Reklama

Niedziela Podlaska

Formowanie się w synodalności

Blisko 70 katechetów przybyło do Drohiczyna, aby wziąć udział w spotkaniu synodalnym w ramach trwającego w Kościele Powszechnym Synod Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Niedziela podlaska 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

spotkania synodalne

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Wyniki prac zaprezentowano w auli seminaryjnej

Wyniki prac zaprezentowano w auli seminaryjnej

Spotkanie, które odbyło się w sobotę 7 maja, rozpoczęto wspólną modlitwą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Po śpiewie Litanii Loretańskiej, bp Piotr Sawczuk odmówił modlitwę do Ducha Świętego i pobłogosławił uczestników na czas synodalnych rozważań. W słowach pozdrowień wyraził przybyłym wdzięczność za obecność i zaangażowanie w proces synodalny.

Katecheci pracowali w sześciu grupach tematycznych. W oparciu o wybrane fragmenty Pisma Świętego rozważano następujące tematy: „Towarzysze wspólnej drogi”, „Zabieranie głosu”, „Współodpowiedzialni w naszej wspólnej misji”, „Celebrowanie”, „Dialog w Kościele i społeczeństwie”, „Rozeznawanie i podejmowanie decyzji”. Po rozważeniu słowa Bożego, uczestnicy mieli okazję wypowiedzieć się na zadane pytania w dwóch rundach. W pierwszej mówili o swoich osobistych przeżyciach, co szczególnie ich poruszyło. Dzielili się swoim doświadczeniem. W rundzie drugiej mieli możliwość odnieść się do usłyszanych wypowiedzi innych osób, aby jeszcze bardziej pogłębić rozważany temat. Całość przeplatały chwile ciszy poświęcone na osobistą refleksję. Ostatnim zadaniem grup było spisanie wypracowanych wniosków. Nad przebiegiem prac czuwali wyznaczeni liderzy.

Podsumowanie prac w grupach miało miejsce w auli seminaryjnej. Liderzy na forum publicznym dzielili się doświadczeniami oraz prezentowali efekty podjętych rozważań. Spisane wnioski stanowić będą wkład katechetów w proces synodalny. Zostaną włączone do syntezy diecezjalnej.

Reklama

W spotkaniu wziął udział ks. prał. Tadeusz Syczewski – osoba odpowiedzialna za przebieg synodu w diecezji drohiczyńskiej. Katecheci przybyli do Drohiczyna na zaproszenie ks. kan. dr. Krzysztofa Mielnickiego – dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej. Całość zakończył wspólny posiłek w refektarzu seminaryjnym.

W diecezji drohiczyńskiej czas przeprowadzania konsultacji synodalnych oraz nadsyłania wniosków trwa do końca maja. Można je przysyłać pocztą tradycyjną bądź elektroniczną. Istnieje również możliwość indywidualnego podzielenia się swoimi refleksjami na wybrany temat synodalny za pomocą specjalnie przygotowanego formularza internetowego. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej www.drohiczynska.pl/synod.

Na postawie nadesłanych wniosków zostanie sporządzona synteza diecezjalna, która zostanie przesłana do centrali ogólnopolskiej.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już za dwa lata

Niedziela świdnicka 23/2022, str. I

[ TEMATY ]

synod

spotkania synodalne

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk zapowiedział ogłoszenie I Synodu Diecezji Świdnickiej

Bp Marek Mendyk zapowiedział ogłoszenie I Synodu Diecezji Świdnickiej

Biskup Marek Mendyk w trakcie spotkania presynodalnego, podsumowującego diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, złożył ważną deklarację.

Podsumowując pracę parafialnych i wspólnotowych zespołów synodalnych działających pod okiem wyznaczonych koordynatorów w ramach ogólnoświatowego Synodu ogłoszonego przez papieża Franciszka (nasza relacja na stronach VI i VII), biskup świdnicki wykorzystał okazję, aby zakomunikować rozpoczęcie prac przygotowawczych do ogłoszenia I Synodu Diecezji Świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

103 lata temu wybuchło pierwsze powstanie śląskie

2022-08-16 12:04

[ TEMATY ]

Powstanie Śląskie

pl.wikipedia.org

103 lata temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. wybuchło I powstanie śląskie. Zakończyło się po 10 dniach, nie osiągając celu - przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Przygotowało jednak grunt pod dwa kolejne zrywy i, w konsekwencji, objęcie części regionu przez Polskę w 1922 r.

Jak przekazała we wtorek Monika Kobylańska z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w rocznicę wydarzenia zorganizowano m.in. odsłonięcie w podgliwickich Przyszowicach pomnika Powstańców Śląskich, wzniesionego w 1961 r., a teraz odrestaurowanego ze środków IPN.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

2022-08-16 19:00

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Marcin Bielecki

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Pierwsza hipoteza to potencjalne przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów do rzeki - wyjaśniła. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję