogosławionego (transmisja – telebim na szczycie). O godz. 17 w bazylice zabrzmi oratorium do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Dla nas, po Bogu, największa miłość to Polska! autorstwa Wincentego z Krakowa.

Reklama

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w 41. rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, wpisuje się pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Nowa propozycja dla pielgrzymów

Msza św. – znana czy nieznana? Dlaczego potrzebne nam są wiara eucharystyczna i eucharystyczny styl życia? Jak rozkochać się w tym, co dla katolika najważniejsze? Takie m.in. zagadnienia będą omawiane podczas rekolekcji „Uzdrawiająca moc Eucharystii”, które począwszy od maja (27-29), będą się odbywać w każdy ostatni piątek, ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca na Jasnej Górze. Rekolekcje poprowadzi o. Zbigniew Ptak, paulin, który będzie przybliżać Mszę św. krok po kroku. Ojciec Ptak rekolekcje o Eucharystii głosi w różnych częściach Polski już od kilkunastu lat i zauważa, że nawet wierni, którzy są praktykującymi katolikami, mają niską świadomość jej istoty.

Rekolekcje są bezpłatne i każdy może w nich uczestniczyć.

Jasnogórski flesz

• 24 maja – spotkanie odpowiedzialnych w diecezjach za nową ewangelizację.

• 26 maja – Koncert Nadzwyczajny Pamięci Krzysztofa Pendereckiego.

• 27 maja – pielgrzymka wolontariuszy.

• 28 maja – święcenia prezbiteratu paulińskich diakonów; pielgrzymki: Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, honorowych dawców krwi, dekarzy, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, młodych Radia Maryja.

• 29 maja – pielgrzymki: samorządu terytorialnego, kupiectwa polskiego; gala Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”.

2022-05-17 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Eudes

Niedziela Ogólnopolska 35/2009, str. 4

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: Kościół przeciwny projektowi ustawy o eutanazji

2022-08-19 21:00

[ TEMATY ]

eutanazja

Argentyna

Adobe.Stock.pl

Argentyński episkopat zabrał głos w sprawie projektu ustawy o eutanazji, która właśnie trafiła do parlamentu. Jako alternatywę proponuje wsparcie oddziałów medycyny paliatywnej. „Wszystkim cierpiącym, również nieuleczalnie chorym, należy zapewnić odpowiednią opiekę, gwarantującą godność i towarzyszenie aż do naturalnej śmierci. Nie jesteśmy panami życia” – czytamy w oświadczeniu biskupów.

Episkopat zaznacza, że opieka nad chorymi powinna być priorytetem, na każdym etapie ich życia, szczególnie wtedy, gdy są najsłabsi. Biskupi podkreślają, że eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką całego społeczeństwa. Właściwa odpowiedź na chorobę nie polega bowiem na poddaniu się, ale na trosce i miłości oraz ofiarowaniu pacjentowi odrobiny nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję