Reklama

Niedziela plus

Koszalin

Świętowanie jubileuszu

Konferencja naukowa z okazji 50-lecia diecezji.

Niedziela Plus 21/2022, str. XI

[ TEMATY ]

Koszalin

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wkoszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „50 lat Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego”. Uczestniczyli w niej: przedstawiciele ośrodków naukowych z całego kraju, biskupi, księża, klerycy, samorządowcy oraz studenci teologii.

Pierwsza część konferencji dotyczyła czasów poprzedzających utworzenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w 1972 r. Prelegenci mówili o historii katolicyzmu na Pomorzu, odwołując się do spuścizny po biskupstwie kołobrzeskim powstałym na zjeździe gnieźnieńskim oraz do historii diecezji pomorskiej ze stolicą w Kamieniu, która istniała aż do czasów reformacji. Dwa ostatnie wystąpienia tej części dotyczyły historii Kościoła na Pomorzu w czasach komunizmu. – Jeśli mamy Panu Bogu dziękować za minione 50 lat, warto się dowiedzieć, co na tych ziemiach było wcześniej. Dlatego próbujemy nawiązać do początków historii chrześcijaństwa na Pomorzu Środkowym – powiedział ks. dr Tadeusz Ceynowa, dyrektor Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz pracownik naukowy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, który podjął się organizacji konferencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok przedstawicieli Uniwersytetu Szczecińskiego w konferencji wzięli udział naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i z Polskiej Akademii Nauk. Prelegenci występujący w drugiej części mówili o historii ostatniego półwiecza związanego z istnieniem na tych ziemiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Naukowe spotkanie w WSD nieoficjalnie rozpoczęło świętowanie obchodzonego w tym roku jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Główne uroczystości jubileuszowe są zaplanowane na 25 czerwca w Koszalinie oraz 18 września w Skrzatuszu.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Koszalinie zakończyły się uroczystości pogrzebowe bp. Tadeusza Werno

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył dziś w koszalińskiej katedrze uroczystościom pogrzebowym bp. Tadeusza Werno. Pierwszy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zmarł 20 grudnia. Miał 91 lat - biskupem był 48 lat.

Oprócz wszystkich biskupów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Mszę św. koncelebrowali także abp Andrzej Dzięga, bp Paweł Socha, bp Zdzisław Fortuniak oraz kilkudziesięciu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Św. Teresa od Jezusa z Andów: tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask

2023-12-01 21:17

[ TEMATY ]

świadectwo

święci

Bliżej Życia z wiarą

pl.wikipedia.org

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Wystarczyło jej niespełna dwadzieścia lat, by zostać świętą. Każdego roku tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask.

Pierwsza Chilijka wyniesiona do chwały ołtarza – Juana Enriquetta Josefina de los Sagrados Corazones Fernández Solar, lepiej znana jako św. Teresa od Jezusa z Andów. Urodzona 13 lipca 1900 r. w zamożnej rodzinie, rozpieszczana przez rodziców, mogła wieść życie księżniczki z bajki, lecz wolała poświęcić wszystko dla Jezusa. Dla Niego zmieniła nawet swój porywczy charakter. Jaki był efekt tego poświęcenia? Dostąpiła chwały ołtarzy, a teraz jest jednym z najskuteczniejszych orędowników w niebie – do poświęconego jej sanktuarium każdego dnia napływają podziękowania za łaski, które dzięki niej zostały wyproszone. Jednym z najbardziej spektakularnych cudów za wstawiennictwem chilijskiej świętej było „wskrzeszenie” pewnej nastolatki.

CZYTAJ DALEJ

"Wesoły Zwierzyniec" - nowość z twórczości Tadeusza Szymy

2023-12-05 14:49

[ TEMATY ]

książka

Materiał prasowy

Otwieranie kolejnych stron tej książki to radosna wędrówka, która pozwala odkrywać tajemnice życia zwierząt. To poetycka opowieść o radościach i psotach mieszkańców „zwierzęcego ogrodu”, zawierająca nawet osobiste zwierzenia zwierząt. Poeta przekazuje sporą dawkę wiedzy oraz dobrego humoru, często puszczając oko nie tylko do małych, ale też do dużych miłośników zwierząt.

Książka została wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Ilustracje wykonała Dorota Łaskot Cichocka, słowem wstępnym wydawnictwo opatrzył Grzegorz Leszczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję