Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2022, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Prymas Polski dziękuje

Za heroiczne zmagania o człowieka w czasie pandemii i teraz, w czasie wojny na Ukrainie, za ogrom dobra oraz pomocy podziękował medykom na Jasnej Górze prymas Polski. Arcybiskup Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie podczas 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia (22 maja). Za papieżem Franciszkiem zauważył, że zasadniczą sprawą w każdej dziedzinie medycyny jest zawsze stawianie chorego przed chorobą i dlatego w powołaniu medyka ważne jest każdego dnia oddawanie się służbie całemu człowiekowi. Kaznodzieja przypomniał słowa papieża: „Dziękuję wam za to, bardzo podoba się to Bogu”. I dodał: – Przywołując dziś tutaj te słowa i wypowiadając je ze świadomością tego wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia w minionych 2 latach pandemii, a więc w kontekście waszego heroicznego wręcz zmagania się o człowieka, o każdego człowieka, i z czym mamy do czynienia dziś, w czasie tej okrutnej wojny na Ukrainie i tego ogromu dobra oraz pomocy, także medycznej, chciałbym z głębi serca za papieżem Franciszkiem powtórzyć: dziękuję wam za to. Dziękuję, że stawiacie chorego przed chorobą. Dziękuję, że pomimo wciąż, niestety, utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia, w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum konkretne osoby, którym służycie.

W imieniu rodaków podziękowania całej służbie zdrowia złożył także prezydent Andrzej Duda. List odczytała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. „Dziękuję polskim medykom za codzienną służbę, poświęcenie i zaangażowanie. W sposób szczególny mogliśmy się o tym przekonać w dramatycznym czasie pandemii. Składam serdeczne podziękowania za otoczenie opieką ukraińskich pacjentów” – napisał m.in. prezydent.

Podczas Mszy św. poświęcony został sztandar obchodzącego 30-lecie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

– Tegoroczne pielgrzymowanie znowu przypada w trudnym czasie, bo choć pandemia COVID-19 ustępuje, to jej miejsce zajmuje pandemia nienawiści, objawiająca się w wojnie na Ukrainie – zauważył bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Reklama

Dwudniowej pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Pod twoją obronę”. Poprzedziły ją rekolekcje środowiska medycznego.

Z bł. Prymasem Wyszyńskim w nowy czas

Na murach Jasnej Góry znajduje się nowy baner z napisem: „Jezus spotyka Matkę swoją”. Te słowa IV stacji Drogi Krzyżowej, własnoręcznie napisane przez kard. Stefana Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., będą stanowić motto tegorocznego pielgrzymowania do sanktuarium.

– W tym roku patronuje naszemu pielgrzymowaniu bł. Prymas Tysiąclecia. Pielgrzymów, którzy będą przybywać na Jasną Górę od strony Alei NMP, przy ołtarzu polowym witać będzie ten szczególny napis – powiedział kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. Dodał, że paulini życzą, by „wszyscy pielgrzymi, wchodzący w progi sanktuarium, spotkali tutaj Matkę naszego Pana – Jezusa Chrystusa”.

Wielkich rozmiarów baner umieszczony jest na tle biało-czerwonej flagi. Po prawej stronie znajdują się słowa z faksymile prymasa, po lewej natomiast – jego herb, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

Na murach klasztoru, od beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, który sam siebie nazwał jasnogórskim, zawieszony jest też dużych rozmiarów portret błogosławionego.

Jasnogórski flesz

• 2 czerwca – nocne czuwanie „Powołani dla powołanych”.

• 3 czerwca – II Ogólnopolski Kongres Różańcowy.

• 3-4 czerwca – X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca.

• 4 czerwca – pielgrzymka środowisk narodowych.

• 4-5 czerwca – 367. Piesza Pielgrzymka Łowicka, jasnogórskie spotkania „dla uzależnionych”

2022-05-24 12:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na 41. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Już jutro wyrusza na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. „Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary” - napisał w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Hierarcha zauważył, że Naród Wybrany zmierzając do Ziemi Obiecanej, wśród trudów wędrówki doświadczył pomocy Boga. „Bóg najpierw wyzwolił go z mocy faraona, następnie obronił przed jego wojskiem i pozwolił przejść przez Morze Czerwone. Gdy zabrakło pożywienia, Bóg karmił Naród Wybrany manną” - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jaki rozłam przynosi Jezus?

2022-08-13 20:44

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Jak rozumieć, że Jezus nie przyszedł przynieść pokoju lecz rozłam? To stwierdzenie „kłóci się” z tym, co wiemy o Panu Bogu – że jest Miłosierny, niosący pokój. Jak rozumieć, że chce ogień rzucić na ziemię? Sens tych trudnych słów z Ewangelii na niedzielę 14 sierpnia wyjaśnia o. Jacek Salij OP.

Komentarz wideo:

CZYTAJ DALEJ

Najstarsza Kaliska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

2022-08-13 20:17

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Adobe Stock

Prawie 1800 pielgrzymów 385. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 31. Diecezji Kaliskiej weszło 13 sierpnia na Jasną Górę. Do pątników dołączyły trzy grupy rowerowe i grupa biegowa ministrantów. Jako pierwsza na Jasną Górę weszła grupa oliwkowa z Opatówka. Kaliskich pątników witał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Wszystko zaczyna się w rodzinie”.

Kierownikami pielgrzymki byli: ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Łukasz Zawidzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję