Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Muzyką łączą ludzi

Dążymy do tego, by festiwal był okazją do zatrzymania się w codziennym biegu, budowania relacji – mówią twórcy festiwalu. Odbył się on w Centrum Animacji Działań Twórczych „Sorgente” w Soli.

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

festiwal

Witold Porwisz

Koncert w Soli dedykowany ks. Mirosławowi Szewieczkowi

Koncert w Soli dedykowany ks. Mirosławowi Szewieczkowi

Organizatorzy Festiwalu ClassiX Maja i Mateusz Kwiatkowscy mieszkają od 2 lat na Żywiecczyźnie. Oboje są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. – Dla nas muzyka jest formą komunikacji i jest też mocno związana ze światem duchowym. Ona mocno zbliża nas do Boga. Mój mąż czerpie inspiracje do komponowania utworów z natchnienia Ducha Świętego. Widzimy, jak Pan prowadzi nas w naszej życiowej drodze. Wszystko, co robimy, zawdzięczamy Jego inspiracji – mówi Niedzieli Maja Kwiatkowska. Dostrzega, że muzyka nie tylko jednoczy ludzi, ale też ich uspokaja, ma działanie kojące i pozwala zastanowić się nad swoim życiem, podjąć refleksję także nad przemijaniem, wiecznością.

Docierają na peryferia

Małżonkom zależy na propagowaniu kultury i sztuki w małych miastach i wsiach, w małej społeczności, gdzie dostęp do kultury jest ograniczony, dlatego w 2018 r. powołali do życia Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich. Chcą się dzielić pasją i miłością do muzyki i sztuki. – Dla nas bardzo ważny jest aspekt łączenia. Cztery lata temu stworzyliśmy Festiwal ClassiX, który jest połączeniem muzyki klasycznej z różnymi stylami, stąd litera X na końcu oznaczająca krzyżowanie się, przenikanie i łączenie stylów, gatunków muzycznych, ale również ludzi – zaznacza Maja. Dotychczas Festiwal ClassiX odbywał się na Pojezierzu Brodnickim, w ub. r. również w Korbielowie. W tym roku podjęli współpracę z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli w dekanacie Milówka. – Poznaliśmy tutejszego proboszcza ks. Mirosława Szewieczka przy okazji „Baranków” – inicjatywy przygotowania dzieci do I Komunii św. w rodzinach. Przystąpiliśmy całą naszą rodziną do grupy barankowej, której spotkania odbywały się w Soli u ks. Mirosława. Zachwyciliśmy się panującą tam atmosferą życzliwości i otwartości na drugiego człowieka oraz piękną okolicą. Dostrzegliśmy tam wielki potencjał, tym bardziej że parafianie są chętni do działania i uczestnictwa – podkreślają małżonkowie.

Reklama

Zatrzymać się w biegu

Czwarta edycja Festiwalu ClassiX rozpoczęła się podziemiach kościoła w Soli koncertem Składu Niearchaicznego z Beskidu Żywieckiego z klasyczną góralską potańcówką. Drugi dzień wypełniony był muzyką jazzową. Podczas wieczornego jam session na scenie Centrum Animacji Działań Twórczych wystąpiły postacie sceny jazzowej, m.in.: Mateusz Smoczyński, Marek Kądziela, Jazz Ensemble, Maciej Kądziela, Marek Konarski. Niedzielny koncert Dźwięki ciszy był finałem festiwalu, podczas którego odbyła się prapremiera III Symfonii Kameralnej Mata Kwiatkowskiego. Utwór dedykowany został ks. Mirosławowi Szewieczkowi jako dziękczynienie z okazji 30. rocznicy jego święceń kapłańskich.

– Dążymy do tego, by festiwal był okazją do zatrzymania się w codziennym biegu, budowania relacji. Zależy nam, by organizować go w różnych miejscach w Polsce. Piszemy projekty i szukamy sponsorów, aby rozwijać festiwal – podkreśla Maja. Festiwal ClassiX dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022 oraz ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Żywieckiej Fundacji Rozwoju.

18 czerwca w parafii w Soli odbędzie się wydarzenie pod nazwą Bijące serce jedności dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-22 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W programie: wykład, debata społeczna, pokaz filmu historycznego oraz koncert jazzowo-góralski Freedom Madness. Więcej informacji w mediach społecznościowych Festiwalu ClassiX.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpański gitarzysta flamenco Paco Pena na inauguracji Festiwalu Gaude Mater

„Misa Flamenca” – to utwór na zespół flamenco i klasyczny chór, który zabrzmi 1 maja wieczorem w bazylice jasnogórskiej na inaugurację 23. Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Utwór wykona m.in. Paco Pena hiszpański gitarzysta, kompozytor, producent oraz towarzyszący mu muzycy i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję