Reklama

Niedziela plus

Koszalin

Świętowanie jubileuszu

Konferencja naukowa z okazji 50-lecia diecezji.

Niedziela Plus 21/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Koszalin

Karol Porwich/Niedziela

Wkoszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „50 lat Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego”. Uczestniczyli w niej: przedstawiciele ośrodków naukowych z całego kraju, biskupi, księża, klerycy, samorządowcy oraz studenci teologii.

Pierwsza część konferencji dotyczyła czasów poprzedzających utworzenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w 1972 r. Prelegenci mówili o historii katolicyzmu na Pomorzu, odwołując się do spuścizny po biskupstwie kołobrzeskim powstałym na zjeździe gnieźnieńskim oraz do historii diecezji pomorskiej ze stolicą w Kamieniu, która istniała aż do czasów reformacji. Dwa ostatnie wystąpienia tej części dotyczyły historii Kościoła na Pomorzu w czasach komunizmu. – Jeśli mamy Panu Bogu dziękować za minione 50 lat, warto się dowiedzieć, co na tych ziemiach było wcześniej. Dlatego próbujemy nawiązać do początków historii chrześcijaństwa na Pomorzu Środkowym – powiedział ks. dr Tadeusz Ceynowa, dyrektor Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz pracownik naukowy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, który podjął się organizacji konferencji.

Obok przedstawicieli Uniwersytetu Szczecińskiego w konferencji wzięli udział naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i z Polskiej Akademii Nauk. Prelegenci występujący w drugiej części mówili o historii ostatniego półwiecza związanego z istnieniem na tych ziemiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Naukowe spotkanie w WSD nieoficjalnie rozpoczęło świętowanie obchodzonego w tym roku jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Główne uroczystości jubileuszowe są zaplanowane na 25 czerwca w Koszalinie oraz 18 września w Skrzatuszu.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyły zapisy na pielgrzymkę rowerową

Niedziela Plus 20/2022, str. X

[ TEMATY ]

Koszalin

Karol Porwich/Niedziela

13. Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa z Koszalina do Częstochowy odbędzie się w pierwszych dniach lipca.

Rozpoczęły się już przygotowania do kolejnej rowerowej pielgrzymki do Częstochowy, która w tym roku wyruszy z Koszalina 2 lipca, by 9 lipca dotrzeć na Jasną Górę. Organizatorzy zaczęli przyjmować zapisy do grup rowerowych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję