Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 30-lecia diecezji rzeszowskiej

Wieś dwóch parafii

Łukawiec położony jest niedaleko Rzeszowa. To wieś z wielowiekowym rodowodem.

Niedziela rzeszowska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii w Łukawcu Dolnym

Elewacja kościoła w Łukawcu

Elewacja kościoła w Łukawcu

Miejscowość rozciąga się na przestrzeni blisko 9 km. Duża odległość od świątyni sprawiła, że w 1978 r. powstała tu parafia Miłosierdzia Bożego, 23 lata później erygowano parafię w dolnej części wsi.

Historia

Malowniczy Łukawiec położony jest wzdłuż prawego brzegu Wisłoka przy drodze z Trzebowniska przez Terliczkę do Czarnej k/Łańcuta. Łukawiec został ulokowany przed 1409 r. przez Jana Feliksa Rzeszowskiego. Wcześniej była to wieś królewska. Przed wiekami Łukawiec należał do parafii w Rzeszowie-Staromieściu. W 1409 r., a więc na rok przed bitwą pod Grunwaldem, został przyłączony do parafii w Łące.

W 1978 r. w górnej części Łukawca powstała parafia Miłosierdzia Bożego. Dolna część miejscowości nadal należała do parafii w Łące. Znaczny dystans dzielący tę część miejscowości od świątyni parafialnej utrudniał jej mieszkańcom udział w nabożeństwach. Toteż w latach osiemdziesiątych XX wieku ówczesny proboszcz w Łące ks. Władysław Kopociński wyszedł z inicjatywą budowy w Łukawcu kościoła dojazdowego. Zamiar ten oficjalnie ogłosił 19 sierpnia 1984 r. Inicjatywa proboszcza spotkała się z życzliwym przyjęciem wśród parafian, a wkrótce przy pomocy członków Komitetu Budowy Kaplicy rozpoczęto jej realizację. Budowę kościoła według projektu architekta Romana Orlewskiego i konstruktora Władysława Jagiełły rozpoczęto w październiku 1985 r.

Kilka miesięcy później, 22 czerwca 1986 r., bp Ignacy Tokarczuk, ówczesny biskup przemyski, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. Dalsze prace budowlane zajęły jeszcze kilka lat. 19 czerwca 1989 r., ku radości wspólnoty, bp Ignacy Tokarczuk poświęcił świątynię, nadając jej wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kościół wzniesiono dzięki zaangażowaniu i ofiarom całej parafii w Łące, a zwłaszcza dzięki pracy i nakładom własnym mieszkańców Łukawca Dolnego. Przez kilkanaście lat świątynia służyła jako kościół filialny parafii Łąka. Mieszkańcy jednak pragnęli mieć także parafię w Łukawcu Dolnym. Biskup Kazimierz Górny, widząc zaangażowanie wiernych, 18 sierpnia 2001 r. erygował w Łukawcu Dolnym parafię, nadając jej wezwanie Świętych Piotra i Pawła, takie samo jak wezwanie świątyni.

Reklama

Architektura

Jednonawowa świątynia ma kształt namiotu z ciekawie przełamaną bryłą. W nastawie ołtarza głównego umieszczono płaskorzeźby postaci patronów. Zbudowano także zaplecze duszpasterskie dla prowadzenia katechezy, a także dla działalności grup i stowarzyszeń.

Księża

Wielkie zasługi dla powstania parafii w Łukawcu Dolnym ma śp. ks. Władysław Kopociński, długoletni proboszcz parafii w Łące (1974-2002). To dzięki jego zaangażowaniu i wszechstronnej pomocy było możliwe wybudowanie tej świątyni.

Pierwszym proboszczem parafii został ks. Jerzy Kowal, który pełni tę funkcję do dziś. Proboszcz podjął się organizowania parafii, zakładania grup duszpasterskich oraz organizacji katolickich. Dba również o duszpasterstwo parafialne. Ksiądz Kowal zbudował plebanię i kontynuuje prace upiększające w świątyni.

Powołania

Z parafii pochodzi dwóch księży: ks. Wojciech Miś, pracujący w archidiecezji przemyskiej i ks. Wojciech Dragan, który pracuje w diecezji rzeszowskiej.

Duszpasterstwo

W parafii prężnie działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Liturgiczna Służba Ołtarza, dziewczęca Służba Maryjna, schola parafialna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Mieszkańcy angażują się w działalność Parafialnego Zespołu Caritas, Rady Duszpasterskiej, Róż Różańcowych. Ostatnio powstały dwie nowe grupy: Grupa Misyjna i Wspólnota Intronizacyjna. Co kwartał wydawana jest gazetka parafialna Opoka.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba budować królestwo Boże w nas

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata Katolickie Radio Zamość odwiedziło parafię św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej.

Eucharystii transmitowanej przez tę rozgłośnię z baszniańskiego kościoła przewodniczył jej proboszcz ks. dr Leszek Bruśniak. Homilię wygłosił redaktor KRZ ks. Mariusz Pastuszak. Proponował w niej zastanowić się. – Czy ja naprawdę chcę żyć w Królestwie Jezusa Chrystusa? W Królestwie prawdy, dobroci, miłości. Jak żyć, by być świętym, ukazał na przykładzie świętych uwidocznionych w pięknych witrażach w oknach kościoła w Baszni Dolnej oraz tych, którzy postawili stopy na lubaczowskiej ziemi. A byli nimi: św. Brat Albert – Adam Chmielowski, bł. siostra Bernardyna – Maria Jabłońska, św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

To był wspaniały czas

2022-08-16 13:18

archiwum PPK 6 Wspólnota Skawina-Czernichów-Krzeszowice - fb

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

    Na Jasną Górę dotarła już 42. Piesza Pielgrzymka Krakowska, a razem z nią Wspólnota VI – Skawina- Czernichów- Krzeszowice. Nadszedł czas na podsumowania i refleksje!

    Cała wspólnota liczyła 510 pielgrzymów, którzy utworzyli 4 grupy, a każdej z nich patronował inny święty. Grupie pierwszej, gromadzącej głównie rodziny z parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie oraz innych parafii dekanatu i okolic, patronowała św. Siostra Faustyna. Drogę do Mamy umilały pielgrzymom codzienne audycje radia „Wytrwam i Dojdę”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję