Reklama

Niedziela plus

Katowice

Mikołów zakwitł muzyką

Już po raz 30. wiosna w Mikołowie zakwitła cudownymi dźwiękami, a świątynie zamieniły się w sale koncertowe.

Wszystko za sprawą Mikołowskich Dni Muzyki – wydarzenia, które od ponad 30 lat daje mieszkańcom szansę na kontakt ze sztuką w najlepszym wydaniu. Festiwal, który odbywał się pod patronatem honorowym metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, powrócił po 2-letniej pandemicznej przerwie w wielkim stylu – w ciągu 3 tygodni, od 23 kwietnia do 14 maja, odbyło się aż czternaście zróżnicowanych koncertów, na które ściągali melomani z całego województwa.

Trzydziestolecie festiwalu to niejedyny jubileusz. Tegoroczna edycja przypadła w roku 800-lecia Mikołowa i 200. rocznicy wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza, czyli początku polskiego romantyzmu. Cztery koncerty postanowiono połączyć z recytacją poezji narodowego wieszcza przez aktorów młodego pokolenia. Wybrzmiały ballady takie jak: Romantyczność, Świteź, Świtezianka, To lubię i Lilije, ale także pieśni wybitnych kompozytorów epoki romantyzmu i późniejszych, skomponowane do słów wielkich romantyków. Organizacja koncertów była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”.

Choć zasadniczo koncerty odbywały się w świątyniach, melomanów zaproszono także do Miejskiego Domu Kultury, gdzie popis folkowych brzmień dała grupa Etnos Ensemble, oraz do Śląskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie dźwięki instrumentów Koncertowej Orkiestry Dętej Power of Winds mieszały się ze śpiewem ptaków, a majowa zieleń i rozkwitłe kwiaty stanowiły niesamowite tło koncertu, który był hołdem dla Zbigniewa Wodeckiego.

Koncerty inauguracyjny i finałowy odbyły się w stanowiącej serce miasta bazylice św. Wojciecha. Kompozycje Mozarta, Schuberta, Beethovena, Knippera i Griega zagrały Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Bazylika była także miejscem recitali organowych – na największych zabytkowych organach na Górnym Śląsku, zbudowanych w 1862 r. przez Johanna M.V. Haasa, grali wirtuozi tego instrumentu z Włoch, Czech i Belgii.

Reklama

Przejmujący charakter miał koncert mikołowskiego Chóru Harmonia, który wraz z orkiestrą i solistami wykonał w kościele św. Antoniego Requiem d-moll Gabriela Fauré oraz Modlitwę o pokój Norberta Blachy, zaśpiewaną po polsku i po ukraińsku.

Dwa koncerty odbyły się także w ewangelickim kościele św. Jana – austriacka grupa Unicorn Ensemble na historycznych instrumentach prezentowała muzykę średniowieczną i wczesnorenesansową, zaś Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia zaśpiewał modlitewne pieśni żydowskie – Muzykę zamordowanych synagog.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: ewangelizować, nie dzielić, łączyć

[ TEMATY ]

jubileusz

abp Wiktor Skworc

Katowice

Bożena Sztajner/Niedziela

Nade wszystko musimy ewangelizować, nie dzielić a łączyć – mówił dziś abp Wiktor Skworc w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas Mszy św. z okazji 25. rocznicy ustanowienia kościelnej metropolii górnośląskiej.

Metropolita katowicki przypomniał, że nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce zrodził się z głębszego rozumienia nauczania Soboru Watykańskiego II, który m.in. kładł nacisk na to, by biskupi i księża byli jak najbliżej świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję